VJ 1 De Bestuursratiil sprcth o.a. over 377 mogelijk enigszins op een „wildernis' gelijken, althans op een plekje in de vrije natuur. Dit zijn de speelplaatsen, waar we geen keurig geschilderde schommels etc. aantreffen, maar wel een wip op een ruwe boomstam gemonteerd, waar we klimbomen aantreffen en waar op elkaar gestapelde boom stammen (zie afb. 3) een huis, een vesting of wat ook willen voorstellen. Daarop kan de jeugd haar fantasie botvieren en haar balanceerkunst tonen. Op zulk een „rommelspeelterrein" kan het kind zich uit leven. W anneer we de speelgelegenheden in onze stad onder de loupe nemen, die alle min of meer op het principe van de rommelspeelplaats zijn gebaseerd, dan meen ik wel te mogen zeggen, dat dit genre speelterreinen voldoet. Bezie deze terreinen in het Singelplantsoen, dat aan het Marconiplein, die in het Volkspark en op de Zandvlakte en aan de Parallelweg. Al deze speelterreinen zijn 's morgens en 's middags bij gunstig weer steeds bevolkt met kleuterklasjes. Het is steeds een genot te zien hoe de kleintjes zich met het eenvoudige speelmateriaal vermaken. Zie een kleuter na be klimming van de zogenaamde „apenrots" de trapsgewijze geplaatste boomstammetjes glorieus op de top daarvan staan, trots op de geslaagde beklimming. Na schooltijd verovert de leerplichtige jeugd de speel terreinen. Overdag zijn er echter ook vele schoolklassen op het korfbalveldje in het Volkspark en op de provisorische voetbalterreintjes van de Zandvlakte, waar onder leiding der leerkrachten een of ander balspel wordt beoefend. De grotere speelterreinen in onze stad zijn nog schaars, doch binnen afzienbare tijd zal ook daarin verbetering komen, zodra voor het Gorzenkwartier het ruime speelveld aan de Maasboulevard waar gevoetbald mag worden benevens de geprojecteerde speeltuin gereed zullen zijn. In Nieuwland is het recreatiegebied eveneens groeiende. Daar komen ruimt speelweiden, waar twee speelvelden voor de jeugd zijn gepro jecteerd, met daarbij aansluitend eveneens een speeltuin. In de nieuwe stadsgedeelten in Klein Babberspolder er- Nieuwland worden binnen de bouwblokken kleuterspeel plaatsen ingericht, bestemd dus voor kinderen van 2-8 jaar. Een zandbak is in elk dezer speelplaatsen aanwezig. Daar omheen is een ruime betegeling aangebracht, waar gehinkeld kan worden en waar de kleintjes met fietsjes en autoped kunnen rijden. Enige banken completeren de speelplaats. Over de kleuters kunnen de moeders vanuit de huizen een wakend oog laten gaan (zie afb. 2). Speelterreinen voor de jeugd zijn in elke stad noodzakelijk en wel des te meer naarmate de betreffende stad minder natuurlijke recreatiegebieden zijn toebedeeld. De speelterreinen zijn noodzakelijk ter compensatie van hetgeen het kind in de stad mist. Zij zijn vooral ook noodzakelijk ter beteugeling van de baldadigheid, waartoe het kind onherroepelijk vervalt, wanneer het geen speelgelegenheid wordt geboden. Geef de jeugd dus speelterreinen. Zij heejt er recht op. Geef haar echter ookwaar het thans nog aan ontbreekt, enige leiding bij haar spel. Goede spelleiders en -leidsters dienen we te hebben. Ook daarin zijn de Scandinavische landen ons ver vooruit (zie afb. 1). Van het een komt echter het ander. Behalve speelterreinen en -tuinen en spelleiding behoeven we clubhuizen en m.i. vooral wel daar, waar deze in contact zullen staan met de grotere speelterreinen. Clubhuizen overdag voor de leer plichtige, 's avonds voor de niet leerplichtige jeugd en voor ouderen. Het is verheugend te vernemen, dat ons gemeentebestuur zich voorstelt de kwestie van de vrije tijdsbesteding te laten bestuderen, ook die van de opgroeiende jeugd. Vele stadsgenoten, die het belang van een goede, verant woorde vrije tijdsbesteding inzien, in het bijzonder voor de jeugd, zien de resultaten van die studie ongetwijfeld met belangstelling tegemoet. De stadsjeugd en zeker die in een werkstad als Schiedam kan er wel bij varen. -, j Schipper de instelling van een agenda-bureauwaardoor wordt voorkomen dat belangrijke of gelijku aardige bijeenkomsten op dezelfde datum worden georganiseerd Als deze opzet slaagtivordt het ook mogelijk regel matig een culturele agenda te publiceren ....de bestemming van het Beursgebouwicaarover het laatste woord nog niet gesproken is. Wat het ge- distilleer dmuseum betreft werd medegedeeld dat er nog steeds geen reactie uit de kring der distillateurs is gekomen. Er blijkt echter animo genoeg te zijn voor deze ruimtedie nu wel zeer spoedig op haar mogelijk heden zal worden beproefd; ....het beschikbaar stellen van een bedrag voor de sectie Toneeldie opnieuw een beroepsregisseur gaat aantrekken teneinde amateurtoneelverenigingen van diens ervaring te laten profiteren.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1953 | | pagina 29