DIT DAT 9 en nog tvat Wie zich de verwaarloosde volkstuin tjes van Nieuwland nog zo goed herinnert, zal steeds weer met de grootste verbazing de nieuwe stadswijk doorkruisen. Wonin gen, woningen en nog eens woningen en daarnaast scholen, plantsoenen en straten Over niet al te lange tijd zal men de oude, vertrouwde Damlaan bereikt hebben. In de tekenkamer van de Rotterdamse architect E. F. Groosman heeft de Dam laan al afgedaan. Men is er op verzoek van het gemeentebestuur alweer 600 woningen gaan ontwerpen. Wanneer we naar de om geving van de Troelstralaan kijken, mo gen we het beste van deze nieuwste Groos- man-schcpping verwachten. Aan de Lange Haven konden ze in het Belastingkantoor ook al niet ontkomen aan de Schiedamse vernieuwingsdrang. Er is maandenlang getimmerd met als resultaat een ideale omgeving, waarin met vreugde de ver plichte offers aan de overheid gebracht kunnen worden. De vroedste vaderen van onze gemeente konden op de Grote Markt de Raad een nieuwe regeling van deze ru moerige watergeld-inning voorleggen met als voornaamste punt: de betaling in elf ter mijnen evenals nu ook voor de electri- citeit zal gaan gelden en presentering van de oververbruik-kwitantie na ieder kwartaal. Een bekende figuur uit het gemeente ziekenhuis, zuster L. C. Lanooy, stapte onder grote collegiale belangstelling in de huwelijksboot, waarin het echtpaar Meul- stee-v. d. Veen, Van Beverenstraat 43, nu al vijftig jaar tot aller tevredenheid ronddobbert. Bij de brandweer huldigde men vijfmaal een 35-jarige jubilaris en in het Passage-theater zorgde de Chr. gym nastiekvereniging D.O.K. voor een uit stekende demonstratie ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan. De eerste van 24 grote olietanks van Schieveem werden bij de ingang van de Wilhelminahaven in de takels gehangen en zo naar het terrein van de Nieuwe Matex in Vlaardingen gevaren. De oorzaak zou gelegen zijn in de te ge ringe vaardiepte van onze steeds maar weer dichtslibbende haveningang. Hoe dat ook zij, onze Schiedamse trots is door deze verhuizing niet geknakt. Met voldoening zal iedere stadgenoot hebben vernomen dat de N.V. Centrale Werkplaats, die met behulp van het gemeentebestuur (een millioen) naar het nieuwe industrieter rein ten Westen van de Schie vertrekt, zelfs scooters en aluminium fietsen gaat produceren. Piet Paaltjens kreeg ter gele genheid van een nieuwe uitgave van zijn „Snikjes en Grimlachjes" een kleine Paas- tentoonstclling in het Stedelijk Museum. Ook dat heeft ons Schiedamse hart, dat warm klopt voor de stadgenoot-dichter van toen, goed gedaan. En dan de verkiezingen. De uitslag van de Statenverkiezing in Schiedam willen wij u ook hier niet onthouden: P.v.d.A. 37,9%; K.V.P. 25,2%; A.R. 10,2%; C.H.U. 10,5%; V.Y.D. 6,6%; C.P.N. 5%; S.G.P. 1,7%; K.N.P. 1,5%; Geref. Pol. Verb. 1,1%; Soc. Unie 0,3%. Even de adem inhouden, en dan meteen maar verteld dat de C.H. kiesvereniging „Groen van Prinsterer" hier ter stede nu al zestig jaar bestaat. Dat wil zeggen dat de kies vereniging veertien jaar oud was, toen de C.H.U. werd geboren. In „Irene" kwam men bijeen, mr. Th. Bcernink sprak de „feestrede" uit. Ook voor de gymnasiasten viel er veel te herdenken, maar men heeft het voorlopig aan de feestende en sportende kant gezocht. Het 75-jarig bestaan van het Stedelijk Gymnasium en het 50-jarig bestaan van de Gymnasiastenbond zullen waarschijnlijk ook nog wel wat bezadig der in het nieuws komen, 't Hoort er zo bij. Er viel in de afgelopen weken heel wat te bekijken. Tweemaal was er een mode show en aan het Lorentzplein werd na lange tijd weer eens een circus-programma van formaat ten beste gegeven. Toen de B.K.