r .J SlO kleine Sehietlamttters ojt „0e Heer' 321 Volkspark werd mogelijk toen omstreeks 1920 een aan vang werd gemaakt met het baggeren van de Wilhelmina- haven. Het Volkspark kreeg een geheel ander karakter dan het Sterrebos. Overeenkomstig de reeds hierboven beschreven eisen, kreeg het Volkspark naast ruime zonnige speel weiden, brede, doch ook meer intieme, schaduwrijke wandelwegen en -paden, waardoor dit park aan de groeien de behoefte van de stedelingen aan passieve en actieve recreatie tegemoet kwam en zal blijven komen. Reeds voor de oorlog tot flinke ontwikkeling gekomen, doch tengevolge daarvan grondig vernield, begint het Volkspark thans, vooral ook door de zorg, die de arbeiders, te werk gesteld bij de Gemeentelijke Sociale Werkvoor ziening, daaraan besteden, opnieuw tot wasdom te ge raken, ten gerieve van de talrijke stedelingen die er ver pozing zoeken. Het Julianapark In de aanhef spraken wij van het kroonjuweel van de Schiedamse plantsoenen. Zo is het inderdaad. Dit park, dat als een belangrijk buurtpark zou kunnen worden be schouwd, geniet de belangstelling van welhaast de gehele Schiedamse bevolking, hetgeen in de afgelopen Vacantie- week wel weer duidelijk is gebleken. Jong en oud trekken er heen om van deze fraaie aanleg te genieten, om de schoonheid van de beplanting te ondergaan en om zich te verlustigen in de talrijke watervogels, die de vijvers be volken. Het sierpark, dat omstreeks 1929 als werkverschaffings object tot stand werd gebracht, heeft een monumentale entrée, die bekroond wordt door de heuvel met koepel. Het overige parkgedeelte is landschappelijk van aanleg, met flinke gazons, forse boom- en heestergroepen, die de fraaie doorzichten omlijsten. Veel heeft het Julianapark er reeds toe bijgedragen om Schiedam tot een prettige woonstad te maken. De be planting in dit park is nog geenszins tot volle wasdom gekomen, zodat het in de toekomst zijn belangrijke functie in nog grotere mate zal kunnen blijven vervullen. J. J. SCHIPPER De man, aan nie Schiedam z'n meest bekende park te danken heeft, de heer J. K. Dominicus, vroeger hoofd van de Gemeentelijke Plant soenendienst Driemaal trok begin Augustus een groep Schiedamse jongens en meisjes er met een autobus op uit om een week gezondheid op te doen in het natuurreservaat „De Beer". De uit zending geschiedde onder auspiciën van „De Schiedamse Gemeenschap", die voor dit begin van een (hopelijk weerkerende) vacantiebesteding van de lagere schooljeugd kinderen had uitgenodigd, behorende tot gezinnen, waarvan de smalle beurs uitgaan ver hinderde. Zo zijn ze er dan onder deskundige leiding op uit getrokken, wat bleek om de neus vanwege de stadslucht en wat onwennig omdat de vaste kring van het eigen milieu plotseling was verdwenen, maar toch verheugd in het vooruitzicht van een hele week in de vrije natuur te kunnen rond dartelen. Ze zijn er niets te kort gekomen in hun verwachtingen. Het vacantie- huis bleek een prettige omgeving en de duinen van „De Beer" boden ruimte en afwisseling genoeg om iedere dag weer als het begin van een nieuw avontuur tegemoet te zien. Geloof maar dat er grote verhalen zijn verteld, nadat de autobus z'n bruinverbrande, levenslustige vracht weer bij de Plantage had afgeleverd. De waardering voor dit ongetwij feld belangrijke S.G.-initiatief weer spiegelde zich in de talrijke brieven, die de ouders nadien zonden. Wij willen niet verzuimen, hier er één van te citeren: Geacht bestuur Ruim een week is er al verstreken dat de kinderen terugkwamen van „De Deer", maar elke dag met 9 kinders op de vloerdan komt men niet zo gauw tot schrijven'echter een dankwoord mag ik niet vergeten. Wij die met zoveel kinderen zitten en hen ook gaarne „een ueek uit" gunnenwaarderen deze geste maar al te zeer. We vinden het fijn nu ons oudste meisje de school verlaatdat zij eerst nog een fijne treek heeft gehad op „De Beer". Ze is er vol lof over en telkens weer moeten we iets horen over al het- een ze in die week heeft genoten. P Namens mijn man en niet allerminst ook van onze dochter onze bijzondere dank aan „De Schiedamse Gemeen schapdie dit alles mogelijk maakte. En aan de leidsters en leidersals ook aan de kokvoor hun prima zorg."

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1953 | | pagina 13