Scheve en vergane beurs gaf veel problemen r 376 Een scheefgezakte beurs, dat is écu der problemen geweest, waarmee de deskundigen hebben moeten worstelen bij de restauratie van het eeuwenoude monumentale gebouw aan de Lange Haven. Waar nu de fundamenten zich bevinden, lag vroeger de oude sluis en die werd pas 13 jaar vóór de bouw gedempt, in 1779, zodat de toen verse ondergrond de druk der jaren en lasten niet geheel heeft kunnen weerstaan. Aan de achterkant was de enorme kolos een heel stuk gezakt, er bestond liefst 60 centimeter niveau-verschil tus sen de N.O.-hoek en de Z.W.-hoek, toen enkele jaren geleden met het restaureren werd begonnen. Dat bleek slechts één van de vele problemen, waarmee de reparateurs te maken kre gen, want ook in andere opzichten toonde de schepping van Giudici-Bol' Es door de tand des tijds aangevreten te zijn. Lang voordat daadwerkelijk met het restaureren werd aangevangen, maakte de Dienst van Gemeentewerken een globale berekening van de komende kosten. Daartoe nam men allerlei steek proeven, naar de toestand van dak en balklagen, naar beschieting en funda menten en wat al meer. Het bleek bijv., dat de balklaag onder het torentje practisch geheel was vergaan, terwijl uiterlijk oerharde balken van binnen door zwammen waren uitgehold, om van de verrotting door gebrek aan ventilatie niet eens te spreken. Men heeft wekenlang met staalborstels moe ten schoonkrabben en er zijn tien tallen geesten van zout aan te pas gekomen om de laatste zwamsporen te verdelgen, terwijl de balkeinden in wolman-zoutbaden gedompeld moes ten worden om verdere verpulvering te voorkomen. Er waren gelukkig óók lichtpunten. Na ettelijke besprekingen met Monu mentenzorg werd bepaald, dat de dak bedekking kon blijven zoals zij was, terwijl nog veel van het aanwezige materieel bruikbaar zou zijn. He laas moest men daarop terugkomen, want het werd duidelijk, dat de be staande kruispannen onmogelijk van de originele bouw konden dateren, zodat er weer Oudhollandse pannen moesten komen, met alle extra werk van dien, kosten nog daargelaten. En wat de beschikbare materialen betreft, men had gedacht slechts de halve Beurs te moeten vernieuwen, maar later bleek minstens 80 procent min of meer in staat van ontbinding te verkeren en dat was dus de zoveelste tegenvaller. En toen dit alles eenmaal bekend was geworden, startte men voor de eerste etappe: het onder de kap brengen. Weinig haaks Het was een geweldig karwei voor aannemer Kuypers, de arbeiders en de heer Van Engelen van Gemeente werken, maar nog moeilijker werd het, toen ook de tweede etappe door deze mensen werd uitgevoerd. Het herstel van de daklijsten bleek vooral moeilijk, omdat de bouwers twee eeuwen geleden blijkbaar weinig gevoel voor „haaks"' hadden, zodat nu ramen en kozijnen niet in serie, maar stuk voor stuk precies op maat gemaakt moesten worden. En dat waren er liefst 46! Moeilijkheden baarde ook het glazen dak, geheel met patent-sponningen ver nieuwd, zodat legramen niet meer kunnen loswaaien. De glazen kap heeft een nuttige functie, want er wordt daardoor veel water opgevangen, dat

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1953 | | pagina 12