De Schiedumse Gemeenschap Schiedam aan de rivier iwwfir niet alleen tiaar! 29 ORGAAN VAN DE STICHTING „DE SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP" 6e JAARGANG No. 2, APRIL 1954 Als de voortekenen niet bedriegen, dan zijn er zich mo menteel in onze stad plannen aan het ontwikkelen, die er toe zullen bijdragen om Schiedam meer dan tot dusver te maken tot een centrum dat de eigen bevolking kan boeien en de vreemdeling kan aantrekken. Deels zijn het nog kleine knopjes, waaruit alles kan voort komen, maar die evengoed kunnen afvallen; deels hebben zich de vruchten reeds gezet en is de kans op slagen aanwezig. Het is met het ontwikkelen van deze initiatieven als met het besturen van een groot bedrijf: Wie de samenhang der dingen niet onderkent, of erger nog, niet erkent, die zal het met al zijn energie en goede bedoelingen niet al te ver brengen. Nemen wij nu het streven om Schiedam een eigen „gezicht" te geven. Wanneer wij niet zorgen dat alle plannen die in deze richting gaan, in een bepaald verband met elkaar worden gebracht, dan zou het kunnen gebeuren dat op zichzelf lof waardige ideeën bij voorbaat op niets moeten uitlopen omdat zij niet op het juiste punt en de juiste tijd worden opgevangen door bepaalde voorzieningen. Dat wij dit hier opmerken, is niet zonder grondhet rammelt op dit gebied in Schiedam ietwat. Het is in de vergaderingen van de nog zo prille V.V.V. al eens meer gezegd: het is niet zo erg moeilijk om van een aantal aardige hoekjes in onze stad plaatjes te maken om van te watertanden. Ook lukt het nog wel om met behulp van die foto's smakelijke folders samen te stellen, zoals de V.V.V. inmiddels reeds deed, maar wat dan? Nu komen de touringcars met hooggestemde vreemde lingen, die een dag voor Schiedam hebben uitgetrokken, een paar uur met genoegen door de oude stad dwalen, misschien nog een distilleerderij of een branderij bezoeken en dan wel ergens zullen willen gaan zitten op een punt dat buiten een goede restauratie ook op andere attracties, zoals b.v. een mooi uitzicht, kan bogen. Maar ach, hier wreekt zich de on volkomenheid van Schiedam als aantrekkingspunt voor vreem delingen. De stad beschikt ten enenmale niet over een inrich ting, die aan de plotselinge ontvangst en verpozing van gezel schappen kan voldoen. Schiedam vanuit de V.V.V.-hoek bekeken, dat betekent dat de balans wordt opgemaakt van wat er is, wat wordt voorbereid en wat aan mogelijkheden voorhanden kan zijn. Hieruit dient een passend geheel te worden gevormd, dat „verkoopbaar" is aan de vreemdeling, maar tevens aantrek kelijk is voor de buren en de eigen bevolking. Laten we een voorbeeld noemen: Een heel voornaam object dat straks gereed komt, is de z.g. Maasboulevard, die wij persoonlijk liever een andere naam gunden ter onderschei ding van hetgeen Rotterdam en Vlaardingen ook al als zo danig presenteren. Langs de rivierkant is zich hier iets aan het voltrekken, dat in voltooide staat, wanneer de zes gepro jecteerde hoge woonflats gereed zijn gekomen, ongetwijfeld ook de bewondering van de verwende vreemdeling zal ver mogen te wekken. Deze promenade wordt gemakkelijk bereikbaar vanuit het centrum via de Willem de Zwijgerlaan, de hierop aansluitende laan door het Volkspark en de van een nieuwe groenbeplan- ting voorziene (verbrede) Havendijk bij de Spuisluis. In de toekomst zullen we voor het bereiken van de rivier niet meer de fantasieloze Havendijk naar het Hoofd behoeven af te wande len, maar kunnen direct voorbij de Havenstraat het nieuwe recreatiegebied betreden. Deze nieuwe ingang wordt mogelijk door de voorgenomen demping van het oude Balkcngat, waardoor ook meer ruimte vrij komt voor de groenstrook. Een aan de ingang iets ver brede Oude Spuihaven schijnt thuishaven te moeten worden van de plaatselijke watersportverenigingen. Misschien kan er ook nog ruimte worden gevonden voor een aanlegsteiger voor boten buiten dit verband. Dat wij dit laatste opmerken, houdt verband met de be stemming van de grond op de meest Westelijk gelegen punt van het terrein. Hier immers is gedacht aan een café-restau rant, dat ongetwijfeld in een toekomstige behoefte gaat voorzien. Over dit café-restaurant is binnenskamers nogal eenSj ge sproken, soms in optimistische zin, vaak ook met minder vertrouwen in de toekomst. De ervaring zal moeten leren wie gelijk krijgt, maar dit kan wel worden voorspeld: Wanneer het recreatiegebied het zonder een café-restaurant van enig formaat moet stellen, daalt de recreatieve waarde ervan aan merkelijk. Anderzijds is het zo dat de vestiging van een be hoorlijke inrichting alleen dan verantwoord is, wanneer een zekere samenhang wordt verkregen met de overige attracties aan de rivierkant en in de stad. Wat de naaste omgeving betreft: dus zo mogelijk ook een zwembad, een aanlegsteiger voor plezier- en rondvaartboten, misschien een uitkijktoren. In de stad de Grote Kerk, de havens, het oude centrum achter de Schie en dan straks niet te vergeten het Gedistilleerd- museum in de Beurs, waaraan hard wordt gewerkt. Direct gelegen naast het hypermoderne Rotterdam zijn er op het gebied van het vreemdelingenverkeer sterke historische troeven genoeg voorhanden. Is deze conceptie eenmaal verkregen, dan is de tijd rijp om ook de vreemdeling te attenderen op wat Schiedam hier te bie den heeft. Het moet dan zeker mogelijk zijn de talrijke touring- carbedrijven, die zich hier te lande met het organiseren van dagtochten bezig houden en die zeer gevoelig zijn voor vari- ering van hun programma, hiervoor te interesseren. Er komt zodoende een wisselwerking tot stand. De aanwezigheid van het café-restaurant langs de rivier denk aan de terrassen op het Zuiden en het gezicht op de altijd druk bevaren rivier schept mogelijkheden en steunt meteen indirect de eigen ex ploitatie door het aantrekkingspunt dat het vooral ook voor vreemdelingen vormt. Nogmaals, de ontwikkeling van het recreatiegebied is slechts één voorbeeld. Laten we echter voor ogen houden dat onze kansen alleen goed kunnen worden benut, wanneer alle krachten èn tegelijkertijd èn met een vast doel voor ogen worden gemobiliseerd. Het resultaat kan nooit tegenvallen en zal voor Schiedam in de toekomst van onschatbare beteke nis zijn.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1954 | | pagina 5