-4 L ~i V m 371 Hoeuel er bij de voorbereiding van de bouw van de Koemarkt- brug nog heel wat strijd nodig is geweest om de huidige breedte te verkrijgen in de gemeenteraad meende men het met een smallere brug ook wel te zullen klaren heeft de ontwikkeling van het verkeer de aanleg van een tweede brug allang nodig ge maakt. Zolang deze z'n plaats naast de bestaande brug nog niet heeft ingenomen, werkt de Koemarktbrug als een vertragende factor in de voornaamste verkeersader van Schiedam. oplossing is dat in de Gerrit Verboonstraat nog niet, want we krijgen dan in ieder geval een flinke bocht in de weg. Ik twijfel er echter niet aan of onze stedebouwkundigen zullen dit pro bleem wel op de juiste wijze weten op te lossen. De rijwieloversteekplaatsen in de B.K.-laan zijn vele door nen in evenzovele ogen. Dit probleem zal echter door een op handen zijnde profielwijziging spoedig tot het verleden behoren. Nog één zorgenkindje is er in onze route voor doorgaand verkeer, n.l. de kruising bij de Lange Nieuwstraat. Het punt zelf levert niet zo grote moeilijkheden op, hoewel bij de politie de wens bestond dit te verbreden. Het verkeer zelf stelt ons hier nogal eens voor problemen, voornamelijk het links- afslaand rijwielverkeer. Wanneer het verkeer door middel van de lichten wordt geregeld, hebben wielrijders die linksaf slaan de neiging direct het midden van de kruising op te zoeken, en zich daar op te stellen. Zij wachten dan tot het groene licht verspringt naar geel licht kruising vrijmaken), waarna zij de tocht hervat ten in de nieuwe richting. Hun bewegingen zien er schematisch als volgt uit: Waar tuee aartsvijanden de verkeerspolitie hard nodig hebben om niet dagelijks brokken te maken: de oversteekplaats bij hotel „De Kroon", Hoewel de verkeerslichten op het gevaarlijke kruispunt van Oranjestraat - Gerrit Verboonstraat - Lange Nieuwstraat nu een deel van de dag automatisch in werking zijn, is er gedurende de drukste periode, als de werven hun werknemers naar huis laten gaan, toch nog een waakzame agent voor de handbediening nodig. Beter is het echter om door te rijden, daarbij iets rechts aanhoudend, tot de nieuwe rijrichting wordt gesneden. Wan neer het verkeer in deze richting wordt vrijgegeven, kunnen zij zich veilig op het kruispunt bewegen, waarbij zij achterop komend verkeer niet behoeven te snijden. Deze beweging ziet er schematisch als volgt uit: Tenslotte nog een opmerking: Er wordt vaak critiek ge leverd op het gebruik van de verkeerslichten, b.v. tussen 14 en 16.30 uur. M.i. ten onrechte. Het is niet bevorderlijk voor de verkeersdiscipline, wanneer de lichten nu eens aan, dan weer uit zijn. Inderdaad is het mogelijk, dat men voor zeer weinig verkeer toch moet wachten. Daartegenover staat, dat men ten hoogste één minuut wacht. De ongeduldige kan deze minuut prima gebruiken om zijn verantwoordelijkheid goed te beseffen. Immers, niet alleen de verkeerspolitie is aanspra kelijk .voor een zo veilig mogelijk verkeer. Nee, deze wordt mede gedragen (en misschien uiteindelijk wel alleen bepaald) door de driftig zwaaiende, luidkeels verwijtende, of irriterend toeterende of bellende „time is money"-mens, wiens bescha ving vaak omgekeerd evenredig is aan de snelheid, waarmee hij zich beweegt. Wij zullen met elkander steeds moeten streven naar ver hoging van de verkeersdiscipline. Een veilig verkeer is een be hoefte voor ons en niet te vergeten onze kinderen. Werkt u met ons mee? J. VAN MARION. (Het eerste deel van deze verkeer .beschouwing verscheen in het November-nr.)

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1953 | | pagina 23