De nieuwe Technische School Waar leraren en leerlingen zich voortrekkers kunnen voelen 362 In de loop van Januari zal de Technische School in Nieuw- land officieel geopend worden. Naar verwachting is dan alles van de St. Liduinastraat naar de nieuwe school overgebracht. Behalve de scholieren, die voorlopig iedere dag de Noordvest- pont passeren om de school op te zoeken, zullen niet veel Schiedammers iets van deze belangrijke aanwinst van de stad bemerken. Voor de reizigers op het drukst bereisde stuk spoor lijn in ons land tussen Den Haag en Rotterdam ver andert het beeld in zoverre dat zij plotseling tot de ontdekking komen dat het gebouw waarop zij hun belangstelling zo vaak hebben kunnen botvieren, eindelijk bewoond is. Leraren en leerlingen meer dan 500 in getal kunnen zich in hun Technische School rekenen tot Schiedamse voortrekkers, die de tros van het grote leger ver vooruit is. Voor hoe lang nog? Met z'n 22 lokalen, verborgen achter een imposante gevel, is de Technische School een bouwwerk van grote importantie geworden, dat ook straks, wanneer het noordelijk deel van Nieuwland verder wordt bebouwd, de omgeving zal blijven beheersen. Vanuit de klaslokalen en werkplaatsen aan de voorzijde wordt uitgekeken op dc Burgemeester van Haaren- laan, die als een ringweg door Nieuwland zal gaan. Het begin hiervan is in Klein-Babberspolder en naast de begraafplaats aan de Vlaardingerdijk reeds te zien. Het achterterrein wordt afgesloten door een brede singel, die in de toekomst de door getrokken Burgemeester Honnerlage Gretelaan aan dc andere kant als buurman krijgt. Dc Rotterdamse architect M. Lockhorst ontwierp het gehele complex, dat behalve het hoofdgebouw ook nog een gymnas tieklokaal met een cantine en een conciërgewoning omvat. Verder is er op het door een tuinmuur omsloten terrein achter de school nog een overdekte fietsenbergplaats van baksteen opgetrokken. Het oorspronkelijke plan dat voorzag in een school van ca. 800 leerlingen, moest op aanwijzing van Den Haag tot een school voor ca. 500 leerlingen worden teruggebracht, dit in verband met dc voorgenomen bouw van nog twee confessio nele technische scholen. Hoewel het besluit teleurstelling wekte, kon men toch nog voldoening hebben over het feit dat de fundering zodanig werd dat eventueel de gewenste uitbrei ding nog lot stand kan worden gebracht. Na de vaststelling van het bouwplan kreeg men nog toestemming voor uitbrei- Voor degene die er de wandeling naar het uiterste hoekje van Nieuwland voor over heeft via 't pad aan overzijde van de Noordvest toont de 'J'.S. echter duidelijk dat er met grote toewijding door het bouw- en aannemingsbedrijf Van Omme en de Groot te Rotterdam, inclusief alle onderaannemers en adviseurs, aan gewerkt is. ding met drie lokalen, terwijl werd teruggekomen op de eis om gymnastieklokaal en cantine te combineren. De cantine, waarin de jongens die van buiten dc stad komen 's middags hun broodmaaltijd kunnen gebruiken, kwam nu boven het gymnastieklokaal in de rechtervleugel. Zo nodig kan deze ruimte ook voor bijzondere schoolbijeenkomsten, lezingen en ontspanningsavonden gebruikt worden. In de verbinding met het hoofdgebouw zijn douches en kleedgclegenheden verwerkt. In de cantine bevindt zich een buffet met keukeninstallatie. Het is goed enkele cijfers in verband met de bouw van de Technische School te noemen. Zo bedraagt de totale inhoud 32.000 m3 en wordt het bouwwerk gedragen door 179 betonnen heipalen. Bij de skeletbouw werden niet minder dan 2300 m3 beton, 240.000 kg wapeningsstaal, 30.000 m2 bekistingshout en duizenden m2 betontriplex gebruikt. Zoals dc gehele installatie van de school direct voor het oog zichtbaar is aangebracht en dus mede ten dienste kan staan voor het onderwijs, zo is bij de afwerking van de binnenbouw de grootst mogelijke „eerlijkheid" betracht, d.w.z. dat b.v. de betonelementen niet achter fraaie tegels e.d. zijn verbor gen. De in het zicht blijvende gladde betonconstructies zijn in een lichte kleur afgewerkt. De verlichting geschiedt door T.L.-buizen, er zijn afzuig- inrichtingen boven de machines en een centrale verwarming geeft warmte in de gehele school. Jong Schiedam en de jeugdige schare van buiten de stad, die in deze nieuwe Technische School zich zullen gaan bekwamen voor het goede ambacht, zullen er alle voorwaarden voor een vruchtbare studie kunnen vinden. De Nederlwidse industrie heeft grote behoefte aan geschoolde vakmensen als bank werkers, instrumentmakers, automonteurs, electriciens, tim merlieden, meubelmakers, modelmakers, scheepsbeschieters en schilders. De Technische School in Nieuwland gaat ze vormen Waar straks jonge voeten zich dagelijks zullen reppende traphal van het gebouw dat het midden houdt tussen een school en een fabriek,

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1953 | | pagina 14