Schiedamse Gemeenschap Bestu ursraad: Hedactie-conunissie: Illustraties: luhoud: Abou nemen ten A dverten ties: I Mevr. Ëlentheui-tieWiMe 70 jaar Studie itiendeu 6 Bureau: PlantageSchiedam, tel. 68043 Beschermheer: Mr. J. W. Peek, burge meester van Schiedam. Dagelijks bestuur: M. Holl, voorzitter; Edw. den Hoed, secretaris; A. de Groot, penningmeester; K. J. Heijboer, A. L. J. Kunze, Mr. H. A. M. Roelants, F. A. de Wolff, leden. N. J. J. van Baarle, B. v. d. Berg, G. W. van Bergen Walraven, J. T. M. Bertels, A. S. H. A. Blaisse, M. den Boer-Bijl, C. Brunt, Ir. W. E. Hoek, Drs. K. W. van Houten, L. Kamp, C. Landsbergen, E. A. Leenderts, mej. A. E. D. Noorde- graaf, W. C. Oranje, D. Schwagermann, A. M. Sunderman, B. Vincent, H. M. W. Westerlaken. M. Holl, P. Groenendaal en H. Visser. Aan dit nummer werkten mee: Mr E. P. Goldschmidt, arch. Coen Kra mers, J. Remmerswaal, mevr. E. J. van Rhijn, J. J. Schipper, Sebastiaan, H. Visser. Chr. Breur, J. v. d. Hoeven, firma Bols en De Koning, Coen Kramers, Gemeente archief, Stedebouwkundige Dienst, Ge meentewerken, Plantsoenendienst. Jeugd en Gemeenschap 5 Mevr. Benthemde Wilde 70 jaar 6 Studievrienden6 Clubkamer tussen fabriek en gezin 7 Verkeersmogelijkhcden straks 8 Ja, dat was toen11 Mout en mouterijen 12 Gouden Boerenleenbank 15 Het groen in onze stad 16 Dit,dat,en nog wat 18 Meemwaars van Wietje Kwetter 18 De Bikkertjes 19 f 3,per jaar of f 0,35 per nummer (giro 549934 t.n.v. De Schiedamse Ge meenschap). Kon. Ned. Boekdrukkerij H. A. M. Roelants, Lange Haven 141, Schiedam, tel. 69300. Tegenwoordig woont ze ergens aan de rand van Utrecht in een zonnig huisje met uitzicht op de bedrijvigheid van het Amsterdam-Rijnkanaal. Wie bij haar op bezoek komt, ontmoet een vitale vrouw die misschien niet zo snel meer ter been is, maar die haar scherpte van geest nog volledig heeft behouden. Wie met haar in gesprek raakt, zal niet lang in Utrecht toeven, maar al spoedig mee afdwalen naar Schiedam om te praten over het bruisende leven langs de Maaskant waarin een figuur als mevr. Benthem-de Wilde beter paste dan in de bedaagde sfeer van het Sticht, met hoeveel plezier zij daar ook haar oude dag doorbrengt. Omdat de vroegere wethoudster van Onderwijs en Sociale Zaken Woensdag 24 Februari zeventig jaar werd, zijn talrijke Schiedamse gelukwensen die dag naar Utrecht verzonden. Ook de Schiedamse Gemeenschap zond een deputatie met voorzitter M. Holl aan het hoofd. Natuurlijk kwam het gemeen- schapswerk ter sprake. Door de krant, die vanuit Schiedam dagelijks wordt toege zonden, blijft mevr. Benthem op de hoog te van wat er in Schiedam gebeurt. Wie het enthousiasme waarneemt, waarmee de oud-wethoudster nu nog meeleeft met het wel en wee van de Gemeenschap, kan er uit opmaken met hoeveel toewijding zij in 1946 de realisering van de eerste Vacantieweek in Schiedam ter hand nam en met welk een begrip zij de stichting van de Schiedamse Gemeenschap moet hebben begroet. Wij kunnen niet anders wensen dan dat zij nog vele jaren de voor spoedige groei van de S.G., zij het ook als een verre toeschouwster, zal mogen meebeleven. Wij hebben eens een man ontmoet, die vrijwel al z'n Zondagse tijd verdeed met het kijken naar voetbalwedstrijden, 's Morgens direct na de boterham trok hij er op uit om voor het middageten weer te keren. Onmiddellijk daarop werden vrouw en kinderen weer verlaten om de De eest in de mouterij.... Er heerst doorgaans een broeierige atmosfeer, waaruit de toevallige bezoeker maar liefst zo spoedig mogelijk ontvlucht. Hoog boven het vuur wordt er voor gezorgd dat de gerst op het van duizenden kleine gaatjes voorziene rooster regelmatig wordt gekeerd, zodat het drogingsproces zo snel mogelijk voltooid wordt. In dit nummer kreeg de mouterij bij zondere aandacht door een artikel van de hand van architect Coen Kramers. belangrijkste voetbalontmoeting van de dag te volgen. In de namiddag terugge keerd in de huiselijke kring, zweeg daar een ieder stil om vader vooral niets te laten missen van de sportuitslagen en beschouwingen. Met het einde hiervan was voor pa de dag vrijwel voorbij. Zondag na Zondag plaatste hij zo in de rij, totdat het einde van de competitie King Soccer tijdelijk van de velden had verdreven. Het was zijn slechtste tijd van het jaar. Hoewel de passiviteit een gevaarlijk element van onze tijd is, zijn er toch ook nog gebieden genoeg, waar wat meer optimisme zeker op zijn plaats is. Neem b.v. de teken- en schilderver eniging „De Studievrienden", die nu al vijf jaar bestaat. Eerst aan de Hoofd straat, nu op een zolder van „Arcade" (v.m. R.K. Volksbond) aan de Lange Haven, leeft op Woensdagavond en Zaterdagmiddag een vorm van vrijetijds besteding, waarvoor we niet dankbaar genoeg kunnen zijn. Verenigd in hun streven om aan het tekenen en schilderen beter vorm en inhoud te geven, beoefenen hier mannen en vrouwen de Kunst onder leiding van de schilder Jaap de Raat. Het eerste lustrum vindt van 27 Maart- 5 April z'n bekroning in een tentoon stelling in het Stedelijk Museum. Men zal er niet naar hoogtepunten van tech nisch kunnen moeten zoeken, maar oog dienen te hebben voor wat verantwoorde vrijetijdsbesteding aan rijkdom kan schenken. De Studievrienden zullen het niet anders bedoelen.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1954 | | pagina 6