53 Hoe is nu de toestand in Zuidelijk Schiedam intussen verder geworden? Wat is de erfenis welke wij thans hebben te aanvaar den? En wat nog belangrijker is, hoe moet daarin verbetering ge bracht worden waar dit noodzakelijk is? In de eerste plaats dan is de industriële uitbreiding rondom de Wilhelminahaven binnen niet al te lange tijd vrijwel voltooid. Het Volkspark is daardoor teruggedrongen tot een groene strook ter breedte van ong. 200 m, terwijl het Sterrebos als zodanig bijna geheel verdwenen is. Weliswaar zijn enkele gedeelten nog met volkstuinen bezet, doch ook deze zullen zeer binnenkort moeten verdwijnen. De verkoop van het Sterrebos aan Wilton-Fcijenoord sluit de mogelijkheid om langs de Adm. de Ruyterstraat de Maas te bereiken, binnenkort volkomen uit. Welke magnetische werking de rivier op onze stadgenoten heeft, blijkt wel uit het feit, dat zij ondanks de afbraaktoestand van het Sterrebos toch nog de moeite nemen voor een wandeling naar de Maas! Stelt u zich daarom de toestand voor: deze toegang tot de Maas geheel gesloten en geen plannen voor een park aan de Havendijk Onze stad zou onbewoonbaar verklaard moeten worden. Hierbij komt nog dat alle terreinen voor sport en jeugdreereatie eveneens moeten verdwijnen: Boshoek, S.V.V. en ten dele de Zandvlakte. Bedenken wij daarbij dat het inwonertal in een hele decennia verdrievoudigd is, misschien verviervoudigd wordt en dat het levenstempo enige malen hoger ligt dan een generatie geleden, dan hoeft niet verder betoogd te worden waarom het park aan de Maas bij de Havendijk een stuk lijfsbehoud betekent. Het is dan ook begrijpelijk dat de gelden, verkregen uit de verkoop van het Sterrebos, in de eerste plaats door het gemeentebestuur voor vervangend recreatiegebied worden bestemd. Een deel hier van is het park aan de Maas bij de Havendijk. Hoe bereiken wij dit nu? Voorlopig nog langs de oude West- Frankclandsedijk en de oude Spuisluis. Over enige tijd langs de meer noordelijk gelegen nieuwe verbindingsweg, van de Adm. de Ruyterstraat, over de S.V.V.-velden via een ruime bocht over de nieuw te bouwen spuisluis (HouthavenOude Spuihavcn) naar de Havendijk. De nieuwe sluis is noodzakelijk geworden nadat gebleken is dat de oude sluis niet meer voldoen kan aan de eisen, welke thans gesteld moeten worden in verband met de water kering. Na de Februari-ramp is het duidelijk geworden dat de waterkering, voorzover deze langs open water getraceerd is, ten minste 6 m boven N.A.P. moet liggen, zogezegd een manshoogte hoger dan thans! Reeds eerder was een hoogte van 5.10 plus gepland, doch dit blijkt niet meer afdoende te zijn. Er is natuurlijk geen sprake van dat de Havendijk over de gehele lengte tot die hoogte gebracht kan worden. De gehele woningbouw langs die weg zou immers ingestoept moeten worden. Gekozen is daarom de oplossing om deze waterkering vanaf de nieuw te bouwen sluis onmiddellijk Zuidwaarts af te buigen en organisch op te nemen in het park- plan. Daartoe is dus noodzakelijk dat het fabriekscomplex langs de Havendyk geheel verdwijnt. Als dit een feit zal zijn dan komt het gehele parkplan eerst goed tot zijn recht. Hoe zal dan de stede- bouwkundige situatie worden? Volgen wij de afgebeelde perspec tief-tekening. Wat zijn de uitgangspunten van het nieuwe plan? Getracht is in de eerste plaats een open rivierpark te ontwerpen, d.w.z. een groene ruimte welke op de rivier afgestemd is en met deze als het ware één geheel vormt. Dus niet een park-type dat overal elders gemaakt zou kunnen