Srh iedamse Gemeen seh up 1 it es t u ursraatl: ttedaetie-eommissie: illustraties: Inhoud: .1 honnetnenten: Oude tradities Een verblijdend tehen 402 Bureau: PlantageSchiedam, tel. G8043. Beschermheer: Mr. J. W. Peek, burge meester van Schiedam. liuyelijlis bestuur: M. IIoll, voorzitter; Edw. den Hoed, secretaris; A. de Groot, penningmeester; K. J. Hcijboer, A. L. J. Kunze, Mr. H. A. M. Roclants, F. A. de Wolff, leden. N. J. J. van Baarle, B. v. d. Berg, G. W. van Bergen Walraven, J. T. M. Bertels, A. S. H. A. Blaissc, M. den Bocr-Bijl, C. Brunt, Ir. W. E. Hoek, Drs. K. W. van Houten, L. Kamp, C. Landsbergen, E. A. Lcendcrts, mej. A. E. D. Noorde- graaf, W. C. Oranje, D. Schwagermann, A. M. Sunderman, B. Vincent, H. M. W. Westerlaken. M. Holl, P. Groenendaal en H. Visser. Aan dit nummer werkten met: W. O. Duys, J. J. Schipper, Sebastiaan en H. Visser. J. v. d. Hoeven, Coca-Cola-maalschappij, verzameling mevr. Meijer, Willemskadc 35b, „Wilton 1854—1929". Vruchtbaar overleg401 Oude tradities 402 Een verblijdend teken402 Twee erepenningen 403 't Gebeurde op Valentijnsdag 404 Het groen in onze stad 405 Bottelen, bottelen, bottelen406 Vijf jaar werk in de kinderkampen 407 Wie wil naar „De Beer"?407 Eeuwfeest Wilton-Fijenoord 408 De Wilton's 410 Toen de zalm nog voor Schiedam zwom 412 De Bikkertjes 412 Toonkunst roert de trom 413 Ditdat. en nog wat414 Wietje Kwetter414 f 3,per jaar of f 0,35 per nummer (giro 549934 t.n.v. De Schiedamse Ge meenschap). Adeerten ties: Kon. Ned. Boekdrukkerij H. A. M. Roclants, Lange Haven 141, Schiedam, tel. 69300. Op het gebied van oude tradities zijn wij niet al te rijk gezegend. Het is trou wens een gebrek, waaraan meer steden mank gaan. Toch hebben wij het stand punt wel overwonnen, dat al deze erfe nissen uit vroeger dagen maar over dadige ballast betekenen. Waar ze nog in ere worden gehouden, betekenen ze vaak een evenredig aantal hoogtepunten van het gemeenschapsleven. Schiedam bezit nog een rudiment van zo'n traditie in de verkoop van speculaas varkens op de tweede Vrijdag in Novem ber. Het is de herinnering aan wat in vroeger dagen de jaarlijkse varkensmarkt bood. Bijna zou het gebruik om familie, vrienden en kennissen hiermee te ver blijden, verloren zijn gegaan, maar ge lukkig was een tijdig reveille voldoende om de traditie nieuw leven in te blazen. De welgedane varkens in de etalages van de banketbakkers op Vrijdag 13 Novem ber 1953 getuigden ervan. Een enkel bedrijf ging er zelfs toe over werknemers en relaties ook met zo'n knappend Schie dams geschenk te verblijden. Ver vóór die Novemberdag ligt de 14de Februari, Sint Valentijnsdag, voor Schiedam eveneens met een dierbare her innering verbonden. Op de Valentijnsdag van 1489 immers was het, dat het snood verraad van Wittenhorst en zijn mannen mislukte en Schiedam aan de roof- en moordzucht van Jonker Frans van Brede- rode en zijn mannen ontsnapte. Er is ons een rederijkersspel van overgeleverd uit de tijd dat men het nog jaarlijks pleegde te herdenken. Een „Gijsbrccht van Aem- stel" is er uit dit Schiedamse epos niet geboren, maar mag dat een reden zijn om van deze 14de Februari niet een jaarlijks Schiedams hoogtepunt te maken? Vooral voor toneel en zang en jeugd liggen hier, dunkt ons, grote mogelijk heden. Kortgeleden lazen wij het verhaal, dat Harriet Freezer naar wij menen vanuit Canada naar de redactie van een bekend weekblad zond. Zij maakte er kennis met het gezinsleven en ontdekte er tal van dingen die nieuw waren voor een Neder landse huisvrouw. Veel zou zij hiervan ook graag in ons land zien, maar dan zeker uitgezonderd dat éne, de „muziek kamer", die men de gast vol trots liet zien. Waar Harriet Freezer een aantal muziekinstrumenten, zoals bijv. een piano, vermoedde, troonden achtereen volgens een televisietoestel, een grote radiokast en een gramofoon met een uit gebreide platencollectie. Waarom dit verhaal? Wij moesten aan deze „rijkdom" denken, toen we kennis namen van hetgeen Toonkunst Schiedam thans op stapel heeft gezet. Wanneer een Januari 1954 in Schiedam, dat teas de maand van het 100-jarige Wilton-Fijenoord Onze fotograaj teas op de tcerf om iets vast te leggen van dc arbeid, die daar dagelijks door meer dan zevenduizend werknemers wordt verricht. Het kon niet meer dan een greep zijn. Op de omslag kwamen de man nen, die bezig waren met het bewerken van een scheepswand, waarop de winterzon een dartel spelletje speelde met het touwuerk van de werkplank. Wie zou bij zo'n plaat niet aan de „Bikkertjes" van de S.G. denken? hogere levensstandaard alleen betekent, dat we in staat zullen zijn iets dergelijks als de hierboven geschetste muziekkamer in te richten, dan betekent dit, dat we toch eigenlijk heel wat armer zijn ge worden. Meer inhoud zal het leven hebben van hem of haar, die krachtens aanleg zich bekwaamt in de muziekbeoefening en op deze wijze een uitingsmogelijkheid verkrijgt, die ook voor de verdere ge meenschap zijn bekoring kan hebben. Welnu, het Toonkunstlyceum wil, hope lijk met steun van het gemeentebestuur, op zo breed mogelijke basis aan de vor ming van jonge musici meewerken en daarnaast zelfs de dans en declamatie in het leerprogramma betrekken. Uit gangspunt van deze nieuwe opzet is, dat iedere Schiedam(mer)(se) hieraan kan deelnemen. In de eerste plaats richt men zich echter tot de jeugd. Het is natuurlijk moeilijk te voorspel len in hoeverre men in Schiedam weer klank zal vinden, maar enig optimisme is toch zeker op z'n plaats wanneer we kijken naar een stad als Leiden, waar een stevige actie het leerlingenaantal van het Toonkunst-lyceum op ca. 800 bracht. Overigens, in heel hel land is men bezig meer gerichtheid te krijgen in het muzick- onderricht aan jongeren. Het is een ver blijdend teken, dat Schiedam hierbij niet achterblijft.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1954 | | pagina 6