r J Schiedamse Gemeenschap V. Dagelijks bestuur: Bestuursraad: Redactie-commissie Illustraties: Inhoud: Abonnementen Advertenties KOXIIVKLIJK BEZOEK EN TOCH 360 Bureau: Plantage, Schiedam, tel. 68043. Beschermheer: Mr. J. W. Peek, burge meester van Schiedam. M. Holl, voorzitter; Edw. den Hoed, secretaris; A. de Groot, penningmeester; K. J. Heyboer, A. L. J. Kunze, Mr. H. A. M. Roelants, F. A. de Wolff, leden. N. J. J. van Baarle, B. v. d. Berg, G. W. van Bergen Walraven, J. T. M. Bertels, A. S. H. A. Blaisse, M. den Boer-Bijl, C. Brunt, Ir. W. E. Hoek, Drs. K. W. van Houten, L. Kamp, C. Landsbergen, E. A. Leenderts, mej. A. E. D. Noorde- graaf, W. C. Oranje, D. Schwagermann, A. M. Sundcrman, B. Vincent, H. M. W. Westerlaken. M. Holl, P. Groenendaal en H. Visser. Aan dit nummer werkten mee: W. O. Duys, J. van Marion, Mr. Ir. M. M. van Praag, J. J. Schipper, Sebastiaan, A. Vremeyer en H. Visser. Lay-out: G. Petersen. O.a. van J. van der Hoeven, Breur en Van der Ven, Tholens, firma Simon Rijnbende N.V., firma van Omme en de Groot, de Stedebouwkundige Dienst van Gemeentewerken, uit de verzameling mej. C. Bubberman en ontleend aan „Legepladser" ((Kobenhavri '52). P"g- Jeugdrecreatie359 Scholen in Nieuwland 361 Nieuwe Technische School 362 Ambachtsonderwijs gaat met z'n tijd mee 363 R.K. Centrum 364 Een school in 20 weken 364 Fotopagina De Ruyter" 365 Het Kantongerecht 366 Hoofdverkeersweg met twee trechters 370 Toen fietsen nog een sport was 372 Vorstelijk bezoek in 1757 en 1846 374 Het groen in onze stad 376 Simon Rijnbende 160 jaar378 De gemeentehuishouding 380 De Schiedamse Gemeenschap in 1953 380 Dit.dat.en nog wat382 Wietje Kwetter 382 f 3,per jaar of f 0,35 per nummer (giro 549934 t.n.v. De Schiedamse Ge meenschap). Kon. Ned. Boekdrukkerij H. A. M. Roelants, Lange Haven 141, Schiedam, tel. 69300. Koningin Juliana heeft op de werf Wil- ton-Fijenoord aan de Vlaardingerdijk de eer.te na-oorlogse kruiser van de Ko ninklijke Marine in gebruik gesteld en in heel Schiedam waaiden die dag de vlaggen en beierden de kerkklokken. Hoewel het hier slechts een werkbezoek gold, verheug de de stad zich terecht in de komst van de Landsvrouwe, die bij de grens van de ge meente aan de Rotterdamsedijk burge meester Peek ter begroeting aanwezig vond. Hier waren ook de vier afgevaardig den van de Schiedamse schooljeugd aan wezig. Zij boden bloemen aan, het enige tastbare huldeblijk dat Schiedam de Ko ningin deze dag te schenken had. Van de B.K.-Laan af omzoomden tienduizend scholieren met hun vlaggetjes de route. Schiedam was verheugd over dit bezoek, maar tegelijkertijd een ietwat teleurgesteld omdat het allemaal eigenlijk te vlug voorbij was. Bij veel scholieren was de verwachting nog aanwezig toen de Koninklijke auto zich al verder op de route bevond. Natuurlijk kon in het kader van dit bezoek niet al te veel belangstelling voor de stad worden verwacht. Zoals bekend zijn er grootsere plannen voor een meer officiële ontvangst geweest, doch deze hadden te wijken als gevolg van de watersnood. Toen de toestand weer normaler werd, bleek het te laat de rege lingen in verband met de ingebruikneming weer ongedaan te maken. Zo is de tocht van Koningin Juliana door Schiedam op de achttiende November 1953 slechts een flauwe afspiegeling ge worden van wat men zich hier had voor gesteld. Gezien de oprechte teleurstelling en het verlangen om de Vorstin alsnog te laten zien hoe Schiedam leeft en werkt, zouden wij niets liever willen dan dat op 't hoogste niveau alsnog werd getracht een Koninklijk bezoek aan Schiedam tot stand te brengen. Aan aanleidingen behoeft het in de naaste toekomst met haar verder ont sluiten van Nieuwland, het realiseren van sportcomplexen, het gereedkomen van het nieuwe stadspark, wie weet de totstand koming van een schouwburg en niet te vergeten de bouw van het nieuwe stadhuis aan het Emmaplein, toch beslist niet te ontbreken De kogel is dus door de kerk: in de Plantage zal de Schiedamse Gemeenschap geen schouwburg mogen bouwen, noch een open luchttheater mogen aanleggen. Hoe zeer de S.G. bij het afwegen van de voor- en nadelen het voordeel ook aan z'n kant mag hebben gehad, wij zullen ons bij deze beslissing van de Kroon hebben neer te leggen. Betekent dit een onherroepelijk opbergen van de plannen en dus het voortsukkelen op het oude Schie damse paadje, waar de toekomst- blikken worden verduisterd door ge zapige afzijdigheid en benepen eigen belang? Neen en nogmaals neen!!! De Schiedamse Gemeenschap wil deze stad van 75.000 inwoners niet laten verworden tot een karakter loos aanhangsel van de grote na- buurstad, die met haar sterk ont wikkeld amusementsleven toch al aantrekkingskracht genoeg laat gelden. Wat wij willen is ook geen streven naar een clichering op kleinere schaal van alles wat een wereldstad zich kan veroorloven. Doel is: van Schiedam een levende stad te ma ken, die zich meer dan tot dusver naar buiten toont en naar binnen alle mogelijkheden in zich draagt om haar inwoners zich lid te laten voelen van één grote gemeenschap, waarin men, zonder zichzelf in de massa te verhezen, kan opgaan. Voor de verwezenlijking van deze doelstellingen is echter de vervul ling van enkele voorwaarden nodig. De eerste hiervan was wel begrip en samenwerking. In de achter ons liggende jaren hebben we hierbij een voortdurende ontwikkeling in de goede richting mogen consta teren. Voor het practische werk komt er echter meer kijken, o.a. een schouwburg, die voor velerlei doel einden kan worden gebruikt, een openluchttheater en b.v. een ten toonstellingshal, waarvan ook de sport zou kunnen profiteren. De S.G. zal zich dan ook blijven bezighouden met een zo spoedig mogelijke verwezenlijking van het geen zij nodig acht voor een ont plooiing van het culturele leven in Schiedam. Het is te betreuren dat de zo centraal gelegen plaats in de Plantage niet kan worden benut. Maar als het daar niet kan, dan er gens anders. Onze stad heeft spoe dige voorzieningen nodig!

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1953 | | pagina 12