r J 315 Gemeenschap. Zowel deze expositie als het Julianapark zijn een hele maand te bezien geweest en met hun opening werd als het ware de aanloop voor de Feestweek-sprong begonnen, een organisatorisch nieuwtje, dat dus vruchten heeft afgeworpen. In de Beurs hebben ruim 8000 natuurliefhebbers bloe men, planten en vissen bewonderd, een respectabel aantal voor negen dagen en een verheugend aantal, omdat hiermee eindelijk eens het paedagogisch werk van de schooltuin vereniging in het zonnetje werd gezet. "^/ANNEER wij de twee exposities en het verlichte park hoogtepunten van de feestelijkheid hebben genoemd, dan wil daarmee geen schaduw geworpen zijn over de rest van het feestmenu. Ruim 12.000 betalende bezoekers bij de avondvoorstellingen in de Plantage stemmen, zo niet tot blijdschap, dan toch tot tevredenheid, als men in aan merking neemt dat één avond helemaal verregende, twee avonden in kil weer plaatsvonden en van de resterende avonden er twee „zwaar cultureel" gedoopt kunnen wor den. Deze twee, beide dansavonden, hebben duidelijk be wezen, dat de dans zich in stijgende populariteit mag ver heugen. Het Spaanse dansen van Rosario en haar troep mocht misschien trekken omdat het nieuw en buitenissig was, maar het Ballet der Lage Landen trad voor de tweede maal in de Plantage op en stal opnieuw bijna 3000 harten. Het Metropole-orkest van Dolf van der Linden heeft, mogelijk door de semi-klassieke veelheid in het programma, minder luisteraars getrokken dan was verwacht, maar de 2000 aanwezigen hebben zonder uitzondering bijzonder genoten van de perfecte wijze, waarop strijkers en blazers in radio-stijl musiceerden. Het blijft de weg van de minste weerstand om de hyper-populaire orkesten te engageren en zodoende alle banken gevuld te krijgen, maar nu men deze weg niet bewandeld heeft en muziek van perfecte sfeer en kwaliteit voor ieders oor werd gebracht, kan dus cultureel van een geslaagd experiment gesproken worden. De openingsavond zal mogelijk velen bijblijven als een hoogtepunt van het hele festijn. Wéér was er de Mari nierskapel van Nieuwland met wéér twee zangsolisten, maar ditmaal geassisteerd door een Schiedams selectie- koor en het resultaat was een muzikale gebeurtenis van de eerste orde, waaraan ruim 2000 toehoorders machtig veel genoegen beleefden. De klassieke avond van het Rotterdams Kamer Orkest Er viel wel eens een buitje DAKS IN DE PLANTAGE Op het podium in de Plantage, uaarover nu de eerste Septemberblaren wuivelen, hebben uiij twee dansgroepen mogen bewonderen. Het „Ballet der Lage Landen'''' en, slechts een paar dagen later: „Rosario en haar Danzas de Espana Vlinderachtige teerheid en hartstochtelijk ritme.... twee volkomen andere uitingen van eenzelfde Kunst. Ragfijne spietsendans en fel-beuogen hak-staccato. Sierlijke eenvoud en warme uitbundigheid. Een prachtig beheerst lijnen-spel en een fantastische kleurenweelde. Nee, wij kunnen deze groepen niet met elkaar ver gelijken een madeliefje is geen klaproos, Noord is anders dan ZuidBeide hebben ons oog ge boeid, ons hart gestolen, ons applaus ten volle verdiend. Als de juffrouw van de eerste klas in grote letters „Oom eet aalop het bord schrijft, de procuratie houder bij ons op kantoor de ingekomen facturen boekt en het knechtje van de melkboer een „achie room^ uit het laatje van zijn kar haalt, denken ze alle drie terug aan die dansavonden in de Plantage. Voor de schooljuffroutv zal het Roberto Iglesias zijn, voor de procuratiehouder misschien Rosario en voor het hulpje het leuke meisje dat drie rijen voor hem zat. Als het bestuur van de Schiedamse Gemeenschap aan deze avonden terugdenkt zal het het applaus waar schijnlijk weer horen.het spontane applaus, dat bijna niet tot bedaren kdn komenhet applaus dat het bestuur zo duidelijk vertelde dat dit soort culturele uitingen in Schiedam volkomen verantwoord is. SEBASTIAAN

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1953 | | pagina 7