Er yroeien scholen in IVieuwland 361 Het moet voor de bestuurder van een foto-vliegtuig een vreemde ervaring zijn, opdracht te krijgen in Schiedam een school in aanbouw te „kieken" en dan tot de ontdekking te komen dat het beeld meer weg heeft van een eenzame voorpost in een woestijn dan van een onderwijsinstelling-in- wording in onze geciviliseerde samenleving. Het is dan ook een wonderlijke situatie in Nieuwland, waar naast deze school voor het lager onderwijs ook de technische school en een ulo school hun plaatsen reeds hebben ingenomen, terwijl de stralen van dit nieuwe stadsdeel nog ver daar vandaan groeiende zijn. liet is een hoopvol gezicht voor hen, die het onderwijs qpn goed hart toedragen. Met de ontsluiting van de polder Nieuwland heeft Schiedam een van de laatste belangrijke phases in z'n ontwikkeling als woonstad ingeluid. Volgens het plan van de stedebouw- kundigc dienst zullen in dit moderne stadsdeel straks zo'n 30.000 stadgenoten een plaats kunnen vinden, dat wil dus zeggen dat de bevolking van onze gemeente dan ander half maal zo groot kan zijn als nu het geval is. Voorbij Nieuw land, in het Kethelse gebied, krijgen we nog enkele tuindorpen, waarmee volgens berekeningen het opnemingsvermogen van de stad, die dan ca. 125.000 inwoners telt, zijn uiterste grens heeft bereikt. De nieuwbouw in de nabijheid van de Vlaardingerdijk laat nu al zien dat het karakter van Nieuwland aanmerkelijk met de rest van de stad zal verschillen. Geen gesloten bouwblok ken, maar bouwstroken zorgen voor een open beeld, er zijn gemeenschappelijke tuinen en in de straten en lanen wordt aan het groen alle aandacht besteed. Niemand zal de stede- bouwkundige dienst van Gemeentewerken, die deze opzet ontwierp, later kunnen verwijten dat niet voldoende zorg aan de ruimtewerking werd besteed. Men behoeft er slechts voor langs de Dr. Schaepmansingel, door de Troelstralaan of langs de Burg. Honnerlage Gretelaan te gaan. Brede singels, gazons en speelweiden zijn kwistig tussen en langs de bebou wing gestrooid. De drie genoemde scholen, waarvan de Technische School door z'n grootte wel de voornaamste mag worden genoemd, zijn de eerste van ca. vijfentwintig scholen. Op een bevolking van 30.000 zielen moet voor 16-18 lagere scholen worden gezorgd. Daarnaast kunnen drie technische scholen voor het ambachtsonderwijs worden gezet. De eerste hiervan, die van de vereniging „De Ambachtsschool voor Schiedam en Om streken", wordt over ongeveer een maand in gebruik genomen. Daarnaast zullen zowel het R.K. als het Prot. Christelijk onderwijs nog een dergelijke school gaan bouwen. De bereid verklaring hiervoor werd door de gemeenteraad reeds gegeven. Dezer dagen is aan de Burg. Honnerlage Gretelaan, die in de toekomst met recht de „scholenlaan" genoemd mag wor den, ook de eerste paal in de grond gegaan voor de nieuwe B.L.O.-scholen. In één complex combineert men hier drie onderwijsinrichtingen voor kinderen die geestelijk niet bij machte zijn het normale onderwijs aan de lagere scholen te volgen. De drie scholen, berustend op het drie zuilen-principe openbaar, R.K. en Prot. Christ.krijgen afzonderlijke vleugels, maar maken van centrale voorzieningen gemeen schappelijk gebruik. Gezien de voortvarendheid waarmee de bebouwing van Nieuwland wordt aangepakt, zal de geïsoleerde ligging van de meeste scholen wel niet zo erg lang duren. Voor het verst verwijderde deel van de polder, waar Technische School en R.K. Ulo zijn geplaatst, zal de toestand al aanmerkelijk ver anderen wanneer de brug over de Noordvest een kortere verbinding met de oude stad mogelijk maakt. Het heeft ook voor de schoolbevolking z'n grote voordeel, want niet alleen de gespecialiseerde scholen, maar ook het lager onderwijs in Nieuwland zal gaan putten uit het reeds bestaande Schiedam. Het bebouwen van Nieuwland schept meteen ruimte voor instellingen waarvan de huisvesting in de oude stad pro blemen gaat vormen. Elders in dit nummer kan men lezen dat b.v. de R.K. huishoudschool er naar toe trekt. Ook voor eventuele nieuwbouw voor de huishoudschool in de Mauritsstraat is hier grond gereserveerd. Waar tot dusver de enige bebouwing van de polder te vinden was, in de omgeving van de Damlaan, heeft men verder nog het nieuwe gymnasium geprojecteerd. Deze hoogste onder wijsinstelling in onze stad, die met het overgaan naar een ruimer gebouw kans loopt in een lyceum op te gaan, zou ko men op de plaats waar Hermes-D.V.S. tot dusver een minder klassiek verband legde met de Griekse godenwereld. Het gereedkomen van de Technische School was voor onze redactie aanleiding in dit nummer enige bijzondere aandacht aan deze scholenbouw te wijden. Op de volgende pagina's hierover meer.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1953 | | pagina 13