i I ijf jaar werle. in de Kinderkampen 407 het simpele apparaten, waarin de flessen steriel worden gemaakt, stroop wordt ingespoten, koolzuurhoudend water wordt toegevoegd, het geheel wordt gemengd en tenslotte de kroonkurk als kroon op het werk wordt gezet. In stage stroom rijden de volle flesjes dan op een lopende band naar de inpak- afdeling, waar ze automatisch in kratten van 24 stuks worden gestopt en vervol gens geëxpedieerd. Dat is het relaas van de N.V. Bottelo, in luttele jaren uitgegroeid tot een onzer grote stedelijke industrieën. Van het product zelf is minder te vertellen, omdat het hoofdbestanddeel, het elementaire concentraat „7 x" wordt genoemd en niet anders. En wist u, dat het Schiedamse water dusdanig slecht van smaak is, dat in het Bottelo-bedrijf speciale waterveredelings- kctels gebouwd moesten worden? En wist u, dat het Nederlandse be drijfsleven jaarlijks voor ongeveer een millioen gulden aan materialen levert aan diverse Coca-Colafabrieken? En wist u, dat de kalenders met de fleurige meisjes in alle talen in ons land gedrukt worden? En wist u, dat die kroonkurken Hol lands fabrikaat zijn? En wist u, dat de nieuwe Botlclo- machine 11.500 flesjes per uur kan vullen, zodat de twee machines samen 18.7C0 flesjes per uur voor hun rekening nemen? Drink daar maar eens tegen op! Al maar Coca-Cola. De Stichting Vacantieverblijven Lagere Schooljeugd zond ons het rapport over het Kinderkampenwerk in 1953. Het betekende tevens het afsluiten van het eerste lustrum, waarop men met vol doening kan terugzien. Dank zij een geste van de Dienst Uit voering Verken kon het Centraal Werk comité Vacantie in 1948 de beschikking krijgen over een aantal kampen ten be hoeve van de vacantiebesteding van de lagere schooljeugd, voortkomend uit min der draagkrachtige gezinnen. Uit dit initiatief is een omvangrijke organisatie gegroeid, die in Mei 1952 gestalte kreeg in de bovenvermelde stichting. Met veel ups en niet minder downs is het werk gegroeid tot wat het nu is: in 1953 waren er 89| kampweken in 17 kamphuizen, waar in totaal 8902 plaatsen werden bezet. De toezegging van de D.U.W.-kampen kon in 1950, op een enkel kamp na, niet gestand worden gedaan, toen men hierin gcrcpatricerdcn uit Indonesië moest onderbrengen. De moeilijkheden, waar voor men kwam te staan, waren groot, maar men heeft zich er, dank zij veler sympathie en medewerking, doorheen kunnen slaan. Naast 9 kampgebouwen kon de Stichting beschikken over 8 scho len, die als vacanticvcrblijf werden in gericht. Laatste aanwinst was het kamphuis „De Beer" op Bozcnburg, dat met mede werking van de Schiedamse Gemeen schap kon worden opgeknapt. Zoals be kend, logeerden hier in het afgelopen jaar gedurende drie weken Schiedammertjes als gasten van de Schiedamse Gemeen schap. Wie tvil naar „DeHeer1"? Hei kamphuis „De Beer", gelegen op het eiland Rozenburg aan de grens van het natuurmonument, wordt ook gedu rende de maanden September t.e.m. Maart beschikbaar gesteld. Men dient hiervoor minstens drie weken van tevoren een aanvraag in duplo te zenden aan de rent meester van het Natuurmonument „De Beer", Kemperstraat 3, Utrecht (tel. 11861). Het kamphuis is berekend op 75 gasten, die niet een hotel-accommodatie mogen verwachten, maar in ieder geval een uit rusting vinden, waarmee men zich uit stekend kan behelpen. Er is elcctrisch licht en voor kookdoeleinden is butagas aanwezig. Bij een weekend-verblijf is het geoorloofd in eigen voeding te voorzien, maar regel is, dat men dit laat doen. De aanwezigheid van een grote zaal biedt de mogelijkheid van enige ontspan ning in eigen kring, terwijl natuurlijk het natuurmonument ter verkenning openstaat. Schiedamse organisaties, die naar „De Beer" willen, kunnen verdere inlichtingen omtrent tarieven en voorwaarden inwin nen bij het Bureau van de S.G. in de Plantage (tel. 68043).

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1954 | | pagina 11