Hoe komt Schiedam aan zijn straatnamen Rond Verbrande Erven 339 Wij ontvingen de opdracht, eens na te snuffelen waar de naam Verbrande Erven vandaan komt, dat straatje, dat de Pietersteeg (die van de Dam af langs de Oud-Katholieke kerk loopt) verbindt met de kruising van Breed- straat en Raam. Dat straatje ligt in het oude stadsdeel, dat gedoemd is te verdwijnen. Immers, voor dit stads deel is een heel saneringsplan gereed. Het was een moeilijke opgaaf, waar mee wij overigens gauw klaar waren. Want over die Verbrande Erven valt nagenoeg niets te vertellen. En dat is eigenlijk erg onprettig. Want er wordt een verhaal van ons verwacht. Maar historische feiten kan men nu eenmaal niet uit een mouw schudden. Men moet zich zonder meer en zonder fan tasie houden aan die nuchtere feiten, die eenvoudig vertellen, dat vóór de brand van 1428 (die begon bij de St. Christoffel- of Hoofdpoort en die zo ongeveer de halve stad in de as legde) op de plaats, waar nu de Ver brande Erven ligt, wat kleine boer derijtjes en huisjes stonden. Die wer den toen ook een prooi der vlammen en omdat er rond die boerderijtjes en huisjes erven lagen, heette dit gedeelte na de brand „Verbrande Erven". En omdit wij toch aan het snuffelen waren in deze omgeving, kwamen wij tegelijkertijd te weten, dat „Achter de Teerstoof" (een kronkelend straatje) zijn naam dankt aan het feit, dat dit lag achter een bedrijf, waar teer werd gestookt in potten ten behoeve van het teren van touwen voor de scheep vaart, ten tijde toen Schiedam nog wat betekende als havenstad voor de ba ringvangst, de walvisvaart en de han delsvloot, en dat de Raam zo werd genoemd vanwege de ramen, waarop het laken werd gespannen, in een tijd toen Schiedam een bekende laken industrie bezat, die in hoofdzaak zetel de aan „De Raam". Aan oude bedrijven herinneren bijv. ook de Taansteeg en de Keetsteeg. De Taansteeg dankt haar naam aan een bedrijf, waar men zich bezighield met het tanen van touwwerk en aan de Keetsteeg stonden eens drie zout keten.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1953 | | pagina 11