17 periode. Nog éénmaal echter zullen zij zich doen gelden, zullen zij tuin en park door de herfsttinten van hun bladeren in vurig rood, geel, oranje en purper in gloed zetten. Dan komt de winter. Oppervlakkig ge zien is alles dood en missen tuin en park schijnbaar iedere aantrekkelijkheid. Doch zelfs dan is er voor degene die het weet op te merken, veel schoons te zien. Aller eerst de groenblijvende en eventueel nog vruchtdragende gewassen, doch let ook eens op de bladerloze bomen en heesters. Beschouw het fraaie lijnenspel van hun takken en twijgen en merk op hoe mooi hun harmonische bouw nu tot uiting komt. Zo voltrekt zich de cyclus van het leven der planten. Is er in het vroege voorjaar in het Julianapark al iets in bloei? zal de lezer zich misschien afvragen. Inderdaad is dit het geval. In de eerste plaats vestigen wij de aandacht op de zogenaamde Tover- hazelaar. Dit is een interessant en typisch gewas,, dat in volwassen toestand een grote struik vormt. Reeds kort na de bladval in het najaar ontluiken de bloe men. Valt de winter in, dan rollen de bloemen zich op, om zich weer te ontslui ten, zodra de vorstperiode voorbij is. Het meest bekend zijn de Japanse en Chinese Toverhazelaars. Ieder bloempje heeft vier korte, teruggeslagen kelk blaadjes en vier lintvormige kroonblaad- A Is het Julianapark uieer in volle tooi is. jes en vier meeldraden. De bloempjes, geel, lichtrood of lichtbruin getint al naar de soort of variëteit, en waarvan er enige bij elkaar zitten, maken een zeer typische indruk. De wandelaar in het Julianapark kan deze struik zien in de beplanting, die tegen de heuvel om de rotonde is aange bracht. (zie 1. op de schets van het Ju lianapark.) Struiken, die evenals de Toverhazclaar reeds in het najaar bloeien en tijdens vorst de bloei staken, om daarmee na de dooi voort te gaan, zijn de Viburnum fragrans, de welriekende Sneeuwbal (zie 2. op de schets) en het Peperboompje, Daphne mezereum, dat reeds in Februari met purperrode bloemen bloeit, die in de na zomer door helderrode bessen worden op gevolgd (zie 3. op de schets). Een andere struik, die evenals de reeds eerder genoemde in het vroege voorjaar op het naakte hout in bladerloze toe stand dus bloeit, is de Cornus mas, de gewone Kornoelje. Deze breed uitgroeien de struik komt in ons land op sommige plaatsen in het wild voor. In de winter zijn de talrijke, ronde bloemknoppen duidelijk zichtbaar, waaruit dan in Fe bruari en Maart de kleine gele bloemen en kort gestcelde schermpjes te voorschijn komen. De gewassen die in tuinen en parken worden aangeplant zijn soms inheems, zoals bijvoorbeeld de Els, de Beuk, de Zomereik, de Haagbeuk, doch een groot aantal heesters, bomen en coniferen zijn afkomstig uit gebieden, buiten Europa gelegen. Dit zijn de zogenaamde exoten. Deze gewassen zijn door plantenzoekers verzameld, naar Europa verscheept en hier in cultuur gebracht. Tot deze ge wassen behoort de uit Japan afkomstige Magnolia kobus. In het Julianapark staat een prachtig exemplaar van deze soort, die zich in de loop der jaren tot een hoge struik heeft ontwikkeld. Kort vóór of gelijktijdig met de bladontwikkeling bloeit de Magnolia kobus met een over vloed van ongeveer 10 cm lange witte bloemen. In volle bloei lijkt de struik één groot wit bouquet, die het park in het Zuidwestelijk gedeelte siert (zie 4. op de schets). Tot slot noemen we nog een zeer be kende heester, namelijk het geelbloeiendc Chinese klokje, de Forsythia, die vroeg in het voorjaar volop bloeit. Behalve in het Julianapark is de Forsythia in flinke groepen in de plantsoenstrook langs de Julianalaan aangeplant. Het Chinese klokje wordt dikwijls ver ward met de in het najaar reeds bloeiende Jasminum nudiflorum, de naaktbloeiende Jasmijn. Deze heester heeft lange, buig zame, vierkante takken en evenals de Forsythia klokvormige gele bloemen. Deze heester wordt veelvuldig als klim plant gebruikt en behoort, evenals de reeds genoemde heesters, tot de gewassen die het voorjaar inluiden. J. J. SCHIPPER

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1954 | | pagina 17