De Schiedamse Gemeenschap ^f-eucjclrecreatie 359 ORGAAN VAN DE STICHTING „DE SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP", 5e JAARGANG No. 7/8, DECEMBER 1953 De vrijetijdsbesteding van de jeugd die de lagere scholen bezoekt, is één van de problemen waarmee elke stad van enige importantie heeft te kampen. De steeds verder gaande groei van de steden heeft het contact van de jeugd met de vrije na tuur verloren doen gaan en al mag er dan op verlerlei wijzen naar worden gestreefd om hiervoor een vervanging te vinden, over het algemeen is men nog niet veel verder gekomen dan de speelplaatsen en speeltuinen binnen de bebouwing, die echter te weinig gelegenheid tot avontuur bieden om ook op den duur te blijven boeien. De ervaring leert dan ook dat de jeugd z'n agressiviteit doorgaans beter kwijt kan raken in de overigens weinig aantrekkelijke straten dan op de speelplaatsen. In hoe verre de speelweiden van het nieuwe stadspark hierin straks verandering zullen brengen, moet nog worden afgewacht. Dit laatste gebied kan echter nimmer voor de gehele stad gelden, zodat het vruchtbaar zou kunnen zijn wanneer het gemeente bestuur in samenwerking met zijn deskundigen, met instan ties die zich reeds op het gebied van de vrijetijdsbesteding van de jeugd bewegen en b.v. de Gemeenschap, deze materie nog eens doornam. Zo zou in breder verband bekeken kunnen worden, misschien aan de hand van ervaringen die men elders heeft opgedaan, in hoeverre de mogelijkheid aanwezig is om de kinderen de vrije beschikking te geven over een „woest" gebied, waarin niets behoeft te worden ontzien. Dat een der gelijk terrein een magische aantrekkingskracht kan hebben, bewees en bewijst nog steeds het braak liggend stuk grond aan de Hogebanweg. Behalve de dagelijkse bezigheid van de jeugd buiten de schooluren vraagt ook de ontspanning tijdens de vacanties de volle aandacht. Hoewel een recente enquête op enkele la gere scholen uitwees, dat het merendeel van de kinderen een of meer weken van huis is, blijkt toch steeds weer dat een z.g. vacantieschool hier over belangstelling niet te klagen zou hebben. Tot dusver heeft de S.G. zich bij de jeugdrecreatie beperkt tot voorstellingen en initiatieven tijdens de Yacantieweek, waarbij de kinderen actief waren betrokken, tot het instellen van een postzegelruilbeurs, het scheppen van goedkope zwem- gelegenhcid en het organiseren van dc zomeravond-recreatie. Verder werden vorig jaar voor het eerst kinderen uitgezonden naar het natuurreservaat „De Beer". Kortgeleden is heel deze jeugdseclor het onderwerp ge weest van een ernstige bespreking in de kring van het be stuur. De eindconclusie was, dat de S.G. zich t.a.v. de zomer avond-recreatie enige beperking zou hebben op te leggen, de uitzending van kinderen gestopt diende te worden omdat men hiermee op het terrein van dc bestaande organisaties trad en voorts, dat er alle aanleiding was om te streven naar dc instel ling van een Vacantieschool met ingang van de zomervacan- tie 1954. Nader overleg zal er nog zijn over de wijze waarop het vacantiehuis „De Beer" het best dienstbaar kan worden gemaakt. Hoewel over de wijze waarop de Schiedamse Vacantie school georganiseerd wordt, momenteel nog niets vast staat, mag worden verwacht dat deze zal komen te rusten op het z.g. drie zuilen-systeem, d.w.z. dat men er een openbare, een rooms-katholieke en een prot. christelijke groep zal vinden. Binnen deze naar vorm gelijke groepen, die naast elkaar werken en hun overkoepeling vinden in een stichting, die zou zijn onder te brengen in de Schiedamse Gemeenschap, vindt de opbouw van het werk plaats volgens vooraf gestelde normen t.a.v. leiding, activiteiten, speelterreinen enz. Natuurlijk mag niet worden verwacht dat de volledige kosten van dit werk, dat ongetwijfeld vele duizenden kinderen zal gaan omvatten, kunnen worden bestreden uit de bijdragen van de ouders. Hierbij zal financiële steun van de gemeentelijke overheid, die voor deze wijze van jeugdrecreatie reeds ieder jaar een z.g. pro memorie-post op dc begroting zette, onont beerlijk zijn. Een probleem op zichzelf is bij de instelling van een Vacan tieschool de speelgelegenheid, die in onze stad buiten de sport terreinen en het Volkspark met Zandvlakte vrijwel niet aan wezig is. Wij zullen in dit opzicht hebben te roeien met de riemen die we hebben. Gelukkig zal de werkzaamheid van de Vacantieschool zich echter niet tot de stad beperken, maar ook het duingebied en het strand in de omgeving van Hoek van Holland omvatten. De mogelijkheid bestaat om de kinderen tijdens de duur van de Vacantieschool een aantal dagen per trein 's morgens naar Hoek van Holland te brengen. In de na middag keren zij dan naar Schiedam terug. Wie zich maar even met dit voor de Schiedamse jeugd en ook voor de ouders! zo belangrijke project bezig houdt, zal tot de ontdekking komen dat in dc komende maanden bergen werk moeten worden verzet, willen wij in dc opzet slagen. Het zal nodig zijn dat bij de besprekingen, die de Schiedamse Gemeenschap binnenkort met de instanties, welke hierbij betrokken zullen worden, gaat voeren, alle begrip voor de wenselijkheid van een Vacantieschool voor de lagere school jeugd aanwezig is, zodat in ieder geval snel en doelmatig kan worden gewerkt.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1953 | | pagina 11