Cl r CJ DE BIHKERTJE§ 383 enkele jaren geleden werd ingevoerd, en nog heel wat andere onderwerpen af vuren op een forum, waarin onder voor zitterschap van de inspecteur van het lager onderwijs, een sociaal werkster bij het onderwijs, de commissaris van politie, een jeugdpsychiater, een vooraanstaand figuur uit de jeugdorganisaties en het schoolhoofd zitting hadden, 't Was een experiment dat eens wat variatie wilde brengen in de reeks ouderavonden die doorgaans worden belegd. Spijt heeft men er niet van gehad. /AVER activiteit in en bij de zieken- huizen hebben we niet te klagen. De Dr. Noletstichting gaat de zaak uitbrei den tot een capaciteit van 200 bedden. Er was een eerste paal en een heistelling die kort daarna overstag ging, waardoor er heel wat schade viel op te maken en ongewilde stagnatie in het zojuist aange vangen karwei ontstond. Maar daarom niet getreurd, want tenslotte zal de dag straks toch wel komen, dat men, zoals nu inmiddels in het gemeente-ziekenhuis gebeurde, belangstellenden kan uitnodi gen om de nieuwbouw in gebruik te zien nemen. Aan de Nassaulaan stelde een groot gezelschap genodigden zich op de hoogte van de belangrijke uitbreiding die de nieuwe röntgcnafdeling hier vormt. Aanvankelijk al te klein opgezet, heeft men zich jarenlang moeten behelpen met een klein vertrekje. Daarvoor in de plaats is nu een ruime afdeling gekomen met een uitgebreide apparatuur, alles ingericht volgens de eisen, die tegenwoordig aan een goede röntgenafdeling gesteld mogen worden. De geneeskundige staf en niet te vergeten de patiënten die er behandeld worden, zullen van deze we mogen haast wel zeggen rcvolutionnaire vooruitgang profiteren. Zuster M. P. Sluis, die een kwart eeuw in die oude röntgenkamer heeft moeten „prutsen", heeft men niet vergeten te huldigen. T^USSEN al die kolommen vol be- schouwingen over het stadhuis vraagstuk mengde zich in de dagbladen het nieuws van de D-treinen die nu niet meer in Schiedam stoppen omdat Rotter dam-Noord betere mogelijkheden biedt. In het Passagetheater trok men zich van dit doorrijden van de internationale treinen niet veel aan. Men amuseerde zich best met voorstellingen van het „grote toneel", de Italiaanse Opera en luisterde aandachtig naar het Rotter dams Kamer Orkest, dat een groeiende belangstelling heeft. Dit laatste consta teerde de voorzitter van Toonkunst, dat deze Passage-concerten organiseert, met voldoening tijdens een vergadering van de Bestuursraad van de Schiedamse Gemeenschap. De verwachtingen van de arbeiders-zangvereniging „Excelsior" werden niet ingelost toen in de Grote Kerk een uitvoering (met kaarslicht) werd gegeven van „Judas Maccabeus" van Handel, 't Was jammer voor het goede streven, de vele moeite en niet in de laatste plaats voor de uitstekende wijze waarop dit oratorium werd gebracht. TAE tienduizend scholieren, die Ko- ningin Juliana in Schiedam be groetten waarover elders in dit num mer meer hebben zeker ook niet ont broken bij de komst van de goedheilig man, die er de laatste jaren op initiatief van de stedelijke middenstanders een traditie van maakt om per boot van het Hoofd naar de Schie bij de Brede Markt- steeg te varen. In een open rijtuig, om stuwd door z'n Pieterbazen, ^naakte de Sint eerst een korte rit naar het stadhuis om daar door de burgemeester te worden verwelkomd, waarna een lange tocht door heel de stad aanving. We kunnen ons als Schiedammers verheugen over deze „blijde incomste", evenals we dit jaar verrast hebben gekeken naar de vele nieuwe banketbakkcrsetalages waar in het bekende „spikkelaasvarken", erfe nis van de reeds lang overleden Schie damse varkensmarkt, lag te pronken. Het réveil van vorig jaar was dus niet tevergeefs. Wanneer de plaatselijke pers voor volgend jaar bijtijds wat extra aan dacht voor deze typisch plaatselijke tractatie van de tweede Vrijdag in No vember kan opbrengen, zal er ongetwij feld nog meer gesmuld worden dan nu al het geval was. TTOEWEL we het als Gemeenschap kunnen betreuren dat het enige vlekje op de gemeente-begroting 1954 werd veroorzaakt door het niet accoord gaan van de twee aanwezige A.R.