Hij het vertreh mtt onze Gemeente-Archivaris 379 1 Wie in een bedrijf als dat van de firma Simon Rijnbende N. V. komt, uordt steeds weer gesteld tegenover tafereeltjes zoals deze in de likeurstokerij, waar het beeld in die 160 jaar niet noemenswaardig zal zijn veranderd. Twee jaar later was er alweer zo'n hoogtepunt, toen Koning Willem II Schiedam bezocht. Het werd een grandioos feest, waarvan de burgemeester voor een belangrijk deel zelf de kosten droeg. Met de branderij en verdere zaken moet het dus in die jaren wel uitstekend gegaan zijn. Zilverwerk in het Stedelijk Museum herinnert nog aan deze gebeurtenis. Mogen wij de heer Maas geloven, dan waren het vooral de goede relaties tussen Rijnbende en de Vorst, die Schiedam de zo belangrijke aansluiting aan de spoorwegverbinding Am- sterdam-Rotterdam hebben gegeven. Een uitbreiding met een lijn naar het Oosterhoofd aan de Maas hebben burge meester Rijnbende en zijn medestrijder Dr. A. Knappert echter niet kunnen bewerkstelligen. Kort nadat hij uit vrije wil zijn burgemeestersambt had neergelegd, stierf Simon Rijnbende op 14 November 1853 dit jaar dus precies honderd jaar geleden. Met hem ging de grondlegger van een familie heen, die zich slechts betrekkelijk korte tijd in Schiedam zou handhaven en waarvan alleen de naam aan de nu 160-jarige distilleerderij verbonden bleef. Wie echter de stambomen van bekende Schiedamse families, zoals Knappert, Maas en Van der Schalk, van het Rotter damse geslacht Van Vollenhoven en zelfs van de „bevrijder van 1813", Van Hogendorp, nagaat, zal er stuiten op de kinderen van Simon Rijnbende, een Schiedammer van formaat. Het gemeente-archief aan het Oude Kerkhof mag dan niet bogen op een be kendheid als de meeste andere gemeen telijke instanties, de connecties die dit instituut met de bevolking heeft, zijn altijd van de meest prettige aard. Wie een enkele maal of regelmatig het archief be zocht, zal er steeds een prettige, gemoede lijke sfeer hebben gevonden, waarin iedere bezoeker met de grootste welwil lendheid tegemoet wordt getreden. Wij willen niet zeggen dat het straks anders zal worden dan tot dusver, maar wanneer in de loop van Januari de ge meente-archivaris, Drs. A. van der Poest Clement, zijn nieuwe functie van Rijks archivaris in Den Haag heeft aanvaard, zal er voor de vaste bezoekers toch een vertrouwde figuur en een zekere vraag baak zijn weggevallen. De Schiedamse Gemeenschap, die ook nooit tevergeefs een beroep deed op de medewerking van onze archivaris, ver heugt zich met velen over deze promotie waarvoor onze hartelijke gelukwensen naar de heer Van der Poest Clement en zijn echtgenote gaan. Vijftien jaar was Drs. van der Poest Clement verbonden aan het Schiedamse gemeente-archief dat hij in die jaren met behulp van het gemeentebestuur meer aanzien gaf dan het ooit bezat. Veel werk is verricht, maar er blijft voor de nieuwe archivaris nog genoeg over oin in de ver volmaking van deze culturele instelling een taak te vinden, die tenslotte z'n be kroning zal moeten krijgen met een defi nitieve huisvesting in of bij het nieuwe stadhuis. Drs. van der Poest Clement wensen wij het allerbeste toe in zijn nieuwe werk kring op het Rijksarchief, waar hij spe ciaal wordt belast met de zorg voor het archief van de Staten-Generaal.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1953 | | pagina 31