Koemarkt Vlaardingerdijk Een hoofdverkeersweg met twee trechters 370 Schiedam heeft in verband met zijn ligging een niet onaan zienlijk doorgaand verkeer te verwerken. Dit verkeer con centreert zich voornamelijk op de route Koemarkt, Nieuwe Haven, B.K.-laan, Vlaardingerdijk. Daarom is het interessant enkele dubieuze punten van dit traject onder de loupe te nemen. Vooropgesteld moet worden, dat ieder dubieus punt in een weggedeelte het verkeer op de gehele weg bepaalt, althans beïnvloedt. Als voorbeeld de overweg in Vlaardingen-Oost, die ervoor verantwoordelijk is, dat het verkeer bij „stoten" op de B.K.-laan verschijnt, terwijl wij daar een geleidelijk ver- kfeersverloop zouden wensen. Deze stoten veroorzaken op hun beurt weer de opeenhoping van fietsers bij de oversteekplaat sen voor wielrijders, die ontstaat doordat deze fietsers wachten tot de gehele file auto's is voorbij gereden. Bij nadere beschouwing van de route blijkt al spoedig, dat enkele punten als minder prettig moeten worden aangemerkt. Het eerste hiervan is de Koemarkt. In ons vorige artikel be wonderden we reeds de behendigheid, waarmee een groot aantal weggebruikers van allerlei categorieën in niet aflatende ijver aan de lopende band Gordiaanse knopen ontwarde. Een verdere uiteenzetting óver de moeilijkheid op het Koemarkt plein heeft echter weinig zin, daar plannen voor wijziging van dit punt zich reeds in een vergevorderd stadium bevinden. Het volgende traject geeft echter aanleiding enkele opmer kingen te maken, waarbij ik niet al te veel open deuren hoop in te trappen. Ik bedoel hier de verbinding van Koemarkt met Nieuwe Haven, gevormd door twee bruggen, de Oranjestraat en de Gerrit Verboonstraat. De Gerrit Verboonstraat is als hardloper geboren en dus een doodloper geworden. Zij begint met veel furore van de Lange Nieuwstraat af als een 4-baansweg, 2 rijwielpaden, terwijl aan weerszijden de trottoirs zo breed zijn, dat wij geneigd zijn deze dame onder de verkeerswegen met een weidse zwaai van onze beste hoeden te begroeten. Helaas, wij zullen even deze makc up moeten wegnemen en dan blijkt dat we, als zovaak, be drogen uitkomen. Nee, de komaf van mevrouw is niet schitte rend. Bij de Koemarktbrug ontwaren we een zielig tweebaans Gerrit Verboonstraatje, smallere trottoirs en ach, rijwielpaden zijn geheel verdwenen. Een situatie als deze heet in de wandeling een trechter en ik kan u verzekeren, dat zo'n trechter vele hoofdbrekens kost. Er wordt daar in het verkeer gemeen geknepen, terwijl van een categorische scheiding, die in het begin zo plezierig aandeed, niets is overgebleven. Men mag dan ook in de Gerrit Verboon straat niet parkeren, evenmin als op de Koemarkt. In de Oranjestraat gaat dit voorlopig nog wel. De verdere uitbreiding van het verkeer zal t.z.t. hier ook wel spaken in het wiel steken. En dan? Ja, dan zitten we met een parkeerprobleem, waarvan de oplossing heus niet gemakkelijk is. We kijken naar de Kop van de Plantage, maar erg voorzichtig, want meneer Schip per schrijft ook in dit blad en we blijven graag goede vrienden met hem. Dan hebben we de kruising nog, maar daar hoop ik aan het slot van dit artikel nog op terug te komen. Ik wilde even verder rijden naar het eind van deze route. Daar hebben we n.l. nog een trechter. Ook de Vlaardingerdijk vertoont enthousiast een categoriescheiding in de vorm van rijwielpaden. Overigens is deze heer bescheidener dan de dame, wier make-up ons aanvankelijk wist te verblinden. We hebben hier een twee- baansweg en slechts één trottoir. Het resultaat is echter al even bedroevend als de eerste trechter. We houden één rijbaan over, geen rijwielpaden en een trottoir waarover een ietwat corpulent mens zich slechts schuifelend en wantrouwend voortbeweegt. (Vijfsluizen). De oplossing is in beide gevallen een brug met dubbele breedte, liefst nog iets breder, zodat bet profiel van de aanrij- wegen met dat van de bruggen overeenkomt. Een volkomen r

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1953 | | pagina 22