V. 52 leden het Stcrrebos en het Volkspark ruimschoots voorzagen in de recreatieve behoeften van de Schiedammers. Deze bepaalden zich echter tot overigens nogal passieve genoegens, waarvan het bekende wandelen langs de paadjes wel het voornaamste was, hoofdzakelijk op Zondag en dan uitgedost! Het aanleggen van der gelijke recreatiegebieden sproot niet voort uit directe noodzaak zoals nu vrijwel altijd het geval is, maar geschiedde eigenlijk alleen in afwachting van de uiteindelijke bestemming van de gronden: industrieterrein. In onze stad was het niet anders. Voor de bevol king betekende het echter dat voor vele tientallen jaren de be schikking werd verkregen over een groengebied, waaraan het zich snel ontwikkelende Schiedam grote behoefte had. Een groeiende stad wilde niet alleen zeggen een grotere be volking, maar vooral ook meer industrie. De komst van deze laatste nam een vorm aan, zoals indertijd amper voorzien kon worden. Terwijl aan de buitenkant de eerste happen uit het Sterrc- bos gingen, omzoomde dc oude stadskern zich met steeds meer nieuwe woonwijken. Eén van die wijken was de Gorzen. Lange tijd stiefkind, kreeg dit stadsdeel ook de gedaante van een stiefkind, Liefdeloos, plan loos, chaotisch toonde het zich aan degenen, die er kwamen. Geen spatje wijkgrocn, doolhofachtige straten, stijf tegen de in dustrie gedrukt en omsingeld door deze.Het was de tijd van de „grote winsten" bij het gemeentelijk grondbedrijf. Schiedam aan de Maas bij het Hoofd in de twintiger jaren. Er stonden nog hoge bomen op het Hoofdplein en in de Gorzen waren nog lege plekken. Aan de Havenstraat zag het er nog heel wat landelijker uitevenals in het Frankeland rond het gemeente-ziekenhuisicaar nog slechts een enkel huizenblok was te vinden. Rond het Balkengat de fabrieken van Van Deventer (al verdwenen en Hasekamp (die binnen enkele jaren moet zijn ontruimd).

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1954 | | pagina 8