li een griezelfi 341 De snelheden nemen nog steeds toe. In Italië is blijkbaar een bromfiets in productie, die een snelheid van 100 km per uur kan ontwikkelen, 't Gaat dus sterk de kant uit van wat een motorfiets kan bereiken, maar met minder remvermogen en een berijder, van wie de Wet geen enkel rijbewijs eist. De eerste vcrkeersvoorwaarde is, dat de weg moet passen bij het verkeer dat daarover wordt geleid. Dit vraagt aandacht voor de verkeerssoorten en voor de aard van het verkeer, die tenslotte het karakter van de weg bepaalt. Deze aard wordt weer beïnvloed door de economische, sociografische en aardrijkskundige positie van het gebied. Het is niet gemakkelijk te bepalen, welke positie Schie dam inneemt. Het is een typisch industriële gemeente doch heeft, door zijn ligging tussen Rotterdam, de Waterweg en het Westland, een belangrijk doorgaand verkeer te verwer ken. Het ingewikkelde in onze stad is nu, dat we beide soorten verkeer, het locale zowel als het doorgaande, op dezelfde wegen moeten toelaten. Behalve de grote scheepswerven liggen fabrieken, distil leerderijen, vergaderruimten als verkeersaantrekkende elementen in het centrum van de stad. Dit centrum ver toont de grootste verkeersdichtheid. De wegen hierin zijn niet van zodanige kwaliteit niet breed en vol bochten dat een vlotte afwikkeling van het verkeer tijdens de spits uren steeds kan worden gewaarborgd. Is het een bezwaar dat zoveel categorieën van de weg gebruik maken? Beslissend voor het antwoord is of deze categorieën elkaar verdragen. De vraag zal slechts ont kennend kunnen worden beantwoord. De positie die de voetganger inneemt werd reeds uiteen gezet. Hij is een voor de automobilist en wielrijder in hoge mate lastig individu, wiens aanwezigheid maar heter niet kan worden opgemerkt. Wie de vele tamelijk onvriendelijke gesprekken over een half geopend portierraampje heeft gehoord, welke tussen een automobilist en een wielrijder werden gevoerd over beider verkeersbeleid, kan omtrent de verdraagzaamheid van deze categorieën ten opzichte van elkaar maar heel weinig illusies koesteren. Dit alles zinkt in het niet bij de gevoelens die de brom fietser van andere soorten weggebruikers heeft te verwer ken. Vergelijkingen van een rijwiel met hulpmotor met een overleden beest worden door de ervaren bromfietser reeds als overbekend geaccepteerd. Hij hoort ze van iedereen, van automobilist tot voetganger. Het doorgaand verkeer heeft in Schiedam slechts één belang, nl. om zo spoedig mogelijk weer te verdwijnen. De snelheid is derhalve groter dan bij het locaal verkeer. Het heeft tot gevolg een stille strijd, die binnen de bebouw de kom wordt uitgevochten. Vooral tijdens de spitsuren ontstaan in de stad nare situaties omdat de wegbreedte op een zo massaal verkeer niet berekend is. Kijk eens hoe het conglomeraat van verkeersmiddelen zich 's middags om kwart over vijf op de Koemarkt ge draagt. Houdt u van griezelfilms? In minder tijd dan in de bioscoop tovert'een massa wielrijders en automobilisten op de B.K.Laan bij de oversteekplaatsen voor fietsen in hechte samenwerking u een aantal toeren voor, waar een acrobaat trots op zou zijn en waardoor uw bloeddruk hoog ten bereikt, die het Monster van Frankenstein het schaam rood naar de kaken jagen. Nog een punt is er dat moet worden besproken, n.l. de verkeersdiscipline. Daar is bijvoorbeeld de beruchte snel- heidsdrang. De voetganger, de wielrijder en de automobilist, zij zijn er alle drie door besmet. De voetganger heeft geen tijd om te wachten tot hij volkomen veilig kan oversteken. Hij geeft een kleine demonstratie hordenlopen weg. Hij heeft haast. De wielrijder slingert vol fantasie door gaatjes in een aan eengesloten file, domweg vertrouwend op de remkwaliteiten van de automobilist. Wachten komt hem op een halve minuut te staan. Kan niet, heeft haast. De automobilist jakkert door. Maximumsnelheden zijn

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1953 | | pagina 13