c ft Mt.K. Centrum met vijf scholen en een kerk Een school in 20 weken 0 364 D£/yU*o^aji^ IMW%s HSR Een kerk met daarachter niet minder dan vijf scholen, ziedaar hel plan voor het R.K. centrum dat in het Noorden van Nieuwland een plaats krijgt. Het eerste stuk ervan, de Uloschool, staat er sinds een paar weken. Het lijkt nu nog het meest onwezenlijke schoolgebouw dat Schiedam kent, daar ver achter in het groene land, maar vergist u niet, want de brug over de Noordvest in het verlengde van het Spinhuispad behoeft er maar te zijn of meteen vallen alle bezwaren van de lange afstand weg. Achter het stadhuis langs, over de Ooievaarsbrug en vandaar over de Noordvest zal het slechts een kwestie van enkele minuten zijn of we hebben dit scholen- plus kerkcomplex bereikt. Zoals gezegd, de Uloschool heeft de deuren reeds geopend en er behoeft slechts een vergunning van Den Haag te komen, en ook met de bouw van de naastgelegen nijverheidsschool kan worden begonnen. Het is de bedoeling dat hier de nieuwe huishoud- en industrieschool voor meisjes wordt gevestigd, die op het ogenblik slechts een bekrompen huisvesting in de Westmolenstraat heeft (3). Aan de andere zijde van de Uloschool werd een jongens school geprojecteerd, waarop weer een meisjesschool aansluit. We hebben dan de ronde bijkans volbracht. Voordat de kerk wordt bereikt, vinden we nog een kleuterschool, die de scholen verzameling completeert, resp. 2,4,6,5. De voordelen van deze centralisatie springen bij het be kijken van het plan ook voor de leek direct in het oog, vooral wanneer men rekening houdt met het besloten karakter van het R.K. onderwijs. Door de randbebouwing wordt op het middenterrein, d.w.z. de speelplaatsen, een grote ruimte werking verkregen. Men verkrijgt er meteen gelegenheid door om ook iets meer aan de groenvoorzienig te doen dan anders het geval zou kunnen zijn. Van belang is ook dat b.v. het gymnastieklokaal ruim kan worden opgezet omdat het hier alle scholen kan dienen. Ten Zuid-Westen van het complex komt tenslotte nog een sport veld binnen de beslotenheid van een vijver, die ook langs de verlengde Burgemeester Honncrlage Gretelaan deze duikt .de Uloschool staat er al. nu tegenover de Rembrandtlaan reeds Nieuwland in om bij de Damlaan voorlopig te stoppen -de architectuur van het R.K. centrum zal onderstéunen. Geheel rechts op de teke ning de Technische School. Toen het bericht afkwam dat een nieuwe G.L.O.-school annex gymnastieklokaal in Nieuwland gebouwd zou mogen worden, was er maar één streven: „Met het nieuwe school jaar in gebruik". Ir. L. A. de Haas, architect bij Gemeente werken, maakte zijn plannen gereed voor de aanbesteding en stelde in zijn bestek voor het bouwen van een achtklassige school de onwaarschijnlijk korte termijn van twintig weken! Voor de gymnastiekzaal mocht de bouw iets langer duren. „Veel werken, weinig praten", onder dit motto ging de laagste inschrijver, het bouw- en aannemingsbedrijf van Omme en De Groot N.V. te Rotterdam, onder ambtelijke directie van architect De Haas, diens medewerker, de heer Putter, en de opzichter, belast met het dagelijks toezicht, de heer Van Engelen, in zee. Er is aangepakt! De inkt van het aannemingscontract was nauwelijks droog of de keten en loodsen stonden er al; de bouwput werd uitgezet en de eerste grond uitgegraven. De heistelling werd als het ware op de schoppen van de grond werkers neergezet. Vlak achter de heiploeg stond men de be kisting al te stellen en bracht men de ijzerwapening aan. Direct daarna kwam de betonstortploeg, die maar nauwelijks geduld had om bekistingmakers en ijzervlechters hun karwei te laten afmaken. Wie dag op dag dit bouwwerk uit de grond zag rijzen, kon zijn ogen nauwelijks geloven. Ter illustratie enkele data: 31 Maart, gunning van het werk; 1 April, betonpalen ter plaatse aangevoerd; 9 April, eerste paal; 21 April, laatste paal gaat de grond in; 22 April, betonstorten24 Juli, het dak gereed. Het schoolgebouw heeft een inhoud van 5250 m3, het bevat acht lokalen en een gymnastiekzaal en biedt ruimte aan ca. 300 leerlingen, (Zie verder pag. 369).

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1953 | | pagina 16