Sportcentrum Poldervaart Rechts en midden velden en bijvelden H.-D.V.S. en S.V.V. - 0^5 436 kavelsloten, die inocten worden gedempt, en van de nieuwe sloten en vijvers, die dienen te worden gegraven. De nieuwe sloten hebben een dubbele taak te vervullen; zij omsluiten de sportvelden, waardoor dure hekwerken overbodig zijn. Voorts dienen de sloten en dit is een zeer belangrijke functie ter ontwatering der terreinen. Vooral in de winter maanden is een goede afwatering zeer belangrijk; daardoor wordt mede bepaald of de sportvelden na sterke regenval spoedig weer bespeelbaar zullen zijn. In het bijzonder is dit van belang waar we in Schiedam sportvelden op kleigrond moeten aanleggen, een grondsoort, die het water zeer lang zaam doorlaat en spoedig dichtslibt. Grondonderzoek, hetgeen aan het Bedrijfslaboratorium voor Grondonderzoek te Groningen plaatsvindt, geeft ons inzicht in de hoedanigheid van de grond. Op de grondanalyse wordt voortgebouwd; zij is mede bepalend ten aanzien van het drainagesystecin. De draineerbuizen-reeksen liggen in de sportvelden bewesten de Poldervaart op 5 meter onderlinge afstand; het is de taak van deze draineerreeksen om het overtollige bodcmvocht naar de ontwatcringssloten af te voeren. Door in tijden van droogte het waterpeil in de sloten te verhogen, wordt door middel van de draineerreeksen water aan de terreinen toegevoegd. De kleigrond wordt door men- I ging inct zand in de bovenlaag extra geprepareerd, om het cultiveren van een goede grasmat mogelijk te maken. Die grasmat is het zorgenkind van degenen, die sportvelden moeten aanleggen en onderhouden, en van de sportbeoefenaren. Is de grasmat door onoordeelkundige aanleg, onderhoud of gebruik ondeugdelijk, dan is het betreffende sportterrein practisch onbruikbaar. Bijzondere aandacht vraagt de omplanting der sport velden. Het hoofddoel bij de aanleg van sportvelden is het scheppen van recreatie-mogelijkheden; dit moet in de eerste plaats voor ogen worden gehouden. Het is prettiger om in een goed en gezellig ingericht vertrek te verkeren dan in een kale of schamel gemeubileerde kamer. Is het met degenen, die recreatie nodig hebben, niet evenzo gesteld? Recreatie, dat wil zeggen herschepping naar lichaam en geest, zal doel treffender kunnen geschieden indien de omgeving daartoe medewerkt. Daarom is een prettige aankleding van de sport velden met groen, met bomen en heesters dus, zozeer gewe~nst. Niet alleen de sportbeoefenaren profiteren hiervan, maar ook de wandelaars, die langs de wegen van het sportvelden complex gaan. Een tweede, eveneens belangrijke functie van het groen, is het geven van beschutting. De brede beplantingsstroken, de zogenaamde windsingels, breken in onze vlakke streken de wind op doeltreffende wijze. Daardoor komen deze wind- singels de sportbeoefening in belangrijke mate ten goede. Aan hun handhaving en het vrijwaren voor botte vernielzucht moet dan ook de sportorganisaties alles gelegen zijn. Het zal u zo duidelijk zijn, dat tal van kwesties een rol spelen bij de aanleg van sportvelden, maar dat daarna een goed onderhoud der velden niet minder aandacht vraagt. Een oordeelkundig onderhoud èn een eveneens oordeelkundig gebruik dienen samen te gaan om de sportvelden, waaraan zulk een grote behoefte bestaat en waarin de gemeenschap belangrijke bedragen heeft geïnvesteerd, in goede staat te houden. Alleen dan zullen zij hun belangrijke recreatieve functie kunnen vervullen. j j SCHIPPER MA/rrsat/yfsy.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1954 | | pagina 16