r J EN TOCH Er is haast bijt 342 BIJ I>E VOORPLAAT Bij de afdeling Gevorderden van de foto wedstrijd „Feest in Schiedam" was het de heer A. Meulstee, Korte Haven 24, Schiedam, die de eerste prijs werd toegekend. Uit zijn inzending koos de jury de foto, die ditmaal de voorpagina van „De Schiedamse Ge meenschap" siert. Het is een foto, die niet al leen opvalt door haar technische afwerking, maar daarbij ook als compositie alle waar dering verdient. Het beeld van deze jeugdige benen, bezig de nauwe wentelgang van de torentrap te beklimmen, kon een symbool zijn voor de S.G.: jonge kracht die naar boven stuwt om nieuwe verten te ontdekken. De voorplaat van het vorig nummer van het S.G.-orgaan het overzicht bij de Koemarktbrug was een foto van onze stadgenoot G. Baron, die ook lot de be kroonden van „Feest in Schiedam" behoort. V.' fa TAE schildersvereniging „Beati", bestaan de uit personeelsleden van de werf Gusto, houdt ons trouw op de hoogte van hetgeen de leden in hun vrije tijd onder deskundige leiding op doek en papier brengen. Meer dan een voorbeeldige vrijetijdsbesteding mogen we er eigenlijk niet in zien, maar wie ook nu weer over de achtste tentoon stelling ging, zal hebben kunnen ontdek ken dat er menig verdienstelijk kunst werkje onder schuil gaat enwat nog belangrijker is, dat over de gehele linie steeds een gestage ontwikkeling valt te signaleren. IN het Passage-theater zijn de Donder dagavonden van het winterse culturele seizoen weer gestart met de toneelreeksen van Kunstkring en Katholieke Kring. Aan het Doeleplein ontsloot clubhuisleider Karei Scholten met enig tam-tam de deur voor de ongeorganiseerde jeugd en bij de Coca Cola-fabriek uitte men z'n vertrouwen in de toekomst door het in gebruik nemen van een imposante uitbreiding, die deze fabriek tot de grootste op zijn gebied maakt in heel ons land. Hoe belangrijk echter stuk voor stuk ook al deze evene menten, ze zonken in het niet bij wat het gemeentebestuur ons in het oor fluisterde. Er is sprake van een begin van stadhuis bouw. Over twee jaar zou men er al mee willen beginnen, nadat dan de eerste grote en kleine woningen tussen Singel en Mar- coniplein onteigend zijn. Bij elkaar zullen er zo'n 115 woningen moeten sneuvelen, 't Zal Schiedam waarschijnlijk aan een heel nieuw centrum helpen. Hoe we ons de stedebouwkundige oplossing moeten den kin, heeft een nog niet zo lang geleden georganiseerde prijsvraag al enigszins aan het licht gebracht. Vast staat in ieder geval dat het tegenwoordige Singelplant soen z'n rustigste tijd wel heeft gehad. VAN het gemeentelijk erf komen nog meer frisse geluiden. De begroting is na veel peinzen en rekenen de deur uit gezonden. We hebben erin gelezen dat het sluiten nog steeds een zorg blijft zolang de financiële verhouding tussen Rijk en Ge meente niet definitief wordt geregeld. In verband met de onzekerheid over het percentage van de Rijksbijdrage zit er een gokje van f136.000 in deze begroting. Als het tegenvalt, zal er dus nog iets moeten sneuvelen. Voorlopig zullen we het maar op het vervullen van enkele overigens zeker We hebben dus, volgens de heer Wijchers in het October-nummer, fei telijk niets te reclameren, voordat we 5 jaar vruchteloos naar een schouw burg hebben gestreefd. Dit is nogal iets. Dat wil o.m. zeggen, dat er nog min stens 25 „En toch"jes nodig zullen zijn, want 3 jaar liggen er al achter ons. Vrijwilligers dus voor! En presenteert de vulpenhouder. Wie weet zich nog een opwekkende ervaring te herinne ren, die echter deze 5 j aar niet te boven mag gaan, want anders wordt ons ge duld wel op een bijzonder zware proef gesteld en zou een politionele actie in de richting van de Tuinlaan niet hele maal tot de onmogelijkheden behoren. En dat past niet in een Gemeen schap. En denkt u eens aan het gedistilleerd- museum! Dat wordt ook bijna 1960, voordat dit, als alles „normaal" ver loopt, zijn poorten mag openen. Neen, daarin kunnen we niet berus ten, te wapen burgers van Schiedam! Laten we nu eens tonm, wat we waard zijn of liever, wat Schiedam ons waard is. Met verenigde krachten slagen we: niet over 5 jaar, maar in de loop van 1954 èa met de Schouwburg èa met ons Museum! niet overdreven wensen houden: de bouw van de nieuwe b.l.o.-school in Nieuwland (hierin worden de scholen van de drie richtingen ondergebracht) en de lang ver beide brug over de Noordvest, in bet ver lengde van de weg die van de Ooievaarsbrug via het Spinhuispad naar het Noord- Westen gaat en waarlangs we binnen niet al te lange tijd sneller de sportterreinen aan de Oudedijk en niet te vergeten het wordende stadspark zullen kunnen be- toch opgeheven. Voorrangsregels? Geen tijd, heeft haast. Wat doen we nu met al die waarnemingen? De hele bin nenstad afbreken, omdat de wegen er te smal zijn? Het is een oplossing, en wellicht, dat het *r op den duur voor een groot deel van komt. We moeten er rekening mee houden, dat het verkeer zich in 10 jaar tijd verdubbelt. Er zijn andere oplossingen, n.l. een ander wegenplan, wegen voor doorgaand verkeer langs de gemeente of door de buiten wijken leggen, andere inrichting van de wegen, waardoor iedere categorie van de verkeersmiddelen zijn eigen wegdeel krijgt, terwijl kruisingen a niveau zoveel mogelijk worden vermeden; wachtverboden op de wegen, die een meer dan normaal verkeer moeten verwerken. Maar dan zullen we ook hier een nijpend parkeerprobleem moeten oplossen. Van een andere oplossing zou gebruik kunnen worden gemaakt, n.l. verkeersopvoeding. In dit verband wordt door de Vereniging voor Veilig Verkeer al bijzonder veel gedaan. Hoewel een vlot verkeer natuurlijk zeer gewenst is, gaat de politieman een veilig verkeer het meest aan het hart. Deze beide doeleinden zijn zeer goed te verenigen, zolang dit vlot verkeer maar geen snelverkeer wordt, want daar tegen bestaan uiteraard binnen de gemeente wel bezwaren. Bij u ook? J. VAN MARION

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1953 | | pagina 14