-Laan de eerste asfalteringsphase in ging en het verkeer door de St. Liduina- straat werd geleid, verwachtten de pessi misten hier een minder vrolijk aandoend circus. Echter, de verkeerspolitie kreeg gelijk, 't Mocht allemaal wat behelpen zijn, ongelukken kwamen er niet uit voort. De 20ste Mei keerde de rust ook in de St. Liduinastraat weer. Gesplitst volgt het verkeer naar en van het Westen nu de routes buitenom, via Nieuwe Haven-Vlaar- dingerdijk en Julianalaan-Stadhouderslaan- Willcm de Zwijgerlaan. Een nieuw element in de viering van de Koninginnedag was de gecostumeerde voetbalwedstrijd tussen Turken en Afri- kaanders op het Hermes-veld. De burge meester verrichtte de aftrap, maar dat was dan ook vrijwel het enige ernstige clement. Voor de rest kon een duizendkoppig publiek de lach ruimschoots kwijt. Het Bevrijdings feest deed dit jaar voor het eerst ook Kethel aan. De muziektent mocht dan nog niet helemaal gereed zijn, het concert van de man nen van O.B.K., alsujcde De Rietbouwers was er niet minder welkom om. Op de avond van de herdenking schreden dui zenden vanuit het stadscentrum onder het gebeier van de klokken naar het monument aan de Gerrit Verboonstraat, om hier de gevallenen te herdenken. Het was goed, daar ook zoveel jongeren te zien. De socialistische organisaties weten na de succesvolle jubileumrcvue van de Schiedamse Bestuurdersbond hoe een mas sa-spel gebracht moet worden. Op de eerste Mei verwisselden zij de traditionele bijeenkomsten in het Passage-theater voor een openluchtbijeenkomst in de Plantage, waar Schiedammers rond een vaste kern van beroepskunstenaars een geslaagde Mei- symphonie presenteerden. Mei, de maand van de vernieuwing, bracht Schiedam ook een gerestaureerd aula-front en een van de watersramp herstelde toneelzaal onder de R.K. Gorzenkerk. De slijkopzuiger „Louis Perrier" kreeg op de helling van de werf Gusto dartele neigingen en gleed (overigens zonder brokken te maken) een half uur vroeger dan bedoeld was, het water in. De pupillen van de C.A.B. trokken met een lange rij „sleeën" naar de bollen en genoten in Noordwijk van het altijd weer mooie uitzicht op de zee. Tenslotte nog dit voorjaarsgeluid: Wij raken waarschijn lijk de tramlijnen 4 en 8, zoals deze nu fun geren, kwijt en krijgen er één tramlijn (niet „Begeerte") voor terug. De R.E.T.-plan- nen voorzien in een ringlijn via de Cool- singel. Nu het Maasstation verdwenen is, zal het de Schiedammers weinig deren dat wij met „onze lijn" niet verder komen dan het centrum van de Maasstad. Na lang wachten werd de Technische School in Nieuwland geopend. Volgens aankondiging in een raadsstuk gaat het open riool achter de Vlaardingerstraat, de beruchte stank-voorziener van de Korte Haven waarin duizenden vissen periodiek vergiftigd werden, nu binnenkort voorgoed dicht. In de gemeentelijke zwembaden aan de West-Frankelandsedijk wordt weer ge zwommen. In verband met de aankoop van grond hebben B. en W. iets meegedeeld over de aanleg van een tweede bouwdok door de werf Wilton-Fijenoord in het Sterrebos. 't Verandert ook daar vlugger dan iemand ooit had durven vermoeden. Waar wij na 1 Juli ook iets nieuws kunnen gaan zien, dat is in de massale romp van de Walvismolen aan de Westvest, waar belangstellende buitenstaanders iedere eer ste Dinsdag van de maand in staat zullen worden gesteld de installatie voor elcc- triciteitsopwekking de nieuwste taak van de grootste graanmolen van West- Europa te gaan bekijken. Om de jeugd en de sport niet te verge ten zij hier ook nog verteld dat de Neder landse Jeugdgemeenschap liefst twee mani festaties tegelijk op z'n schouders genomen heeft, t.w. een bazar en een grote openlucht voorstelling met eigen krachten in de Plantage, alles ten bate van de Vluchte lingenhulp. Om het verkeer veiliger te maken dan het nu is, wordt veel aandacht

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1954 | | pagina 23