men geschoren beplantingen, zag men een meer natuurlijke wijze van beplanten ingang vinden. Een hernieuwd ruimte gevoel ontwikkelde zich, in zijn uiting wel monumentaal, doch niet symmetrisch van opzet, waarbij de strakheid, die de monumentaal-symmetrische parken uit de Barok kenmerkte, plaats maakte voor golvende lijnen en de natuurlijke contouren der beplanting. In deze geest werd in 1826 het nieuwe plan Van de Plantage door Zocher ontworpen. De Zochers, J. D. Zocher Sr. en J. D. Zocher Jr., waren in die tijd bekende bouw- en tuinarchitecten. Zo is de Mozes- en Aaronkerk te Amsterdam ontworpen door J. D. Zocher Sr. Ook het Vondelpark te Amsterdam en het park aan de West- Zeedijk te Rotterdam zijn aangelegd naar ontwerpen van Zocher. Helaas is de Plantage, zoals Zocher die ontwierp, in de loop der jaren niet ongewijzigd gebleven. In 1898 werd Zocher's ontwerp aangetast door de vijveraanleg met „rotspartij" en fontein in het middengedeelte van de Plantage. In 1899 en 1900 werden in- en uitgangen gewijzigd, hetgeen mij is gebleken uit aantekeningen van een mijner voorgangers, de heer J. K. Doininicus. Ook werd de om geving van de muziektent veranderd, ongetwijfeld om aan de toenmalige verlangens van het naar eoncerten luisterende publick tegemoet te komen. Tenslotte moest uit verkeerstechnische overwegingen de doorbraak naar het Postkantoor tot stand worden ge bracht, waardoor de „Kop" van de Plantage van het overige deel werd afgescheurd. \ele veranderingen vonden dus plaats in het ontwerp van de Plantage, doch ook in de beplanting werd veel gewijzigd. Tal van de in 1827 geplante bomen zijn in de loop der jaren gekapt, omdat zij, geheel uitgeleefd, gevaar voor wandelaars gingen opleveren. Door onvoldoende onder houd waren vele van de iepenstruiken tot boompjes en bomen opgegroeid, waardoor de overige beplanting min of meer werd verstikt. Wel heeft de heer Dominicus, zij het na veel tegenstand overwonnen te hebben, deze iepen grotendeels opgeruimd, doch zij hadden toen reeds schade aan de overige beplanting aangebracht. In de jaren 1940-1945 kon aan het onderhoud van de Plantage weinig zorg worden besteed. De oude boombe planting takelde verder af, waardoor steeds weer bomen moeten worden gerooid. Reeds meerdere malen werden plannen ontworpen om de Plantage onderhanden te nemen en te vernieuwen, doch het is bij plannen maken gebleven. Wanneer te gelegener tijd tot verbreding van Lange Nieuwstraat en Tuinlaan en daaruit voortvloeiend dem ping van de slootjes die ook uit hygiënisch oogpunt niet langer getolereerd kunnen worden moet worden overgegaan, zal aan het ten dele in een nieuw kleed steken van de Plantage, vooral ook om meerdere technische redenen, moeilijk meer zijn te ontkomen. J. J. SCHIPPER Foto links: Burgemeester P. van Dijk van Mathenesse temidden van Schiedamse autoriteiten bij de overdracht van fontein en heral dieke leeuw in de Plantage op 31 Augustus 1898. Rechts: een beeld dat oudere Schiedammers zich nog zullen herinneren, de gehelmde politieman op z'n rondgang door het enige stadspark van die dagen. Op de achtergrond de stallen van het nu verdwenen Huize Eendragt

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1953 | | pagina 9