Stichting Wfttuurbeschertning Schieftanise Geniecnschnp Zwerftochten floor Joegro-Slavië 432 „Dit technische tekenen noemde men natuurtekenen en later „de oefening van oog en hand". Het tekenen als oefening van oog en hand.Wiens oog en hand? Men was het subject vergeten. Toen mij tekenwerk uit deze jaren onder ogen kwam van de „volmaakte tekenaar", was de perfectie zó ijzig en de tekening zó vol met details en tevens zo ijzig leeg als een 19de ccuws gietijzeren stationsgebouw op een Zondagochtend. Men heeft de deformatie in de kindertekening geconsta teerd en men vindt ze in de moderne kunst en noemde dit een symptoom van verwording en men verweet de tekenaar of schilder gebrek aan eerbied t.a.v. de Schepper en het geschapene. Bestaat er echter iets meer absurds dan te be ginnen met de training van oog en hand, zonder de ziels- ontwikkeling ook maar enige aandacht te schenken? Moet men dan niets doen en alleen maar laten gaan? Het kind vraagt hoe het moet. Indien men dan een rijtje voor beelden geeft, zo geeft men het stenen voor brood. Het vraagt: „Hoe moet ik het doen?" En dan meen ik, dat de houding van de leraar gesymboliseerd wordt in de vraag van dat jongetje, dat bemerkt, dat gijn moeder iets zoekt, en zegt: „Mag ik je helpen vinden"?" Tot zover Prof. v. d. Wgal. Betoogd werd de noodzakelijk heid van een opvoeding waarbij de persoonlijke, voor het kind meest hanteerbare elementen behouden blijven en tot wasdom kunnen komen. Indien het kind geperst wordt in een van buiten opgelegde vorm en genoopt is het gevoelsleven te onderdrukken, dan wordt afbreuk gedaan aan de vorming tot een harmonische persoonlijkheid. Waarin kan het gevoel in gebonden vorm zich beter uiten dan in muziek, in klei, in verf of in de dans? Er leeft in het kind dat wonderlijke fenomeen, die oerdrang om zich in een teken, een krabbel, in een lijn en een kleurvlek te uitenhet is de mens ingeschapen. Het levensblije, het angstige, het stille, het luidruchtige, of het timide kind grijpt naar penseel en kleur, of naar de klei, die het wordt voorgezet. En door een handje, dat Ken doorkijkje door een venster ergens in de stad. Om het direct maarte verklap pen, het plaatje werd genomen in het Stedelijk Museum, waar in de loop van de jaren heel wat bezoekers hun rond wandeling onderbra ken om het pittoreske uitzicht in zich op te nemen. „Kaat", een van de twee beel den boven de ingang van het Weeshuis der Hervormden aan de Lange A chterueg, laat zich deze verre belang stelling blozend welge vallen. gevoelig tast, komen de kleuren, de lijnen en de vormen groeiend uit een innerlijke wereld vol mysterie. Voor de aesthetisch voelende valt er veel te bewonderei op de expositie in het Stedelijk Museum, waar in de beneden zaal Schiedam op uitstekende wijze vertegenwoordigd is Het is echter jammer, dat dit peil zeker niet voor elke Schie damse school representatief is! De leek zal versteld staai van de scheppingsdrang, terwijl de psycholoog meer dan wie ook zal beseffen, dat het verruimde inzicht een grote verant woordelijkheid legt op allen, die nauw betrokken zijn bij opvoeding en onderwijs. ALBERT SLOT. lezing door Simon de Waard, met vertoning van kleurenfilms en -lichtbeelden. Dinsdag 16 Maart, gebouw „Irene", Nieuwe Haven 155. Toegangsprijs f 0,50. Kaarten verkrijgbaar: S.G.-Bureau Plantage In 1953 heb ik het voorrecht gehad zes weken te kunnen rondtrekken in het land van Tito. De bedoeling was daar naar vogelgebieden te zoeken, maar helaas bleek Joego-Slavië geen vogelland te zijn zoals bijv. Nederland er wèl een is. Maar al hebben we er dan niet zoveel vogels waargenomen, er waren zoveel andere mooie en interessante dingen te zien, dat wij geen spijt hebben gehad van onze verre en dikwijls primitieve reis. Het is de bedoeling u op 16 Maart een indruk te geven van het land, d.w.z. van de verschillende landschappen, iets van de flora en de vogelfauna, terwijl daarnaast ook aandacht besteed zal worden aan steden en dorpen en aan de mensen die er wonen, vooral in Macedonië, dat meer nog dan de vijf andere republieken van Joego-Slavië een smeltkroes is van allerlei volken en rassen. We bezoeken zowel het primitieve achterland als het geci viliseerde kustgebied, waar de sfeer van de Balkan reeds sterk vermengd is met Westerse invloeden. Zo maken we kennis met land en volk op onze reis door de liefelijke en woeste, onbedorven en grootse landschappen van Joego-Slavië. SIMON DE WAARD

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1954 | | pagina 12