257 Laat de oude kaart op pagina 256 een plattegrond zien van de Plantage in haar oorspronkelijke staathier naast treft men het beeld aan, zoals het ons bekender voor komt, ook al is de omgeving dan ook sterk veranderd. Links op de achtergrond is nog juist het tegenwoordige Stedelijk Gymnasium met het bekende torentje te zien. De landelijkheid van de Tuinlaan toonde de tekenaar duidelijk aan. Van trottoirs had men nog geen weet, de groenstrook icerd nog niet afgescheiden door een sloot en men kon er ruiters te paard, bespannen voertuigen en zelfs loslopende paarden tegenkomen. vieren. Dcor de Hoogstraat gaan leden van de vroedschap in de richting van dc Markt. Daar gekomen, zien wc burge meester Morgan de trappen van het stadhuis betreden, weldra gevolgd door zijn ambtgenoten, de burgcmeesteren van der Heim en Schouhamer. De Vroedschap vergadert. Klokke vier opent burge meester Morgan de vergadering. Het verheugt hem, de Vroedschap voltallig aanwezig te zien, vooral omdat im mers het voorstel tot aanleg van een „aangename en ver makelijke Plantagie" aan de orde zal worden gesteld. Burgemeester Morgan wijdt in den brede uit over de goede stad Schiedam, over haar nijvere bevolking, doch ook en met nadruk spreekt hij over het spaarzame groen, dat het „gemeene volk" ter verpozing ter beschikking staat. Sprekers gedachten gaan uit naar de fraaie be plantingen in den Haag, aan Lange Voorhout en Vijver berg. Welk een „plaisante" aanleg en hoe geniet de burgerij daarv an. Is een dergelijke aanleg in Schiedam niet mogelijk? Mogen wij achterblijven? Dient ook het aanzien van onze stad niet te worden verfraaid? De Burgemeester houdt een warm pleidooi, hetgeen tot gevolg heeft dat op die gedenkwaardige 10e November de Vroedschap besluit over te gaan tot de aanleg van de Plantage. In de Resolutie van de Vroedschap van de 10e Novem ber 1766 lezen we: „De Heeren Burgemeesleren hebben ter vergadering voor- gedraagen, dat zij ter voldoening van de algemeene inclinatie ende verlangen welke al zeedert langen tijd bespeurt is ge weest, dat het Nieuiverk mogte tvorden beplant, het welk te gelijk tot meer aanzien deeser stad zoude verstrekken, ten dien eynde met kundige luyden hadden gesprooken, en ordres gestelt tot het Formeeren van een Plan en affteekening, twelk zoo drae in gereedheid zal zijn gebragt aande Leeden ter Examinatie zal worden geexhibeert: dat off schoon dit werk in dit saisoen niet zal konnen worden geefectueert, Echter om hetzelve te bespoedigen en om dat gedeelte der stad hoe eer hoe beeter met een aangenaame en vermakelijke Plantagie te verderen gemeent hadden, de Leeden in bedenking te moeten geeven, off niet behoorde te tvorden goedgevonden het Land aldaar bij Provisie te doen omspitten, ende boomen langs de Tuynlaeti uit te roeyen en te verkoopen: dat zij verder van gedagten waaren, dat het niet ondienstig zoude zijn, dat langs de Tuynlaen een gang Pad wierde gelegt, en een gepuynde Rijweg daar nevens. Waarop gedelibereert zijnde, hebben de Leeden eenparig zig met het voors. geproponeerde geconformeert; en zijn voors. Heeren Burgemeesleren verzocht en gequalificeert de voors. grond te doen omspitten, ende Boomen uyl te roeyen en te verkoopen, om wijders int voorjaar volgens het plan daarvan ter vergadering te exhibeeren het Nieuwerk in voegen voors. te doen beplanten, en verder zoodanige Ordres te stellen, en schikking te maaken als haar Ed. Gr. Achtb. Heeren hyer ter executie van de voorgenomineerde Plans en ter consentie deeser vergadering het Corinabelst zullen oordeelen.'''' De Vroedschap machtigde Heeren Burgcmeesteren dus de nodige stappen te doen om tot de.aanleg van de Plan tage te geraken. Op de 2e Maart 1767 komt de Vroedschap bijeen om de plannen, die ten aanzien van de Plantage zijn ont worpen, te beoordelen. De Resolutie van 2 Maart 1767 vermeldt het volgende: „De Heeren Burgemeesleren hebben ter Vergadering voor gedragen, dat sy ingevolgen en ter voldoening van de Resolutie deeser vergadering van den 10 November des gepasseerden jaars het Land van het Nieuwerk hadden doen omspitten, de Boomen langs den Tuynlaan laten uyt Roeyen en Verkopen, soo dat (het saisoen thans daar sijnde) het voors. Nieuwerk als nu ten genoegen vant algemeen, en tot Cieraad van dat gedeelte deeser Stad met eene aangename en vermakelijke Plantagie zoude kunnen werden voorzien, dan dat zij Heeren Burgemeesteren alvorens daar toe eenige nadere ordere te stellen, ingevolge bovengemelde Resolutie, de Eer hadden

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1953 | | pagina 13