lmbarb tsonderwijs yaat met z'n tijd mee 363 In het jaar 1908 werd de vereniging „De Ambachtsschool voor Schiedam en Omstreken" geboren. De stad stond aan de vooravond van een sterke industriële ontwikkeling en geen wonder dus dat er alle hoop viel te putten uit de toekomst mogelijkheden van de jonge spruit, die zich zo spoedig moge lijk zag ondergebracht in een eigen tehuis aan de St. Liduina- straat. 't Werd een ruim schoolgebouw, waarin men zich de eerste jaren beslist niet te klein behuisd zal hebben gevoeld. Toen de noodzaak van meer ruimte werd ingezien, was er ge legenheid genoeg om de school nog wat uit te breiden. Duizenden jongens gingen er naar binnen om in het theorie lokaal en achter de werkbank de nodige kennis op te doen teneinde met het begeerde diploma de maatschappij tege moet te kunnen treden. Voordat die laatste beslissende stap werd gedaan, trok de hele schare op een middag dan nog naar een van de zalen in de binnenstad om daar vaak in aanwezig heid van de ouders te vernemen hoe het bestuur over de af zwaaiende lichting dacht. Wie zou zich dan niet herinneren de plichtsbetrachting die wijlen voorzitter W. A. Hoek de vertrekkende pupillen steeds op het hart drukte. In 1937 is men voor het eerst ongerust geworden. De toe stand van de school ging zorgen baren. Er verschenen in de muren scheuren, die eerst weer werden bepleisterd, maar steeds weer te voorschijn kwamen. Er werd een onderzoek naar de fundamenten ingesteld en het eind van het liedje was dat het harde besluit moest vallen om de oude vertrouwde school te slopen en er een nieuwe voor in de plaats te zetten. Plannen werden ontworpen en ingediend, waarop tenslotte op 9 Mei 1940 het Haagse fiat werd verkregen. De dag nadat dit geschiedde, werd Nederland in een oorlog gewikkeld, die vijf jaar zou duren en die zoveel van onze volkskracht vergde dat over de bouw van een nieuwe ambachtsschool in Schiedam niet meer behoefde te worden gedacht Thans, acht jaar na 1945 en meer dan dertien jaar na dc goedkeuring van die eerste plannen, kan de nieuwe school worden betrokken, ver van dc oorspronkelijke plaats, die na sloping van het oude schoolgebouw weer een nieuwe bestem ming kan krijgen. Wat de uitgestelde nieuwbouw in het recente verleden ook nog voor teleurstelling mocht opleveren, daartegenover staat het grote winstpunt dat thans zoveel mogelijk rekening kon worden gehouden met de vernieuwingen, die ook het ambachts- onderwijs onderging en nog ondergaat. Als school heel wat idealer door z'n inrichting en lichtwerking, heeft het nieuwe gebouw ook hel voordeel van het meer op de practijk gericht zijn. Was er aan het materiaal in de oude school de laatste jaren al heel wat verbeterd, in Nieuwland kan dit nog volmaakter zijn. Men mag anders over dit onderwerp niet te licht denken. Met de inrichting van b.v. een bankwerkerslokaal is tegen woordig zo'n f 100.000 gemoeid! Het is niet meer als in vroeger jaren, toen een in de fabriek versleten machine het nog wel enkele jaartjes in de school kon doen. Wil men zo goed mo gelijke vaklieden afleveren, dan zullen de leerlingen vertrouwd moeten worden gemaakt met het materiaal dat zij straks in fabriek en werkplaats ook gaan gebruiken. Niet alleen van buiten, maar ook binnen is de ambachts school van vroeger veranderd. De oude naam zal men tever geefs in Nieuwland zoeken. Waar de „ambachtsschool" nog een zekere beperking kon suggereren in de omvang van het onderwijs, is de benaming „technische school" in de plaats getreden. Voor heel veel jongens betekent het onderwijs van de Tech nische School het enige dat zij na de lagere school genieten. Er volgt de noodzaak uit om het leerplan meer dan vroeger hierop in te stellen, willen wij de handwerker tenminste in algemene ontwikkeling niet achterop laten komen bij hen, Hoe de School zich vanuit de lucht toont. die zich als hoofdarbeider verder willen bekwamen en de Ulo gaan volgen. Hoewel het binnen het raam van een tweejarige cursus moeilijk is om hierin diepgaande veranderingen aan te bren gen, is men er toch niet voor teruggeschrokken om enkele experimenteerklassen in te stellen. Dank zij de enthousiaste medewerking van leraren werd het mogelijk in deze klassen meer aandacht te schenken aan onderwerpen als kunst en natuur en kon door een gewijzigde opzet van de leermethode het verantwoordelijkheidsgevoel worden aangekweekt. Ook bij de practijklessen werd het nieuwe systeem zoveel mogelijk doorgevoerd, zodat een levendige belangstelling in de leerstof aanwezig blijft. In dc nieuwe school is rekening gehouden met de aanwezig- Behalve deze versiering van de hoofdingang vervaardigde de Rotterdamse beeldhouwer Joh. T. L. van Berkel ook nog sculpturendie de verschillende ambachtenwelke hier geleerd uordenin beeld brengen. heid van een z.g. voorbereidende klasse, die zou moeten wor den opgezet in nauwe samenwerking met het V.G.L.O. Het zou het begin kunnen zijn van een nieuwe basis voor het onder wijs aan de Technische school. Er gaan al stemmen op voor een langere cursus, die dan onderverdeeld zou moeten worden in een of twee voorbereidende klassen, twee jaar ambachts- onderwijs met daarna eenjarige kopklassen, die plaats bieden voor verder studerenden en aan jongens die zich nog een jaar in handvaardigheid willen bekwamen. 't Is allemaal nog toekomstmuziek, maar wie ziet wat er dc laatste jaren in de St. Liduinastraat reeds is veranderd en wie het schoolgebouw in Nieuwland met z'n vele mogelijkheden bekijkt, kan t.a.v. dc ontwikkeling van het onderwijs in de Technische School van de vereniging „De Ambachtsschool voor Schiedam en Omstreken" alleen maar de beste verwach tingen hebben.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1953 | | pagina 15