Schiednmse Gemeenschap Dagelijks bestuur: Iteduetie-commissie: Illustraties: .4 bouuemeu ten Advertenties: Om dë innerlijke IïieilS Bij de voorplaat 30 Bureau: PlantageSchiedam, tel. 68043 Erevoorzitter: Mr. J. W. Peek, burge meester van Schiedam. M. Holl, voorzitter; Edw. den Hoed, secretaris; A. de Groot, penningmeester; K. J. Heijboer, A. L. J. Kunze, Mr. H. A. M. Roelants, F. A. de Wolff, leden. I llestuursrutul: N. J. J. van Baarle, B. v. d. Berg, G. W. van Bergen Walraven, J. T. M. Bertels, A. S. H. A. Blaisse, M. den Boer-Bijl, C. Brunt, Ir. W. E. Hoek, Drs. K. W. van Houten, L. Kamp, C. Landsbergen, E. A. Leenderts, mej. A. E. D. Noorde- graaf, W. C. Oranje, D. Schwagermann, A. M. Sunderman, B. Vincent, H. M. W. Westerlaken. M. Holl, P. Groenendaal en H. Visser. Aan dit nummer werkten mee: W. O. Duys, P. Groenendaal, Mr. H. A. M. Roelants, J. J. Schipper, Sebastiaan en H. Visser. Jan van der Hoeven, Stedelijk Museum, „Stemmen", Plantsoenendienst, C. M. Tholens, „Het Boek" dl. 25, 1933. iuhouil: Schiedam aan de rivier29 Zilveren voorganger 30 Om de innerlijke mens30 Een stad in de Lente31 Ja, dat was toen33 Een merkwaardig gedicht34 De bomen in het Julianapark36 Het Agendaburcau39 Nieuws uit de secties39 Ditdaten nog wat40 f 3,per jaar of f 0,35 per nummer (giro 549934 t.n.v. De Schiedamse Ge meenschap). Kon. Ned. Boekdrukkerij H. A. M. Roelants, Lange Haven 141, Schiedam, tel. 69300. ilveren 'Voorganger Een man om een gezellige kout mee te beginnen, een vlot causeur, een man met een uiterlijk dat als het ware tot vertrou welijkheid dwingt ziedaar de figuur van Jan Bertrand Schouwink, de zilveren pastor loci van de Nederlandse Protes tantenbond, die zich in Schiedam sedert zijn komst in het bitterste oorlogsjaar 1944 een plaats heeft verworven, die het onmogelijk maakt zelfs de gedachte te opperen dat onze stad het misschien eens zonder deze vertrouwde figuur zou moe ten stellen. Notaris P. Schaberg, voorzitter van de afdeling Schiedam van de Nederlandse Protestantenbond, schreef een scherpe Schouwink-schets voor „Stemmen", het orgaan waarin de jubilaris iedere twee weken weer zijn uitgebreide familie-kro niek kwijt kan om er de band in zijn wijk steviger mee samen te binden. „Het een voudige woord „voorganger" kon door hem in onze taal zijn opgenomen", zo schrijft de heer Schaberg. „Hij gaat ons allen voor in toewijding, jovialiteit en hartelijkheid. Eén handdruk van Schou wink maakt het verlangen naar een war me handschoen overbodig en beurt tal lozen op. De goede Brabantse impulzen, we ontdekken ze nog steeds. Schouwink is de ware pastor. Wie zijn volumineuze kalender ziet, moet dit beseffen. Niemand wordt vergeten, onderscheid in rang of stand kent hij niet." In het personeelsorgaan van de werf Wilton-Fijenoord zevenduizend vaste werf-abonnees lazen wij met meer dan gewone belangstelling enkele bijdragen van de hand van de oudste directeur van de werf, de heer S. van West, die de ver houding tussen mens en techniek behan delde. Het zijn woorden, niet alleen be stemd voor de werkers van Wilton-Fijen oord, maar ook voor de kring daarbui ten, bij uitstek voor een stad als de onze, waar de techniek in het dagelijkse leven van zovelcn zo'n grote plaats inneemt. Wij laten de heer van West aan het woord. „Levend in een wereld, waarin de tech niek steeds meer een dominerende rol gaat innemen, geraakt de gedachten- wereld van de mens meer en meer van de problemen en vaak bewonderenswaardige resultaten van de techniek vervuld. Be halve de wereld, waarin hij zich dagelijks beweegt en waarnemingen doet, bestaat er een omvangrijke literatuur, waarin hem de ontwikkeling der techniek op aantrekkelijke en boeiende wijze wordt beschreven en waarin hij op nieuwe ver overingen wordt voorbereid. Is het dan te verwonderen, dat men zich afvraagt of de sterke suggestieve invloed, welke er van de techniek op het menselijk denken uitgaat, niet het gevaar in zich draagt, dat men haar zal gaan zien als doel in zichzelf inplaats van als middel tot dit doel? De vraag stellen is haar in bevestigende zin beantwoorden, doch dan is hiervan de logische gevolgtrekking, dat het den ken, het waarnemen, met andere woorden, het intellect van de mens zich in hoofd zaak concentreert op de techniek en haar schier onmetelijke invloedssfeer. En wel op zulk een ingrijpende wijze, dat dit haar stempel is gaan drukken op onze samenleving en daarmede op onze Wes terse beschaving. De mens als kern en middelpunt van onze samenleving is echter niet een zuiver verstandelijk wezen; hij is eerst dan een volledig individu, wanneer men hem naast verstandelijke vermogens ook een gevoels- of zieleleven toekent. En dit laatste zal een tegenwicht kunnen vormen voor het gevaar dat dreigt van een verdorring van de innerlijke mens tengevolge van een op de spits gedreven technisch ver standelijk denken. Het zal daartoe nodig zijn, dat hij naast zijn intellectuele acti viteiten een deel van zijn beschikbare tijd gaat besteden aan zaken, welke hun ontstaan hebben in zijn gevoelsleven. Eerst dan zal hij zich een gelukkig en vrij mens kunnen noemen." De voorpagina is ditmaal gewijd aan een plekje, waar de sanering binnen niet al te lange tijd ook al ingrijpend te werk gaat. Wij mogen slechts hopen dat èn het voor name oude woonhuis, èn de bomen daar rondom, èn de molen „De drie koren bloemen"aan de Vellevest, die met elkaar het beeld van de Nieuwe Haven zo prachtig afsluiten, ook in de toekomst hun plaats zullen behouden. Wanneer de Schiedammer zich daar straks langs brede wegen met moderne bebouwing spoedt, zal men dubbel plezier beleven aan dit harmonieuze uit zicht.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1954 | | pagina 6