-raads leden met de subsidie voor de S.G. het jaarlijkse attractiecentrum zit hnn nog steeds dwars mag toch worden geconstateerd dat er bijzonder vlot is gewerkt. Hoofdschotel was dit jaar het stadhuisplan voor het Emmaplein. Er is heel wat over opgemerkt, maar zo het er thans uitziet, gaat het plan definitief door. Wanneer Den Haag de haast van ons gemeentebestuur deelt, kan er over een vijftal jaren aan dat stukje grond tussen Singel, Broersvest en Marconiplein heel wat veranderd zijn. Sprak de burgemees ter zelfs niet over een schouwburg aan dat zelfde plein? We wachten met span ning af wat hier en ook wat er elders in de stad gaat gebeuren. Bij de vele school vormen, die Nieuwland straks te zien zal geven, moet ook nog het gymnasium of een lyceum komen. Ook hierbij dringt de tijd, Er zullen nog wel wat bespre kingen moeten worden gevoerd, voordat de definitieve keuze tussen beide scho len is gedaan. Dat ze niet te lang mogen duren! "1YFIET alleen voor de watersport, maar ook in groter Schiedams verband gezien was het een verheugende mede deling, die tijdens de behandeling van de gemeentebegroting kon worden ge daan t.a.v. de toekomst van het Balken- gat, het water tussen Havendijk en ri vier gelegen, -dat is opgenomen in het plan voor de Maasboulevard. Nadat het in het oorspronkelijke plan als water- sportcentrum was aangewezen, maakte men bij Rijkswaterstaat bezwaar hier tegen i.v.m. de scheepvaart op de rivier, die hinder van de zeilscheepjes zou onder vinden. Het niet doorgaan van het plan maakte de toekomst voor watersportend Schiedam wel erg moeilijk. De watersport vereniging „Schiedam" moest uit de Wilhelminahaven verdwijnen, maar zag geen enkele mogelijkheid om een nieuwe thuishaven te verwerven, terwijl ook een vereniging als „De Nieuwe Water weg" zich in zijn expansiemogelijkheden sterk belemmerd zag. Gezien al deze vooruitzichten kunnen wij ons de vreug de voorstellen van al die Schiedammers, die in de zomermaanden met hun grote en kleine boten de wateren verkennen. Er schijnt een limiet van 200 boten te zijn gesteld. Natuurlijk legt dit wel be perkingen op, maar er is tenminste weer uitzicht. Ook dc Maasboulevard zal er aan waarde door winnen, er komen meer kansen voor dc exploitatie van een café- restaurant wellicht annex hotel op de kop van de boulevard, kortom er is alle kans om van deze nieuwe invalspoort van Schiedam straks een uitstekende trekpleister te maken. TV7ANNEER we het over bekende Schiedammers hebben, dan mogen we daaronder zeker ook de heer J. G. Hakkert noemen. Wie ook maar enigs zins thuis is in de wereld van het Schie damse amusement, dat zich kan uitstrek ken van bruiloften en partijen tot massale bijeenkomsten, kent de grijze kuif van Hakkert, terwijl hij ergens op of bij het podium met z'n band musiceert. Dat is dan in de week, want op Zondag zit Hakkert aan het orgel van de Wester- kerk, waar hij de dienst opluistert. Lang zullen we J. G. Hakkert niet meer in ons midden hebben, want binnenkort ver trekt hij naar Zoelmond in de Betuwe, waar hij organist in vaste dienst wordt. Er was reeds een afscheidsreceptie, waar veel Schiedammers, van hoog tot laag, de heer Hakkert de hand drukten en geschenken werden overhandigd. jij gehoord nat ze tegenwoor dig onder B. en W. verstaan?" Na het lezen van de pagina's 380 en 381 zou ik zeggen Binnenhalen en Wegwerken",

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1953 | | pagina 35