DIT 5 DAT 9 en nog ivat MEEMWAARS VAN J 383 T\E bouwkosten van nieuwe woningen, ook al betitelt men deze nog als arbeiderswoningen, zijn zodanig geste gen dat voor de gezinnen, die hierin een (nieuwe of vaak eerste) eigen haard vin den, de huren een belasting vormen, die men slechts met moeite opbrengt, 't Is minder een kwestie van woningbeleid dan wel het gevolg van hogere rentevoet e.d. Toen de begroting voor 1954 in de Raad behandeld werd, kon de wethouder met een eenvoudig rekensommetje aantonen dat het allemaal precies klopte. De be woners van „de hongerput" zoals de volksmond de nieuwbouw in Nieuwland in de gegeven omstandigheden aangeeft, zullen er ook geen speld tussen hebben gekregen. Wellicht dat ze wat hoop mo gen putten uit het overleg dat nu nog bezig is en waaruit misschien een extra overheidsbijdrage en daardoor een wat lagere huur tevoorschijn komt. Hoe dat ook uitvalt, er moet toch verder worden gebouwd, 't Laatste nieuws was een nieuw bouwcontingent van 200 wonin gen, waarmee een bedrag van zo'n drie millioen gemoeid zal zijn. 7EERTIG jaar kennen we nu al Diaconessenarbeid in Schiedam, 't Werd aanleiding tot een feestelijke her denking, waar het ook aan officiële belangstelling niet ontbrak. Iets verderop aan de Lange Haven zetelt de muziek school van Toonkunst, waarvan we de ouderdom nu niet precies durven schat ten, maar die in ieder geval ook al een paar jaartjes meeloopt. Heel wat Schie- dammertjes, die ondertussen tot Schie dammers zijn opgegroeid, hebben er de eerste vingeroefeningen gedaan en ge nieten nu nog van het muziekonderwijs dat daar gegeven wordt. Er waren fi nanciële moeilijkheden, die het voort bestaan van de muziekschool van Toon kunst op losse schroeven zetten. Geluk kig zagen Gemeentebestuur en Raad het gevaar in en behoedden dit voor het cul turele leven ongetwijfeld belangrijke in stituut voorlopig voor de ondergang door het verstrekken van een voorschot. In samenwerking met de Schiedainse Ge meenschap zal nu de kwestie in breed verband worden bekeken. De bedoeling is te komen tot een regeling, waardoor het voortbestaan van de muziekschool wordt gewaarborgd. rpWEE Schiedammers, werkzaam op een geheel verschillend terrein, ver dwenen vrij plotseling uit onze stedelijke gemeenschap. Op 73-jarige leeftijd stierf de heer Willy Wilton, de laatste zoon van de stichter van de grote scheepswerf, die nu aan de Vlaardingerdijk dagelijks meer dan zevenduizend mensen werk geeft. Zelf tot voor kort directeur van de N.V. Wilton-Fijenoord had de overledene zich in brede kring grote bekendheid verwor ven. Niet minder vermaard was de heer J. K. Dominicus, die 83 jaar oud werd. Lange tijd was hij tuinarchitect van de gemeente Schiedam. Hij werd de ontwer per van het nu al bijna weer door de in dustrie opgeslokte Stcrrebos, het Volks park en het Julianapark. Al deze groot scheepse plantsoenwerken werden ook onder zijn leiding uitgevoerd. Het waren even zovele voorbeelden van nieuwe op vattingen in de parkaanleg. In betrek kelijk korte tijd moest het Sterrebos vol groeid zijn om als recreatiegebied voor heel Schiedam te dienen. In het Volkspark, dat zelfs een voorbeeld werd voor een vermaard park als het Amsterdamse Bos, kwam voor het eerst de aanpassing van het park aan de nieuwe recreatiebehoef ten speel- en ligweiden - tot uiting. Hoewel ondertussen alweer achterhaald door nieuwe vormen, mag het Juliana park als sierpark z'n naam nog steeds met ere dragen. In de vooroorlogse jaren had het deskundige en minder deskun dige belangstelling van ver buiten Schie dam. /"AVER scholen in Nieuwland valt el- ders in dit nummer wel het een en ander te lezen, maar het mag hier nog wel even gememoreerd worden dat de heer A. Hukshorn, hoofd van de Klaas de Vriesschool A in dat andere stadsdeel dat Gorzen heet, zijn veertigjarig jubi leum vierde. In de H.B.S.-kring werd heel wat aandacht besteed aan het gou den jubileum van de schoolvereniging „Onder Ons". Het was aanleiding voor velen die er nu nog en ook die er vroeger bij waren betrokken, om voor een re ceptie bij elkaar te komen in het oude schoolgebouw aan de Overschiesestraat. De ouders, wier kinderen hun weetje opdoen in de Comenius B-school aan de Singel, konden hun vragen over het ver- nieuwingsonderwijs dat daar nu alweer Uit het ,,Mus" vertaald door Sebastiaan H.M. de Koningin is in de stad ge weest. Misschien is het toevallig, maar ze hebben op de Admiraal de Ruyter- straat, waar H.M. langs zou komen, gauu- allemaal nieuwe boompjes geplant, als je die stakige slungeltjes tenminste nu al zo noemen kan. Het Koemarkt plein heeft een grote beurt gehad, het hekwerk rond de ruïne van Mathenesse is eens lekkertjes opgeknapt en het oude stadhuis op de grote Markt is hals-over- kop van alle kanten gerestaureerd. „Nou," zei Jan„dat is toch zeker heel gewóón. Als jij bericht krijgt dat je Moeder op visite komt poets je toch ook het hele huis. Dan leg je overal schone pluisjes neer en gaan de kinderen in bad?" „En als ik zo eens rond kijk," sjilpte hij venijnig.„dan wordt het hoog tijd dat ze weer eens komt Nou zegIk heb eens eventjes diep adem gehaald en hem een kwartier lang uit-gekwetterd dat de buren ervan kwamen kijken. Enfin, dat is allemaal weer óver. Wij zijn samen achter het paard van Sint Nicolaas aangeweest en hebben nog eens ouderwets gesmuld! Het gebeurt tegen woordig niet veel dat je een heuselijk paard op straat ziet.... En al die pepernoot-, speculaas- en taa:-taai-kruimels We kunnen er voorlopig weer een hele tijd tegen! O ja, en we zijn verrold Ons V. V. V.-huisje is bij het Postkantoor komen te staan, vlak onder de bomen waar vroeger die nare reigers zaten. Kwiekje Bef ként ons niet meer als we haar tegenkomen. Die is dat nieuwe stadhuis in de bol geslagen. Zij heeft nu alluresdenkt minstens dat ze een sijs of een kanarie is. Straks laat ze zich nog inschrijven voor de tentoon stelling van klein pluimvee. Je moet je maar wat verbeelden

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1953 | | pagina 34