Oude traditie in kleed cultuur het marktplein ontstaan. Men bouwde er de eerste kapel, die later kerk zou worden en op het plein zelf, waar de bebouwing, zoals oude pren ten nog duidelijk laten zien, volgens een eenvoudige en schone orde was geregeld, kwam het stadhuis te staan als symbool van verworven zelfstan digheid. Hadden bestuur, handel en geestelijk leven hun vaste punten aan deze zijde, hoe anders was het aan de overkant van de tussen z'n kaden geklemde Schie, waar aanvankelijk de haring buizen hun lading naar de schuren brachten en later de wevers achter hun getouwen stonden. De volders sloegen er het ruwdoek tot laken en weer later bouwden er de „corewijn- stokers" hun branderijen en moute rijen. Na hen zouden tenslotte de distillateurs komen om er het Vocht te stoken dat de naam van de stad door de wereld zou brengen. Een bijzondere plek in deze histo rische industriewijk is zonder twijfel de strook, die begrensd wordt door Schie, Vijgensteeg, Groenweegje en St. Anna Zusterstraat. Op de hoek van Schie en Vijgensteeg was nog in het begin van deze eeuw een kapitale mouterij in vol bedrijf. Meer dan honderd jaar achtereen werd er de mout, onontbeerlijke grondstof van de jenever, gefabriceerd. Op de tegenoverliggende hoek aan de Schie, welk gedeelte als Koning straat bekend stond, was een heren huis te vinden. De overige straat- wanden werden ingenomen door bran derijgevels, waarachter het geheim zinnige proces van het vergisten der granen tot moutwijn, zich voltrok. Hier en daar waren de brandcrijgevels onderbroken door een keukenwoninkje. De grote crisis in de branderij- industrie deed aan het begin van deze eeuw de bedrijven vol werkzaamheid verkommeren tot weinig meer dan ruïnes. Van die eertijds zo imposante Zo toont Wenneker zich voortaan aan de voorbijganger in het hartje van de oude stad Het stukje Schiedam achter de Schie is altijd een merkwaardig gebied geweest, waar in de eerste plaats de nijverheid een plaats vond en waar de resterende brokjes grond werden op gevuld met de schamele woningen van hen, die in de stedelijke industrie hun brood verdienden. Een merk waardig stadsdeel, jazeker, want hoe veel er ook mocht veranderen langs de boorden van de rustig en vredig stromende Schie, niets heeft het beeld, zoals het eeuwen geleden door de waterbouwkundige en economische omstandigheden werd bepaald, kun nen veranderen. Eerst onze tijd moest komen om de evolutie te doorbreken en de vaste hand van de sanering nieuwe lijnen te doen trekken tussen Schie en Noordvest. Open riolen ver dwenen, nieuwe straten kwamen tot stand. Het was het sein tot een ver nieuwing, die zich ter plaatse nu ook reeds in de bebouwing toont. Aan de Oostelijke oever van de Schie is naar middeleeuwse stedelijke

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1953 | | pagina 10