Een stadswijk in het groen 83 In het zich snel ontwikkelende Nieuw- land is een ruime plaats aan het groen toegewezen. In totaal zal ongeveer 20 ha openbaar groen worden gerealiseerd in de vorm van groenstroken en plantsoenen. Voorts zullen tal van singels en vijvers worden gegraven. Waartoe al die water partijen, zal men wellicht vragen. Het water brengt in iedere park- en plantsoen- aanleg een aangename afwisseling en het verlevendigt daardoor het geheel. De spie geling van gehouwen en beplantingen in het watervlak, de weerkaatsing hierin van de zon en de schaduwwerking van langs de oevers aangebrachte beplantingen hebben hun bekoorlijkheden. Voorts verhogen al lerlei watervogels en siervissen de aantrek kelijkheid van het geheel. De waterpartijen in het toekomstige Nieuwland hebben echter naast genoemde aesthetisehe functies tevens een practische. Het weidegebied van Nieuwland werd en wordt door tal van kavelsloten doorsneden, die bij sterke regenval het overtollige water opnemen. Tengevolge van de bouwbedrij- vigheid zijn reeds tal van kavelsloten ge dempt. De reeds gegraven en nog te graven vijvers en singels nu nemen de taak van de voormalige sloten over. Bij sterke regen val zullen zij dienen als hekkens, wanneer het rioleringssysteem, dat de grote hoe veelheden water moet afvoeren, tijdelijk overbelast wordt. Tevens dienen vijvers en singels in geval van brand als reservoirs voor bluswater. Door heel Nieuwland is een systeem van singels en vijvers ontworpen, die onderling door middel van tal van duikers met elkaar in verbinding staan. Het „groen" in Nieuwland heeft in al gemene zin ten doel om het aanzien van deze nieuwe stadswijk te helpen verhogen. Voorts dient het groen aan de recreatieve behoeften van buurt- en wijkbewoners te voldoen. Binnen de bouwblokken zijn en worden gemeenschappelijke tuinen aangelegd, die aan jonge kinderen speelgclegcnhcid bieden. Het in aanleg zijnde recreatiegebied langs de Vlaardingerdijk zal de leerplichtige jeugd moeten opvangen en aan deze ge legenheid moeten schenken tot spel en sportbeoefening. Momenteel zijn er ongeveer 1000 wo-

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1954 | | pagina 10