oonleun&t roert de trom! 413 Toonkunst Schiedam mag dan bijna de grootste afdeling van de Maatschappij ter Bevordering der Toonkunst in ons land zijn, de meeste stadgenoten zullen er niet veel meer over weten dan dat men zich sedert een aantal jaren bezig houdt met het regelmatig organiseren van concerten. Wanneer dit de enige taak van Toonkunst in Schiedam betekende, zou er al een behoorlijke brok arbeid aan vast zitten, want het is nog steeds met zeer veel moeite, dat men de belangstel ling voor deze culturele uitingen gaande houdt. Sinds enkele jaren geleden de Julianakerk als concertzaal uitviel, heeft men heel wat moeilijkheden ondervonden, totdat nu weer een vast punt is verkregen in het Passage-theater. Behalve het organiseren van concerten heeft Toonkunst echter ook de zorg voor een muziekschool, die al heel wat jaartjes achter de rug heeft. Het voortbestaan van deze school is nog niet zolang ge leden in gevaar geweest en al ziet de toekomst er op het ogenblik niet zo somber meer uit, verdwenen is de zorg nog niet geheel. Dat het bestuur sluiting van de school in overweging moest nemen, was de consequentie van de financiële uitkomsten, die allerminst rooskleurig waren. Ondanks het feit, dat het leraren corps werkzaam was tegen een vergoeding die ver beneden normaal peil was ge legen en er voor vernieuwing en onderhoud van het instrumentarium vrijwel niets beschikbaar werd gesteld, konden de eindjes niet aan elkaar worden geknoopt. Een aantal van zo'n zestig leerlingen was daarvoor veel en veel te weinig Dat het bestuur van Toonkunst be sloot toch alles in het werk te stellen om de muziekschool te behouden, was ge baseerd op de wetenschap, dat een der gelijke inrichting vooral in een stad als Schiedam van grote waarde is. Met z'n grote arbeidersbevolking, die zich de weelde van particuliere muzieklessen niet kan veroorloven en waarbij de aanwezig heid van een Toonkunst-muziekschool ook als stimulans voor de actieve mu ziekbeoefening van belang is, komt aan deze school ook een opvoedende taak toe. Zo is een verzoek om hulp van de ge- Blokfluitles voor de jeugd. meentelijke overheid in zee gegaan. Het resultaat is tot dusver geweest een aantal besprekingen in de kring van B. en W., die het vraagstuk aan de Schiedamse Gemeenschap voorlegde. Er is een com missie gevormd, die de zaak in studie neemt en t.z.t. verslag aan B. en W. zal uitbrengen. Dat men bij Toonkunst alvast vooruit loopt op deze eventuele overheidssteun, die het scheppen van een behoorlijke financiële basis van de muziekschool mogelijk moet maken, pleit voor het enthousiasme, dat in deze kring leeft. Er werden nieuwe mogelijkheden bij het reeds bestaande programma gevoegd, teneinde, zoals voorzitter A. S. H. A. Blaisse in zijn voorwoord tot het uit gegeven prospectus schrijft: „ieder de mogelijkheid te bieden zelf een eigen instrument te bespelen". Het is een nobel doel, waarvoor niet genoeg aandacht kan zijn. Er kunnen lessen worden genomen voor piano, viool, cello, orgel, fluit, hobo, klarinet, saxophoon en trompet, maar ook voor blokfluit, accordeon, gitaar, banjo en mandoline. Er wordt gedecla meerd, er is een kinderzangklasse in voor bereiding en ook komt er nu een ballet klasse voor bewegingsschool en rhythmiek. Bekende namen als Alex van Ameron- gen, Bram Boelee, Herman van Bom, Herman Brill, Jacques Bekkers, Johan Pala, Willem van der Loos en Netty van der Valk, komen onder de leerkrachten voor. Wat tot dusver waarschijnlijk te veel verzuimd werd, heeft men met deze ver nieuwing van het Toonkunst-lyceum meteen ter hand genomen: de propa ganda. Het nieuwe prospectus is op ruime schaal verspreid en er was inmiddels een propaganda-avond, waaraan de leer krachten hun medewerking verleenden. Naast al die nieuwe elementen mogen niet onvermeld blijven de mogelijkheden, die Toonkunst de leden en dan in de eerste plaats de jongere van de Schie damse harmoniegezelschappen gaat bie den. Deze vorm van vrije-tijdsbesteding, die hier gelukkig nog volop bloeit, kan een regelmatige toevoer van nieuwe leden niet ontberen en dezen behoeven, wil men het muzikale peil omhoog brengen, een grondige opleiding. Toonkunst gaat hier een handje helpen door de leden van harmoniegezelschappen in groepsverband tegen een zo laag mogelijk tarief les te geven op de belangrijkste instrumenten.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1954 | | pagina 17