34 standen ja, maar ook met z'n gemoedelijk heid, waarin de stedelijke gemeenschap waarschijnlijk heel wat meer beleefd werd dan nu ooit meer het geval kan zijn. Wij kenden nog de weekmarkt en de jaarlijkse, drukbezochte paardenmarkt, maar ook de schutterij met aan het hoofd een commandant, die wat uiterlijk be trof, in geen van de generale staven zijn weerga vond. Heel Schiedam liep uit wanneer de schutterij blijk gaf van zijn militaire paraatheid op het Schuttersveld aan de Noordvest. De stoet werd dan gevolgd door „de schuit" de gestraften die niet als vol-militair golden die echter meestal ergens was „afgezakt" als de schutterij weer in de Doelen terugkeerde. Wanneer er brand was, dan betekende dat voor de schutterij echter volop dienst, zoals b.v. bij de Stoommolen Nederland aan de Nieuwe Haven, de leerlooierij op de Willemskade, de mou terij op de hoek van Noordmolenstraat en Noordvest, en de stoombranderij de Kraton, op de plaats waar nu ongeveer de nieuwe Technische School is gevestigd. De brand in de Kraton was een van de grootste en meest spectaculaire welke de stad ooit gekend heeft. Binnen een kwar tier was het gebouw met zijn enorme massa's spiritus en alcohol één vuurzee. Het graan, dat van de zolders als een gouden regen de lucht in ging, verplaatste de brand naar de molen „De Palmboom" aan de Noordvest, waarvan de zeilen aan de wieken vlamvatten. Brandende wieken, die gaan draaien, geven een machtig schouwspel, dat echter een ont zettend kwade kant heeft omdat het brandgevaar voor de omgeving er alleen maar veel groter door wordt. Om het gevaar te bezweren moest er iemand naar boven, de brandende molen in. Veel liefhebbers waren er niet voor te vinden, maar tot aller verrassing dorst één Schie dammer het waagstuk aan: het was Bert Kok uit het Broersveld, een man die de politie nogal eens last bezorgde, maar die wel vaker als redder in nood was opgetreden. Wij hadden echter de eeuw van de publiciteit en de reclame nog nauwelijks betreden, dus was er geen opzienbarend bericht in de kranten, kwam er geen huldiging aan te pas of werd er een medaille uitgereikt. Kok is met al die andere Schiedammers van toen de geschiedenis ingegaan als een van de vele naamloze onbekenden, die hoogstens nog eens voor het voetlicht worden gebracht door een stadgenoot van vroeger, zoals.... F. VAN RHIJN.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1954 | | pagina 10