MEEMWAARS VAN BIJ I>E VOORPLAAT MAAS-FANTASIE 'LS 'n blauw-grijs lint zwiert de Maas naar zee zo was het vroeger en zo zij hetlater de wolken spieg'len in het gladde water, de meeuwen zeilen op de winden mee. Nu van een ranke boot de schipper zijn de touwen strak van klapperende zeilen en als een golven-ruiter voort te ijlen weg van de stadver van haar stenen pijn. Of als een zilv're vis, zo vrank en vrij je komt geen mens alleen z'n lokaas tegen te schieten langs de groene waterwegen en enkel vis te zijn, spartelend blij. Ik kan alleen maar staren van de ree naar luchtkastelen, spiegelend in het water zo was het vroeger en zo zij hetlater als 'n blauw-grijs lint zwiert de Maas naar zee. 260 Zoals iedere stad in Nederland is ook Schiedam in de na-oorlogse jaren een bouwende stad geworden. Na het opvullen van de nog open plaatsen in de stad van voor 1940 is in 1952 de verovering van de polder Nieuwland begonnen. De droom van velen: een eigen woning, wordt hier dage lijks werkelijkheid gemaakt. Zonder chau vinisme mag worden geconstateerd dat dit Schiedamse montage-bouwen aesthetisch en naar deskundigen bevestigen ook in alle andere opzichten tot een uit stekend resultaat voert. Wat dat uiterlijk betreft, oordeelt u aan de hand van onze suggestieve voorplaat van deze maand zelf maar. Beneden ons is het V. V. V.-gebouw tje. Daar staan altijd een hele boel man netjes in de rij die naar Valkenburg willennaar Schoorl of naar de Canari- sche eilanden. Ze hebben daar een kast vol kleurige brochuurtjes. Over de tulpen- rallye, over het Schuarzwald, over de kaasmarkt in Alkmaar, de vogels op Terschelling en over honderdduizend andere aantrekkelijkheden op aard. Omdat Jan en ik eigenlijk nog nooit niks van de wereld gezien hebben is Jan ook es een keer zo'n brochuurtje gaan halen. Mussen nog an toe yiat stonden daar pittoreske schilderachtigheidjes opl Allemaal foto's van leuke stadsgezichies, een oude kerk, een grappig straatje, een mooi gebouw.... een grachie.... „Daar gaan we heen als het vacantie is" heb ik direct gezegd. „Kijk die mo len es" gniffelde Jan. En die boten...." joelde ik. We hadden al meteen de smaak te pakken. „Dat zullen we allemaal in levenden lijve gaan bekijken, op ons dooie gemak" stelde Jan vast. „En niet datje het eerst naar caféétjes loopt te zoeken hoorzei ik gauw. „We laten de kinderen thuis" vond Jan. „En je doet je nieuwe bef aan. We nemen graantjes mee voor de goedkoopte en maken er een héle dag van" ging ik verder. Het is verrukkelijk om plannetjes te bedenken. „Ja" mijmerde Jan.„We hebben het allebei es nodig. We moeten er echt eens helemaal uit.... Alleen van die plaatjes op dit foldertje krijg je al lust om de vlerken uit te slaan." „Maar welke folder heb je eigenlijk meegebracht" wilde ik weten „Tis toch niet te ver hier vandaan in Zuid-Frankrijk of op de Aleoeten?" Jan draaide het pampiertje om en ombegon opeens verschrikkelijk dom te grinneken „Nou, zeg op" eiste ik. Wiet, om je te begillen" sjilpte hij, Het is de brochure van Schiedam." „Hoe bestaat het\" Uit het „Mus" vertaald door Sebastiaan

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1953 | | pagina 16