r V door den Confiturier de Gelcke in 's Gra- venhage, op ordre van Heeren Burge- meesteren verzorgt, was aengericht, zijn de door de zelve Confiturier ook aller hande fine en pretieuse wijnen en dran ken by 't voorn. Déjeuné behorende ge- procureert. Terwijl Hooggemelde Haare Hoog heden sig aen tafel bevonden zijn de dames uyt dese Stad hier voorgemeld, opgehaeld door ecnige Hccren uyt de vroedschap ter earner geintroduceert en door den Secretaris Doom (als door den Heer van Burmania) by wie de meeste Dames onbekent waren, daertoe speci- alyk verzogt, aen Haare Koninglijke Hoogheid aengepresenteerd en by der- selver respective namen en qualiteiten bekent gemaekt, die alle op een minsame wyse door Hoogstderselven alsmede door Mevrouw de Princes Carolina zijn be jegend geworden, en aen 't déjeuné ge- noodigt, daer eenige van dcrselve daer- acngezeten Heeren haare plaatsen cede rende, sig op zulke gratieuze invitatie aengezet hebben. Haare Koninglijke Hooghecden byna een uyr aen déjeuné vertoeft hebbende, en van daer opgestaen, hebben sig weder begeeven in de kamer van Heeren Burgemeesteren, alwaer Hoogstdeselve (na enpassant ter audiëntie te heb ben toegelaten de respective Capiteine van de Burgery) ter verzogte audi ëntie geadmitteerd heeft, de Heeren Predicanten van de Nederduitsche en Waalse Publique gereformeerde Gemeente binnen deze Stad en heeft de Heer Pre dicant Geisweit, door een korte en ge paste aenspraeke Hooggemelde Haare Hoogheden gecompbmenteerd en alle zegen toegewenscht 't welk op een gra- tieuse wyze door Hoogstdeselve is be antwoord. TVTA dit alles, Hoogstgemelde Haare Hoogheden zig tot het vertrek schikkende zijn alvorens doorgemelde Heer Secretaris Doom uyt naem van de Regering gcvaledicccrt met betuiging als voren en van ootmoedige dankbaar heid acn Haare Koninglijke Doorlug- tige Hoogheden voor de eer van Hoogst- dcrselve Presentie in deze stad, dat de Regering wel gewenscht had in staat te syn geweest, om Hoogstdeselve op een meer gedistingueerde wyse te konnen ontvangen en iets waardiger te mogen presenteeren dog dat de tyd sulks niet hebbende toegelaten, de geringe po gingen mogte acngenomen worden, en al't gebrekkige door de aangeboren grootmoedigheid van Haare Koninglijke en Doorlugtige Hooghceden verschoont werden, besluitende met herhaalde zegen- wensch over 't Vorstelijk Huys, welk compliment op gelijke gratieuse wyse als vooren is beantwoord en aengenomen, geworden betuygende Haaren Koning lijke Hoogheid ten uiterste voldaen te zijn over de receptie wyse en manieren van die binnen deze Stad. Waerop Hooggemelde Haaren Hoog heden omtrent twee uyren na de middag naer Rotterdam zyn vertrokken, yder van Hoogstderzelve sig plaatsende in een apparte en afzonderlijke koets, wordende door de gcsamelijke Heeren van de Regeering uytgeleid tot op straet aen de koetsen, en volgende de Dames tot beneden toe, van en op de trappen vant Raedhuys soo verre als konden, blijvende soo de Heeren als Dames staen, tot dat het vorstelijk geselschap met Hoogst- derselve gevolg was vertrokken, rydende vant Raedhuys, de Hoogstraet, langs de Rotterdamsche Poort uyt; tot buy ten welke de burgery langs de huysen van de Hoogstraet, aen twee zyden geran geerd, doende de zelve honneurs als by acnkomst vant hooggemelde geselschap waren geobserveert. Voorts is alles op soodanige wyse ge- excuteert, en in agtgenomen als by Reso lutie van Heeren Burgemeesteren, met assumptie van de oudste leeden van de vroedschap, door Heeren Burgemeeste ren daertoe versogt, ten aenzien vant luyden van de klokken, het vlaggen van de toorn, als andersints daegs te vooren was gereguleert, zijnde in Conformite van die de koetsen van de Heeren, van Basel, Doom, Waalwyk, Vink, Pielat en Pierot in de Nieuwstraat geplaatst geweest, om te konnen dienen incas als zouden worden gerequireert, dog van welke geen gebruyk is gemaekt geworden. TAe vertrekkamer is gereserveert en over- gelaten geworden, geheel aende dis positie van Hooggemelde Haere Hoog- heeden, sonder dat die geoccupeert of tot iets gebesigt is geweest. De kamer van de Heeren Rekenmees- teren beneden, is tot het klaermaken en versorge vant noodige tot het déjeuné ingeruimd geweest en hebben daervan de bedienden van de gemelde Gelleke ten dieneynde gebruik gemaakt. Laastelijk is ook sorge gedragen dat de Domestiquen en verder minder gevolg vant Vorstelijk Huys op 't Secretarie van een middagmael en van wijn, drank en 't verdere noodige versorgt zijn geworden. Wyders heeft sig de burgerij, soo de respective officieren, als gemecne in alles met uytterste ordentelijkheyd gedragen en de gerequireerde manoeuvres met alle exactheid verricht. TVTA 't vertrek van 't Vorstelijk gesel- schap hebben de meeste Heeren van de Regering, het overige van de Dag in vrolijkheid met elkander op 't Raed huys doorgebracht, tenhoogste verheugd en vergenoegd over de Eer van de pre sentie vant Vorstelyk Huys, de Stad, Regering en burgery aengedaen. Door de Stad Schiedam betaald over kosten gevallen by de aenkomst en Receptie van Syne Hoogheid de Heere Prince Erfstadhouder, Haere Koning lijke Hoogheyd de Vrouwe Gouvernante en Haere Hoogheyd Mevrouw de Princes Carolina op den 2den September 1757 binnen de voorn, stad als volgt.: over 't luyden van de klokkenFl. 14, De Cappiteyncn van de burgery soo over de vertering als gedaene verschotten aen ses Haagsche Tambours als andersints168,15 David Ewalt (Castelcyn in de Doelen) over leverantie van vlees en verteeringen van bedienden57,04 David Schoenmaker, Casteleyn van 't Hof van Holland over stallen en vourage als mede over de vertering van de Do mestiquen 25,14 over verteeringen soo aen de koetsiers van de Heeren als anders voor extra-diensten 27, aen de drie Stadsboden9, aen de Dienaers van de Justitie9, Den Hr. van der Heim over wynen aen de scbuttery deser Stad gelevert 208,11 Aen P. de Gelleke Confiturier in 's Hage soo over verschotten en versorging van 't déjeuné etc1042,15 Somma Fl. 1559,59

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1953 | | pagina 27