Toen de zalm r NOG VOOR SCHIEDAM ZWOM V DE KIKKERTJES 412 Oudere Schiedammers zullen het zich nog heel goed kunnen herinneren: de wandeling door het Sterrebos naar het gorzengebied aan de rivier bij de Vijfsluizen, waar de zalm visserij in vol bedrijf kon worden gadegeslagen. Van het Sterrebos rest ons niets meer, ruige rietlanden zijn verdwenen, en waar eens de zalmvisserij „Prins Hendrik" was te vinden, lopen nu regelmatig trotse zeekastelen van stapel. Twee maal heeft het toeval de zalm visserij „Prins Hendrik" en de werf van Wilton tezamen gebracht. De eerste keer op de Ruigeplaat, waar de scheepswerf haar expansiezucht voorlopig ging bot vieren; later in het gebied waar Schiedam en Vlaardingen elkaar aan dc rivieroever ontmoeten. Hoewel in de schaduw van de steeds meer groeiende werf ten onder gang gedoemd, was het aan een andere oorzaak te wijten, dat de zalmvisserij tenslotte haar einde vond, namelijk de verzilting en vervuiling van het Maas water, waardoor de zalm voor Schiedam verdween. Wie er de raadsverslagen van de Schie- damse gemeenteraad in 1909 op naslaat, komt daar heel wat discussies tegen over de voorgenomen vestiging van deze zalm- zegenvisserij door de Staat. Twistpunt was hierbij vooral het eigendomsrecht over de strook grond, z.g. aanwas, maar ook speelde de ligging van de zalmvisserij t.o.v. ontworpen havens in dit gebied een voorname rol. Van 1909 tot 1916, toen de pacht door dc Staat werd opgezegd, hebben de Schiedammers, die er dc lange tocht voor over hadden, het vissen op zalm kunnen aanschouwen. Van Februari tot Augustus was er een bezetting van ca. 50 man, meestal riet- snijders en mandenmakers uit het gebied van Ammerstol en Streefkerk, die hier zo'n weekloon van 9 tot 12 gulden ver dienden. Men leefde er in een wereldje apart, waar de baas er een winkeltje op nahield, waarin gedurende het visseizoen de arbeiders hun etenswaren en rook artikelen konden kopen. Bij het vissen werden lange netten, die de Nieuwe Maas moesten overspannen, door een stoombootje de rivier opge bracht tot ongeveer ter hoogte van de tegenwoordige ingang van de Wilhelmina- haven. Was het net dat aan de kade bevestigd bleef door de boot naar de overkant getransporteerd, dan bracht men het langzamerhand stroomafwaarts. De tegen de ebstroom in zwemmende zalmen kwamen in het net terecht en bleven hierin gevangen tot vaardige han den de vis eruit schepten. Hoewel talrijke Schiedammers goede herinneringen aan een verblijf bij en in de omgeving van de zalmvisserij „Prins Hendrik" bewaren, bleek het moeilijk iemand te vinden, die goed op de hoogte was van dit interes sante, nu vrijwel niet meer voorkomends bedrijf. Gelukkig was mevr. Meijer, Wil lemskade 35b, dochter van de baas van de zalmvisserij, zelfs nog in het bezit van een oude foto, die hierbij wordt af gedrukt. Dc vroegere situatie aan de Maaskant is nog heel duidelijk te zien. In de woning woonde de directeur, daar naast stond de woning van de baas en verder waren er drie schuren of opslag plaatsen. Enkele draaispillen voor het inhalen van de netten werden door paar- dekracht bediend. Voor het opwekken van stoom was er een fabriekje aan het eind van de kade. Op de voorgrond de westelijke kaap, waarop als „modem snufje" een lichtmast met carbidvc-lich- ting. Na het beëindigen van dc zalmvisserij woonde men nog tot 1929, toen de ves tiging allang in bezit van de werf Wilton- Fijenoord was overgegaan, op de werf. In 1930 begon de afbraak, totdat in 1936 ook dc allerlaatste herinnering aan het merkwaardige bedrijf, dat de zalm visserij „Prins Hendrik" ongetwijfeld is geweest, verdween. Het betekende waar schijnlijk tevens het einde van de laatste zalmvisserij, die over een vaste vestiging aan de rivier beschikte. De zalm, toen vaak nog zo overvloedig gevangen, is zeldzaam geworden. Het werd een vrij dure versnapering. En dan te bedenken, dat in de zeventiende en achttiende eeuw de dienstboden en boe renknechten in het gebied van Schoon hoven, Ammerstol en Streefkerk bij het in dienst treden de voorwaarde bedongen „niet meer dan tweemaal 's weeks zalm te moeten eten"! 't Kan verkeren, zelfs met de zalm. Tot onze spijt zijn de bikkertjes na het zo geslaagde Wilton- Fijenoord- feest nog niet tv eer boven water gekomen(Red. S.G.)

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1954 | | pagina 16