dc Svhoolsivaat (éso2-éoo7) 369 Na de Schoolstraat aan de Lange Haven titie, met uitzondering van twee stroken grond, waarvan de gemeente Schiedam het eigendom wenste in verband met de ligging van een school naast het Huis van Bewaring. In 1904 komt de Kantonrechter met het plan om het Kan tongerecht naar een ander pand te verplaatsen. Het oude bezwaar van de ligging in een uithoek van de stad wordt weer naar voren gebracht, het plein voor het gebouw is wel opgehoogd maar niet bestraat, bij regenval stroomt het water van de straat in het gebouw en tenslotte de grote grief: er is veel te weinig kantoorruimte. De Ambtenaar O.M. heeft zijn intrek genomen in de vroegere getuigcnkamer en moet daar nog met de ruimte woekeren. Er blijft voor het publiek niet anders over dan te wachten in de gang en op de trap. Nog meer voorzieningen waren getroffen, maar alles bij elkaar kon men het ongerief er niet mee wegnemen. Aanvankelijk was men over het voorstel van de Kanton rechter niet erg enthousiast. Er werd nog geprobeerd een gedeelte van het Huis van Bewaring in te richten als getuigen- kamer en zelfs kwam de idee naar voren om de vroegere ge vangenis af te breken en op de fundamenten hiervan een nieuwe zittingszaal op te bouwen. Bij onderzoek bleek op deze wijze echter geen deugdelijke constructie te verkrijgen. Omgezien moest worden naar nieuwe huisvesting. Deze kwam er door ruiling van het gebouw aan de Schoolstraat tegen het pand Lange Haven 65. Nadat hiervoor op 15 De cember 1906 het contract was getekend, werd in October 1907 met de inrichtingswerkzaamheden een aanvang gemaakt. Na slechts een diensttijd van vijfenveertig jaar had het Kanton gerecht aan de Schoolstraat voor goed afgedaan. A. VREMEIJER (Vervolg van pag. 364.) De betonfundering rust op 68 palen, elk met 70 ton draag vermogen en een lengte van 21 meter. De vloeren zijn van gewapend beton, waarop een isolatievloer. In de klasselokalen is deze nog eens voorzien van speciale tegels. Het platte dak is afgedekt met een isolerende deklaag ter dikte van vijf centimeter, waarover in twee lagen een bitu- meuze dakbedekking met ingebrande grintlaag is aangebracht. Alle lokalen en gangen hebben vrijdragende steenplafonds ter isolatie van het geluid. De plattegrond van de school is zodanig geprojecteerd, dat de ligging van ingang, trappenhuis en gangen ten op zichte van de lokalen een vlot komen en gaan van de rumoe rige schare garandeert en „verkeersopstoppingen", de dage lijkse ergernis van de onderwijzers, worden voorkomen. Er is voor gewaakt dat in elk van de acht lokalen de lichtinval overal gelijk en in ieder geval zo gunstig mogelijk is. Wie het uiterlijk van de school wel wat rijker had willen zien, moge bedenken dat bij de scholenbouw volgens bepaalde landelijke voorschriften moet worden gewerkt. Dit betekent dat met middelen en ruimte moet worden gewoekerd, zodat voor enige opsmuk weinig of niets overblijft, wil men ten minste het interieur tot zijn recht laten komen. En geen be zoeker aan de school, die zal ontkennen dat men in dit laatste geslaagd is. Voorlopig hebben de kinderen in de G.L.O.-school achter de tuee flats in Nieuwland nog een onbelemmerd uitzicht op de polder, maar in de verte kunnen zij de nieuwe stad met de dag zien groeien. Het enorme aantal scholieren, dat tegenwoordig in de lokalen moet worden samengepakt, maakt de ruimte niet al te groot, maar aan licht en lucht komen de leerlingen niets te kort. Hoewel bestemd voor het openbaar onderwijs, zijn voorlopig in de school ook een aantal klassen van het Prot. Christ, onderwijs ondergebracht.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1953 | | pagina 21