DIT DAT9 en nog wat Ls MEEMWAARS VAN 437 rIO, TUBEROVA is weer gestart. Na 1 het massale-, bevolkingsonderzoek, dat enkele jaren geleden plaats vond, wordt de controle op tuberculose thans hervat. Het Tuberova-apparaat is aan merkelijk verbeterd sedert de dagen dat men zich moest behelpen in een van de oude schoollokalen achter het Stedelijk Gymnasium aan de Lange Nieuwstraat. Op het stuk weiland, dat tussen het gemeente-ziekenhuis en de Julianakerk aan de B.K.-Laan nog steeds onbebouwd is, trok men een eigen barak op, waarin de modernste apparatuur in staat is 6001000 bezoekers per dag te verwer ken. Begonnen is ook nu weer met door lichten van de schoolkinderen, 12.000 in getal, waarna de volwassenen aan de beurt komen. Overigens, de strijd tegen de tuberculose in Schiedam wordt met succes gestreden. Heeft men nog slechts enkele patiënten in de plaatselijke zieken huizen, de lighallen die tot dusver in de zomermaanden in het Volkspark in ge bruik waren, zullen dit jaar niet meer opengaan. JUBILARISSEN, dal waren het vijftig- J jarige T.H.O.R. en het Pompstation van de waterleiding, dat dertig jaar be staat. Uit het driemanschap Van def KlinkPlaatsLaurens is een grote en algemeen bekende gymnastiekvereniging gegroeid, die zijn sporen op het gebied van de lichaamsontwikkeling meer dan verdiend heeft. Met een receptie in het Corner House en een eigen revue in het Passage-theater heeft men het tiende lustrumfeest waardig herdacht. Bij het jubileum van het Pompstation ging het allemaal stilzwijgend voorbij tegen wil en dank waren we toch wel „in de chloria" maar dat neemt niet weg, dat het verwerken van een jaarlijkse watervoorraad van 3.426.730 m3, zoals dat in 1952 het geval was, geen kleinigheid is Misschien dat de mijlpaal wel aan leiding was tot wat meer aandacht voor het gebouw op de grens van Schiedam en Rotterdam. Men herinnerde zich een vervallen fontein, die de laatste jaren echter bij gebrek aan water tamelijk doelloos was geworden. Die fontein ver dwijnt nu, om plaats te maken voor een fraaie beplanting, die het plein aan het uiteinde van de Boerhaavclaan zeker zal opfleuren. Mussen nog an toeteat is het koud geweest. Met opgebolde veertjes hebben Jan en ik, dicht tegen elkaar, onder ons pannetje zitten vernikkelen. Ge lukkig tvaren er lieve mensen die van tijd tot tijd een paar sneedjes brood voor ons uitkruimelden. Maar je moest er as de kippen bij wezen, want de meeuwen, die krijsende slok-oppen, vlogen er ook meteen op aan. „Nou ja,'" zei Jan.... „Voor die stakkerds is hel eigenlijk nog veel zieliger want nu alle grachten be vroren zijn kunnen ze nergens aan vis komen." Nee, zo'n wintertje is voor ons, vogels, niks leuk. En daar is nu nog de woningnood bijgekomen. In de oude Plantage worden een heleboel dikke bomen om gehakt en op de B.-K. laan zijn ze ook al aan het rooien. De vinken en kraaien hebben een protest-meeting aangekondigd en er is een hele duiven familie die zegt dat ze gaat emigreren. „En als ze op de nieuwe huizen nou nog maar dakpannen wilden leggen", meende Pluisje Grauw, „maar dat doen ze tegenwoordig ook al niet. Het benne allemaal van die platte hoedendozen.'''' Afijn, we vliegen straks weer de lente tegemoet. Hier en daar heb ik al een paar van die leuke groene puntjes aan de struiken gezien. Als de wind nu maar gauw uit het IVesten wil komen en de zon es lekkertjes over ons bastje schijnt. „Meid, je lijkt het weerpraatje wel", vond Jan. „Stoor me niet in mijn inspiraasje", sjilpte ik.... Die mannetjes altijd. Ze hebben geen gevoel vooreh nou ja, voor kunst zal ik maar zeggen. Die denken alleen maar aan graantjes en jenever-bessen. T^R IS AAN Spieringshoek druk ge- schaatst tijdens de vorstperiode en zelfs was er een enkele wedstrijd. De jeugd heeft vooral ook gebruik gemaakt van de (goedkope) schaatsgelegenheid, die de vijvers en singels in de stad in zo'n periode bieden. Bij het gas- en waterleidingbedrijf van de G.T.B. hebben ze met alle loodgieters geweten dat het hard vroor. Het aantal bevroren water- leiding- en gasbuizen werd ten slotte zó groot, dat op enkele punten dagelijks speciale voorzieningen moesten worden getroffen om de van water verstoken bewoners toch nog enigszins te helpen. JAEZELFDE KRANT, die de vestiging van het Rotterdamse districtskantoor van de Nederlandse Katholieke Metaal- bewerkersbond St. Eloy (8000 leden) aan de Swammerdamsingel meldde, bracht ook het bericht dat wij voortaaan er van zullen moeten afzien de naam R.K. Volksbond nog te gebruiken voor het zalencomplex van de Katholieke Arbei dersbeweging aan de Lange Haven. Na lang zoeken heeft men er „Arcade" van gemaakt, 't Zal wel even duren, voordat we eraan gewend zijn, maar och, er zijn in de loop van de jaren al zoveel namen veranderd die gemeengoed waren ge worden, dat men ook voor „Arcade" niet behoeft te wanhopen. Misschien inte resseert het U, te vernemen dat Lex Janse, de bekende middenvoor van Hermes-D.V.S., in Vlaardingen in het huwelijk trad met Fien Visser, het echt-, paar Seykens aan de Nieuwe Haven de gouden bruiloft vierde, er Duitse vluchte- lingetjcs op komst zijn om hier aan te sterken en Cor Nielson als Schiedamse jodelaar zijn radiodebuut maakte bij het Alpenjager-ensemble van Lex Karse- meijer. Met die radio had Schiedam verder nog in zoverre te maken, dat men hier in de R.K. Volksbond -pardon, „Arcade" opnamen-maakte van enkele concerten door de Marinierskapel met de Kon. Mannenzangvcreniging Orpheus". JAEHALVE de heer A. J. C. van Oppen ging heen uit ons midden S.V.V.'s penningmeester, de heer J. P. Hofman. Wie Hofman zei, zei S.V.V., want veertig jaar lang had hij reeds zitting in het bestuur van deze voetbalvereniging, die hij als een ras-echte Gorzenaar harts tochtelijk diende. Allen, die in onze stad op sportgebied een vooraanstaande plaats innemen, waren op de Algemene Be graafplaats bij de teraardebestelling aan wezig. Van Schiedam naar Vlaardingen vertrekt met dr J. Ris ook zuster G. de Geus, tot dusver werkzaam in de poli kliniek van het gemeenteziekenhuis. Zij werd in de buurstad benoemd tot adjunct directrice. Uit het „Mus" vertaald door Sebastiaan

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1954 | | pagina 17