Yacuntie op „fie lieer" Een hwestie van brengen en halen 292 Kamphuis „De Beer", waar een deel van de Schiedamse minderbedeelde jeugd deze Augustusmaand zal vertoeven, was een jaar geleden niets meer dan een som ber, vervallen en vervuild veldlazaret, daterend uit de dagen van de Duitse be zetting. Wel ivaren sedert de bevrijding weer tienduizenden natuurliefhebbers naar dit unieke reservaat op Rozenburg getrokken, maar het soldatenhospitaal zou zeven jaar onbewoond en vervuilend staan, vóór de Schiedamse Gemeenschap en de Stichting Vacantieverblijven Lagere Schooljeugd er hun oog op lieten vallen. Gelukkig zag men de grote mogelijkheden van dit grote gebouw, daar midden tussen de bomen en de vogels, en na korte tijd was ook geld bijeengebracht voor de restauratie, om vervolgens tot de kamphuisinrichting over te gaan. Gelukkig, want nu kunnen jaarlijks jongens en meisjes dank zij dit initiatief volop genieten van land en lucht, rust en vrijheid. Inderdaad, „De Beer" is een streek van rust en vrijheid. Wie van Hoek van Holland met het veer- bootje (eens per uur) is overgevaren en de lange steiger is afgelopen, vindt zichzelf opeens in een smal laantje tussen de bomen. Slaat men rechtsaf, dan belandt men in verboden gebied langs de zee, maar wie rechtdoor loopt en de goede straatweg bewandelt ziet al binnen een kwartier het rode dak van het kampbuis boven het groen uitsteken. Via een oprijlaan komt men bij de keuken, die meestal belegerd wordt door een dozijn kwieke eendjes. En in de keuken zelf staat de heer H. Diederik, de welgemutste Rotterdam mer, die hier de schepter zwaait. Terwijl hij 80 kilo aardappelen van de schil ontdoet want zeventig hongerige kinderen hebben fikse magen ver telt hij van de vorderingen, die de laatste maanden zijn gemaakt. In Mei van dit jaar begon men im mers pas met de grote schoonmaak in het verwaarloosde pand. Vier mensen waren veertien dagen in de weer om althans het ergste vuil te verwijderen en toen kon de metamorfose tot kamphuis pas werkelijk beginnen. Timmerlieden en metselaars kwamen bij de vleet om muren en plafonds en kozijnen op te knappen. Loodgieters installeerden een enorme watertank, plus negen toiletten en wasplaatsen voor jongens en meisjes. In de grote zalen kwamen tafels en stoelen, in de kleinere werden bedden geplaatst, KAMDHU15 DE BEER

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1953 | | pagina 8