De Schiedamse Gemeenschap Afscheid van Ilagers 333 ORGAAN VAN DE STICHTING „DE SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP", - 5e JAARGANG No. 6, NOVEMBER 1953 Midden in de nacht, na een zomerse Zondag in October, bracht de telefoon het noodlotsbericht dat Willem Hagers, mede-redacteur van het S.G.-orgaan, plotseling uit ons midden was verdwenen. Op zijn post voor de krant heeft de dood hem op 45-jarige leeftijd verrast. Het heeft ons van de S.G., het heeft de mensen van de krant die dagelijks met hem samenwerkten, het heeft vrijwel heel Schiedam die Maandag daarop, toen het treurige nieuws door werkte, beroerd. Waar we ons, na dit onherroepelijke afscheid, nog steeds niet mee kunnen verzoenen, is het besef dat we de ver trouwde figuur van Hagers nimmer meer zullen aantref fen in onze stad, die hem meer lief was dan wellicht iemand anders van ons. Willem Hagers was een kind van Schiedam. Hij werd hier geboren, groeide hier op, ging hier naar school en zette hier de eerste schreden op het pad van de journalis tiek. Een enkele keer, eerst om zich verder te bekwamen, later door oorlogsomstandigheden, raakte hij bujten de stad, maar keerde steeds weer terug naar zijn basis: Schiedam. Natuurlijk hadden zijn jonge idealen ruimere verten omspand, idealen die hij misschien even ver werkelijkt heeft gezien tijdens zijn arbeid bij Radio Her rijzend Nederland en het A.N.P., maar wie Willem goed kende, wist dat deze teleurstellingen zijn opgeruimdheid en spontaneïteit niet deden verdwijnen. Ze hebben ook de toewijding, waarmee hij zijn levenstaak in Schiedam later weer opnam, niet beïnvloed. Bij dit afscheid doemen beelden voor ons op uit de jaren I'46 en '47, toen de geboorte van de Schiedamse Gemeen schap werd voorbereid. De plannen voor een gemeen schapsorgaan kwamen ter sprake en de eerste redactie- vergaderingen volgden. We herinneren ons de vele ru moerige bijeenkomsten in de Nieuwstraat, waar de secre taris het S.G.-Bureau ontruimde wanneer de redactie het komende orgaan ging samenstellen. Op zomerse dagen kon ook de voorbijganger genieten van de heftige dis cussies, waarin alle pro's en contra's werden uitgeleefd met een bezieling, die de zaak van de Gemeenschap in die wordingstijd alleen maar ten goede kon komen. Bij alle opwinding en verandering mocht onze Willem steeds een rots in de branding worden genoemd. Waar diepgaand verschil van inzicht soms een dreigende kloof wilde worden, zou hij steeds pogen de zaak te sussen. Want zo was Willem Hagers: een kalme natuur, die een sfeer van kameraadschappelijkheid om zich heen 'niet ontberen kon. Veel heeft zijn krant, heeft Schiedam, heeft ook de Schiedamse Gemeenschap aan hem te danken. Naast zijn medewerking aan de redactie van ons orgaan was hij overal te vinden waar de helpende hand van de ervaren Schiedamse journalist een taak kon vinden. Zo profiteerde o.a. het werkcomité van het grote Yacantie- comité van zijn punctuele ijver. Donderdagmiddag 15 October hebben talrijke Schie dammers Willem Hagers uitgeleide gedaan op de Algemene Begraafplaats aan de Vlaardingerdijk. Zo hij ooit zelf mocht hebben getwijfeld aan voldoende waardering voor het verantwoordelijke werk dat hij als dagbladredacteur verrichtte, zijn naaste familie zal ongetwijfeld troost hebben geput uit deze grote belangstelling uit alle lagen van de stedelijke gemeenschap. Volgens wens is er aan het graf slechts een kort woord gesproken. Wij van de S.G. zullen ons Willem Hagers blijven her inneren als een kameraad in de beste zin van het woord, wiens warme menselijkheid en grote hulpvaardigheid voortaan sterk gemist zullen worden.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1953 | | pagina 5