Eeuwfeest Wilton-Fijenoord tiet het jon niet een tnnfjMad 408 Zoals de industrie in Schiedam wordt beheerst door de scheepsbouw, zo is het Wilton-Fijenoord, dat op zijn beurt verre weg het machtigste bedrijf onder de Schiedamse werven vormt. Meer dan zevenduizend werknemers trekken dage lijks naar het uitgestrekte werfterrein, waar trotse zeekastelen altijd de werk- liavens vullen en de hellingen doorlopend bezet zijn door in aanbouw zijnde sche pen. Vanuit Rotterdam naar hier over gekomen, hebben Wilton en later Wilton- Fijenoord nog lang het Rotterdamse stempel gedragen. Naast een groeiend aantal Schiedammers zijn er nog steeds veel Rotterdammers werkzaam. Nog is de band tussen bedrijf en stad overal niet even hecht, maar er is ook hier vooruitgang te bespeuren. Bij het eeuw feest, dat de werf op 7 Januari 1954 vierde, was er een portret van Koningin Juliana als geschenk van het gemeente bestuur om te tonen, dat Schiedam mee leeft. Wellicht dat bij het bereiken van een volgende mijlpaal van een nog inniger contact mag worden gesproken. Degenen, die het goed menen met Schiedam en Wilton-Fijenoord, zullen het hebben ge wenst. Op 7 Januari 1854 begint Bartel Wilton de smidshamcr te zwaaien aan de Baan te Rotterdam, waar twee mee levende redersfamilies, Ruys en Van Rijckevorsel, zijn vader en hem aan een smederij hebben geholpen, 't Is een door tastende jongeman, die zichzelf en zijn medewerkers niet ontziet, waar het erom gaat het bedrijf te doen floreren. Was het eerste werkstuk, dat de huissmid werd opgedragen, het maken van een blad aan een tang de opdrachtgeefster was volgens de overlevering een buurvrouw met een niet al te beste naam al spoedig kwamen er ook karweitjes, die eigenlijk meer op het terrein van de scheepsbouw lagen. Dank zij de reeds genoemde protectie, die tot uitstekende relaties met andere reders leidde, kreeg de goede naam van Bartel M' ilton, de smid, een bekende klank. Het Engels, dat hij tijdens een vroeger verblijf in Londen opdeed, kwam hem uitstekend van pas bij het bespreken van kleine reparaties aan schepen, die in de Rotterdamse havens vertoefden. Er kwam een draaibank, men spe cialiseerde zich in het herstel en de bouw van ketels, kortom, de eerste voorwaar den werden geschapen om de richting van de scheepswerf in te slaan. Goed vakmanschap en doorzettings vermogen, gepaard aan een groot im provisatietalent, gaven Wilton de beste troeven in handen bij het scheppen van een reparatiebedrijf, dat z'n kansen in de zich snel vergrotende Rotterdamse havens ruimschoots zou krijgen. an de Baan is het zwaartepunt ver legd naar de Westzeedijk op de plaats van de tegenwoordige Parkhaven toen daar in 1876 een nieuw bedrijf werd betrokken. Er was een haventje gegraven en er kwam een dwarshclling. Men zat in de overgang van de zeilvaart op de stoomschepen. Bartel Wilton zag zijn kansen heel duidelijk en liet zich deze niet ontgaan. Met behulp van een toe gewijde staf, van wie baas P. van Affaire uit Slikkerveer ontzaglijk veel voor de ontwikkeling van het Wilton-bedrijf heeft betekend, werd het werk ter hand ge nomen. Het was in 1884, dat de eerste man van de nieuwe generatie Wilton zijn intrede in het bedrijf deed. Bart Wilton jr. had evenals zijn vader, maar dan wat meer voorbereid, een studietijd in Enge land doorgebracht. Als smid en tekenaar liet hij zien, technisch het een en ander te kunnen presteren, maar zijn grootste kracht lag toch ongetwijfeld in het aan knopen en onderhouden van zakelijke relaties. Hoezeer hij ook in veel opzichten het evenbeeld van zijn vader was, toch zouden de inzichten van de oude am bachtsman en de jonge industrieel-zakcn- man nogal eens botsen. Met de durf, die steeds weer het bedrijf „De functie van de ondernemer in een niet-dictatoriaal geregeerde maatschappij is nu eenmaal niet om uil nationale, gemeenschappelijke noodzaak industriële bedrijven uit te breiden of nieuwe op te richten, die later tenslotte niet rendabel blijken, maar om, geleid door feeling, kennis en ervaring met durf en fantasie, die projecten te realiseren, waarvan hem het risico acceptabel lijkt in vergelijking tot de behaalbare winst." Deze regels van Kohnstamm gaf Prof. Dr. P. J. Kouman mee aan het Gedenkboek Wilton-Fijenoord, dat verscheen ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de werf. Aan dit boek ontleenden wij de gegevens voor bijgaand artikel. Een schip vaart het grote boutcdok binnen

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1954 | | pagina 12