Kinderen uitei in h<*t .Museum 430 Jeugd In het Stedelijk Museum zijn in de afgelopen weken en nu nog op Woensdag- en Zaterdagmiddagen de jongens en meisjes van Schiedamdie er hun lieve lust in vinden te tekenen te schilderen of te muciserente gast geweest op de expositie Kinderen uiten zich.'''' De Kunst is er beoefend met een overgavedie ver uitreikte boven het geen de jeugd verder wel eens wil bezighouden. Er heerste een onge dwongen stemming binnen de anders vaak nogal statigegereserveerde mu seummuren, waar b.v. beneden alle gruwzame en wat meer opwekkende zaken uit de plaatselijke historie handig waren weggewerkt achter grote schotten waarop kinderlijke uitingen op het gebied van de teken- schilder- en boet seerkunst vaak in uitdagende kleuren straalden. Meer dan de jeugddie het te druk heeft in de werkboekjes waar ze zich zo treffelijk kon laten gaanhebben de ouderen aandacht voor alles wat in het kader van de tentoonstelling Kin deren uiten zichwordt geëxposeerd. Tot Donderdag 25 Maart is er gelegen heid te gaanzienwaartoe de jeugd op papiermet boetseerkleimet papier- maché in linoleumin staat is. Be neden presenteert Schiedam zichboven de rest van Nederland en vele landen en werelddelen. Een tentoonstelling om verbaasd en verheugd tegelijk over te zijn. De heer Albert Slotleraar aan de Rijks-H.B.Svroegen wij naar aan leiding van deze opzienbarende ten toonstelling iets te schrijven over de vernieuwingstendenzen in het teken onderwijs. Zijn bijdrage, vindt u hier naast. In een van de films, die in het Stedelijk Museum in de zomer van '53 vertoond werden bij de expositie van Negerkunst, heeft u kunnen zien, hoe een negerkoning uit zijn primitieve staat „gewekt" werd, zijn hut verwisselde voor een kasteel van een huis en zijn draagstoel voor een Cadillac Special. Opmerkenswaard was, dat hij bij deze ruil zijn tweehonderd vrouwen mocht behouden en hem voorts alle denkbare luxe geschonken werd, die de culturele verheffing kenmerkt. Misschien dat de kindskinderen van deze negerkoning tot de ontdekking zullen komen, dat hun voorvader in de grond van de zaak bedrogen is uitgekomen. De houding van de blanke cultuurmens ten opzichte van deze neger zal niet in alle opzichten overeenstemmen met zijn houding tegenover zijn eigen kinderen; toch zijn er overeenkomsten. oelt de primitieve mens zich onbewust verbonden met de omringende wereld, bij het kind bestaat er evenzo een onbewuste verbondenheid met al het levende. Het maken van een stuk sculptuur, dat een kwade macht voorstelt, betekent een lixeren van die macht, die in het beeld geïncarneerd is. Er zijn duidelijke gevallen, waarin het tekenen van de „boeman" of de gedaante, die een kind in de nacht onrust brengt, een afwenteling betekent van de angst, en bevrijdend werkt. Het is geen raadsel, dat de kunstenaar in bewondering kan staan voor de beeldende uiting van een kind, evenmin als het toeval genoemd kan worden, dat er grote waar dering groeide voor de kunst van verre volken en voor de grottekeningen in de Ijstijd.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1954 | | pagina 10