MEEMWAARS VAN teockc. A.W.VENTE reservaat vol geluid doen zijn. Zo hoorden we tijdens onze rondgang voortdurend de koekoek, die van hier uit z'n vluchten door de polder maakt. Eén van de motieven voor het be staan van dit reservaat is, naast een grote liefde voor de natuur, ook het scheppen van een rustige broedplaats voor de wilde eenden, die we hier dan ook steeds overal aantreffen. Op deze wijze dient de heer Bijl tevens een andere grote hobby, de jacht, die echter in het reservaat tahoe is. Het half afgemaakte nest in een wilgenboom wees erop dat een minder gewenste gast, de kraai, hij de inrich ting van zijn woning was gestoord. Deze eierenrover ziet men liever gaan dan komen. In de broedkorven, die met hun lange nauwe halzen in schuine richting zijn geplaatst, waagt hij zich niet, maar als de kans er is, wordt geen enkel legsel van de kleinere vo gels ontzien. Het Kethelse natuurreservaat biedt nog veel meer vogelsoorten een wijk plaats. Merel, lijster, rietzanger, winter koninkje en hoe ze verder heten, bouwen er hun nestjes, zich koesterend in de betrekkelijke veiligheid van dit unieke Schiedamse plekje dat daar, ietwat achteraf en vergeten, z'n rijk dom toont aan de (gelukkig) zeldzame We hebben een kennis overeen musje- uit-de-provinciemet een knoedeltje van achteren en een ijzeren brilletje van voren. Jan en ik hebben haar de stad vanmid dag laten zien. Alle bezienswaardigheden hebben wij haar getoond en hele stukken vader landse geschiedenis erbij opgezegd. Ten slotte is de M.U.L.O. niet vergeefs aan ons voorbij-gegaan en aan zo'n provin- ciaaltje kun je heel wat wijsheid kwijt. Ze vond het allemaal heel erg interessant. Ze heeft er vanavond een lange brief over naar huis geschreven. Ze heeft ons als tegenprestatie die brief voor gelezen Schiedam is een heel mooie stad. Ze hebben er een appelmarkt zonder appeleneen koemarkt zonder koeien, een vismarkt zonder vis en een hooi- kade zonder hooi. Er is ook een Jacobs-gasthuis zonder gasten. Op de Beurs liggen twee blote venten te slapen. Dat zijn allegori sche zinnebeelden. De een heet Mer- curius zonder vulpennenen de andere Neptunus zonder gebakken schol). In de beurs is geen beurs. Jan en Wietje hebben mij verteld dat Mercurius en Neptunus eigenlijk „handel, nijverheid en visserijbe tekenen maar waarom zij de hele dag liggen te slapen uisten zij niet. Schiedam leeft van jenever en ver der hebben ze de verbrande erven. Het sterrenbos is geen bos meer en de havens zijn grachtjes. Maar de politie-agenten zijn vre selijk aardig. Dat komt omdat ze een nieuwe commissaris hebben, geloof ik. Er is ook een Schiedamse Gemeen schap. Die zorgt voor de cultuur. Ze voeren elk jaar een revue op en maken pret in de vacantieweek.. En daar hebben wij ons nou een hele middag moe voor gevlogen! Uit het „Mus" vertaald door Sebastiaan

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1953 | | pagina 7