Ketliel bezit een natuurreservaat Het is een uniek plekje voor de vogels 270 in de Beurs. Geen heuse kwekers komen eraan te |>as, maar wel een paar duizend enthousiaste scholieren en bestuursleden van de (zilveren) Vereniging Schooltuinen. Op het ogenblik, dat wij dit schrijven, bevinden de plantjes zich nog slechts enkele dagen in het bezit van de kleine kwekcrtjes. Maar kom straks eens kijken wat ervan ge groeid is, als de Beurs de poort opent! Een andere, meer direct tot de Vacantieweek behorende activiteit is de puzzletocht, waardoor meisjes en jongens in de eigen stad nieuwe ontdekkingen doen. Er gebeurt echter meer voor onze stadsjeugd, die in de rest van het jaar meestal goede ontspanning moet ont beren. In gebouw „Irene" aan de Nieuwe Haven geeft het poppentheater van Don Vermeire, dat de laatste tijd be kend werd door zijn frisse opzet, niet minder dan tien voorstellingen. Viermaal per dag zal het Passage-theater worden gevuld met een nieuwsgierige jeugd, die er gaat kijken en luisteren naar het toneelgezelschap „De Witte Vogel", de film „Verloren in de wildernis", het Ballet der Lage Landen en de Comedia dell' Arte. Er startte op de lagere scholen weer een spaaractie, waardoor onmid dellijk vrijwel de gehele voorraad toegangsbewijzen ca 18.000! werd geplaatst. Als extra en tegelijkertijd gratis attractie zal Woensdag 26 Augustus op het Plantage podium het bekende circus „Elleboog" uit Amsterdam optreden. De aan de overige manifestaties deelnemende kinderen worden hiervoor uitgenodigd, terwijl vader en moeder met verdere belangstellende familieleden bij dit kinderfestijn niet behoeven te ontbreken. De stadsuitbreiding in Nieuwland bracht ons o.a. een nieuwe Burgemeester Honnerlage Grete-laan. die van de Vlaardingerdijk af de polder induikt, 't Is een prachtige gelegenheid geworden voor de aanleg van een echte zeep kisten-renbaan. De leden van het Vacantiecomité, die zich met de kinderspelen plegen bezig tc houden, hebben de kans niet voorbij laten gaan om de organisatie van een zeepkisten-race voor te bereiden. Een feest zonder vlaggen, muziek en avondverlichting zou-niet het ware feest zijn. In de Vacantieweek komt er dan ook een fleurig aangeklede binnenstad, die uiteraard op de Broersvest weer het attractiecentrum zal bergen. Reden genoeg dus voor de Schiedammers om de straat op te zoeken, waar zij ongetwijfeld weer velen van buiten de stad zullen aantreffen. Want wat Schiedam misschien nog te bewijzen heeft, in geen geval dat het in staat is om negen dagen uitbundig feest te vieren. Ergens in het Noorden van de ge meente, in ieder geval zo ver weg dat de stadsbewoner er vrijwel geen weet van heeft, is het Kethelse natuur reservaat te vinden. Twee hectare groot is het gebied, waar de heer Bijl de natuur en dan in het bijzonder de vogelwereld de vrije hand laat om zich in zo ongerept mogelijke staat te laten zien. Dit particuliere reservaat aan de Groeneweg, nog juist ten Wes ten van de spoorlijn naar Delft, moch ten wij tijdens het broedseizoen be zoeken. Het leek een goede aanleiding er de tot dusver onwetende stad genoten iets meer over te vertellen. DENK niet dat het daar aan de Groeneweg een wandeling is in een park met fraaie paden en hier en daar bankjes om zoet te rusten; neen, de tocht ging over smalle, wiebelende vlondertjes, door bosjes van elzen-, essen- en wilgenhakhout, meidoorn en ligusterstruiken en hoogopschietend onkruid. En verder met een roeibootje over het water. We treffen in onze omgeving maar weinig ongerepte natuur aan. Des te meer beleeft de bezoeker dan ook de verrassing van een dergelijke tocht. Het natuurreservaat bestaat hoofd zakelijk uit aaneengesloten plassen, waartussen zich enkele eilandjes be vinden, haast onbereikbaar door de drassige oevers en het hoge riet. Wie wel eens het voorrecht had een eenden kooi te bezoeken, zal veel bekends ontdekken in het domein van de heer Bijl, die kort na de oorlog inderdaad ook even het kooikersbedrijf heeft uit geoefend. Een vangpijp herinnert er thans nog aan. Langs de waterkant worden de op palen bevestigde broedkorven gevon den, waarin niet alleen de eenden, voor wie ze in de eerste plaats bedoeld zijn, maar ook tal van andere vogelsoorten hun eieren plegen te leggen. Zo troffen wij in een van de korven het broedsel van een waterhoen aan. Met behulp van een bootje was het te benaderen. Er bleken tien zwart-bruin gestipte grijsgetinte eitjes in te liggen. Het vele riet is natuurlijk ideaal voor de vogels, die er de voorkeur aan geven op, of zo dicht mogelijk bij het water te nestelen. Zoals b.v. de meer koet, die gewend is z*n nest buiten het bereik van de oever te laten drijven. Maar het zijn niet alleen de water vogels, die vooral in het voorjaar het

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1953 | | pagina 6