tmigmi ©cfjuuam 3|n'MIati6ia HOE KOMT SCHIEDAM AAN ZIJN STRAATNAMEN? als Liduïna-biograaf BouvC'Suggestie 429 t In liet Januari nu 111 mor is de herinne ring nog eens opgehaald aan de St. Valen tijnsdag, 14 Februari 1489, toen Schie dam door een eigenaardig misverstand bevrijd werd van de listig beraamde over val door Jonker Frans van Brederode en zijn trawanten. De Schiedammers schre ven toen deze overwinning toe aan de voorspraak van de H. Liduïna, die in 1433 in geur van heiligheid was overleden. Behalve dat zij dit bijzondere feit jaar lijks herdachten met een processie en de opvoering van „Het Spul van Joncker Franssen Oorlogh", meenden zij hun dankbaarheid ook nog op andere wijze te moeten uiten. De Franciscaner-monnik Jan Brugman beroemd volksredenaar en dichter wiens naam men nog vaak hoort in het volksgezegde: „Hij praat als Brugman", had enkele levens van St. Liduïna geschreven en men besloot derhalve om van een dezer levens een bijzondere uitgave te verzorgen. Dat dit werkelijk iets heel bijzonders was, kunt li opmaken uit het feit, dat dit het eerste boek was dat in Schiedam werd gedrukt Het kwam in 1498 van de pers, verlucht met een tw intigtal zeer mooie houtsneden. Ken prachtig exemplaar van dit boek, waarvan de houtsneden bovendien met de hand zijn ingekleurd, bevindt zich thans nog in het archief van de pastorie van de Oud-Katholieke kerk op de Dam. Aan het slot van deze uitgave is een verklaring afgedrukt van de kerkmees ters van Schiedam, waaruit wij het vol gende citeren: „Dit werk is onder Gods genade te Schiedam voltooid in het jaar 1498, ter ere der allerheiligste Drie vuldigheid, en gedrukt tot lof der goed gunstige, uitnemende Maagd Liduïna van Schiedam. Schrijver dezer bladen is Fr. Joannes Brugman, van de orde der Observanten, weleer een vermaard pre diker, die uit bijzondere devotie, welke hij deze Maagd na haren dood toedroeg, deze levensgeschiedenis heeft te boek gesteld. Ook wij Hollanders gevoelen ons wegens het bijzondere voorrecht der over winning, ons door God op Sint Valen tijnsdag, 14 Februari 1498, binnen de muren van' Schiedam geschonken, ver plicht haren lof te verheffen. Om deze reden hebben wij, kerkmeesters van Sint Jan de Doper te Schiedam, deze uitgave bekostigd". Aan de schrijver van dit boek nu dankt de Brugmanstraat haar naam. Jan Brugman werd omstreeks 1400 te Kempen geboren. Vanaf 1439 verbleef hij in de Nederlanden, waar hij over het gehele land preekte met een vuur en een vrijmoedigheid, die hem dikwijls in ge vaar brachten en in een taal die het volk onmiddellijk aansprak. Van de liederen, die op zijn naam staan, zijn vooral bekend: „lek heb ghejaecht al mijn leven lanc" en „Met vreuchden willen wi singen", met als refrein: „Och ewich is so lanc". Hij stierf te Nijmegen in 1473. Wij. ontvingen „Bouw", centraal week blad voor het bouwwezen in Nederland en België, d.d. 13 Februari, waarin een artikel voorkomt over de gerestaureerde Schiedamse Beurs. Onder een foto van het exterieur troffen wij een suggestie aan, die wij graag overnemen: „Welke Maecenas maakt een vulling van de twee nissen (naast de hoofdingang) mogelijk?" Titelpagina uit Het leven van Liduïna'\ van Joannes Brugman

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1954 | | pagina 9