worden met laantjes c.d., doch als het ware een grote weide met boomgroepen en op een zodanige hoogte dat van elk punt uit de Maas gezien kan worden. Dit is bovendien mogelijk door gebruik te maken van het hoogte verschil tussen de wegen langs de Maas en de nieuwe waterkering; het park dus enigszins van de waterkering af te glooien naar de Maas. Men staat dus altijd iets hoger dan direct langs de rivier. Het haventje achter het fabriekscomplex van de firma Hase- kamp moet eveneens verdwijnen ten behoeve van de waterkering. Over het lot van het Bülkengat zijn reeds vele meningen uitgespro ken. Hoe het ook worden zal, de tegenwoordige gedaante is niet meer houdbaar, gelet op de diverse grote belangen welke daar mede samenhangen. Een definitieve beslissing moet echter nog steeds worden genomen. De tekening geeft slechts een der mogelijk heden weer en mag dan ook niet als definitief worden gezien. In het parkplan is plaats ingeruimd voor een schoolsportveld en spcelgclegenheid voor kleinere kinderen, terwijl thans in onder zoek is of in de onmiddellijke omgeving plaats gevonden kan worden voor een tweede (eenvoudig) openluchtbad, jachthaven en misschien een sportveld (ter vervanging van het bestaande). H oe dit ook zij, een der hoogtepunten van dit plan zal zijn de ontworpen hoge flatbouw tussen de Havendijk en de nieuwe waterkering. Zes flats van ongeveer zeven verdiepingen markeren straks onze stad langs de Maas en geven de ongebonden ruimte de juiste schaal en achtergrond. Deze flats zijn zodanig geplaatst dat de lage bestaande bebouwing aan de Havendijk niet afgesloten wordt van het park doch hiermee direct contact heeft. Het profiel van de Havendijk is geëgaliseerd gedacht met groenstroken langs de lage huizen. Inmiddels, geachte wandelaar, zijt ge aan het eindpunt van uw wandeling en overpeinzing gekomen. Ietwat vermoeid zijt ge op een der plateau's op een bank neergestreken en kijkt terug naar het Hoofd. Wat is die boel daar scheefgezakt, denkt u, en wat is daar alles klein van gehalte geworden, het wordt hoogst noodzake lijk dat t.z.t. daar wat gebeurt. Wacht uw tijd af. Rome is toch ook niet in één dag gebouwd? Intussen hebt u ook dorst gekregen en kijkt reeds rond naar een mogelijkheid tot lafenis. De gelegenheid is geschapen voor de juiste man op de juiste plaats om daarvoor te zorgen. Het plan geeft de mogelijkheid voor het stichten van een goed verzorgd café-bedrijf, direct bereikbaar vanaf de nieuwe spuisluis. SlotoverwegingNa het afsluiten van het Sterrebos zal dit Maaspark tot ontplooiing kunnen komen met ongedachte moge lijkheden. Allerlei manifestaties, waarvoor de ruimte thans ont breekt, kunnen plaatsvinden op en langs de grote centrale weide en de wegen. De Gorzen, zo stiefmoederlijk bedeeld, krijgt een park in de buurt dat er toe zal bijdragen dat het weer de moeite waard wordt in de Gorzen te wonen. De verbinding tussen dit park en het Volkspark zal zo ruim mogelijk worden gemaakt zodat de overgang via groen plaatsvindt. Op deze wijze wordt de gehele Zuidelijke groene gordel tot een zo harmonisch aansluitend geheel gemaakt. J. M. HORVATH. Wat verdroomt1 liggen terzijde van de Havendijk nu nog de vissers bootjes en pleziervaartuigen in het provisorisch ingerichte jachthaven- tje. Over enkele jaren zullen ze meer naar de rivierkant zijn verhuisd en op de plaats naar nu de wolken zich weerspiegelen in hel water, betreden wij dan ons grote park aan de Maas.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1954 | | pagina 9