J MEEMWAARS VAN 87 organist van het Passage-Theater, terug uit het Schiedamse leven. Voortaan be speelt hij Amerikaanse orgels bij onze grootste Benelux-partner. Het is een groots afscheid geworden, met een eivolle bioscoop zaal, met tal van sprekers, w.o. burge meester Peek, en ettelijke goede wensen voor de toekomst van de man, die wij na zoveel Schiedamse jaren gerust „onze Joop" mogen noemen. Wie óók vertrokken, maar dan voorgoed, dat waren de muggen, die nabij de werf Gusto enkele weken achtereen de gehele buurt terroriseerden. Na veel pijn en lang zoeken ontdekte men de muggen-woonstee, die zich bleek te bevinden in een vochtige kelder van de scheepswerf. Om even in die buurt te blijven, aan de Buitenhaven weg, waar de nieuwe kademuren ons nog weer eens een zware financiële belasting voor de gemeente voor ogen toverden, verrees de zoveelste fabriekshal van de metaalbuizenfabriek „Excelsior". De direc teur-generaal van de Energievoorziening was ervoor naar onze stad gekomen met tal van vooraanstaande figuren uit het bedrijfsleven. De opening viel samen met het 35-jarig jubileum van president- directeur Bamberger, die heel wat handen heeft moeten drukken. Zo vertrouwd het gezicht van de heer Bamberger ons is, zo onbekend was ons Dr. S. Blankert, de nieuwe leraar Oude Talen aan het Stedelijk Gymnasium, die tevens als conrector zal optreden. Tot dusver was Dr. Blankert rector van het Sncker gymnsiaum. De plaats van de vertrokken heer G. van der Vlies (C.H.U.) zal in de Raad worden ingenomen door de heer W. Kok. Het werd een wisseling, die buiten de raads zaal weinig opviel. Niet zo echter het ver trek van de heer P. Kloosterman, hoofd van de Kon. Wilhelminaschool, die in „Irene" een speciale afscheidsavond zag belegd, waarbij een grote schare vanuit en van buiten het Prot.-Chr. onderwijs aan wezig was om deze stadgenoot nog eens te vertellen hoezeer men hem hier hoogachtte en vriendschap toedroeg. De heer Klooster man is ondertussen veranderd in Ds. Kloos terman, die als woonplaats Kloetinge (Zld.) heeft. Voorgoed verdwenen is ook lijn 8 van de Rotterdamse Electrische Tram. (Vervolg van pag. 84) Over de vraag of uitgifte van grond in erfpacht dan wel verkoop vestiging van meerdere, ook grotere, industrieën zou be vorderen, bleven in de boezem der vereni ging de meningen verdeeld. Ook werd nog een met foto's verluchte brochure over Schiedam uitgegeven. Volbrachte taak Al met al kon in 1907 worden geconsta teerd, dat de meeste ongebruikte bedrijfs panden bijna alle in andere handen waren overgegaan; de aandacht van de nijverheid op Schiedam was gevestigd; de panden in Schiedam in verkoopwaarde waren ge stegen tot een natuurlijke hoogte; weer hypotheek op panden verkrijgbaar was, hetgeen voordien niet het geval was. Her stel van vertrouwen dus. Verder: toename van de bevolking door vestiging der boven bedoelde industrieën, waardoor de omzet der neringdoenden werd verhoogd; terug gang der werkloosheid. Hoewel de vereniging op het standpunt stond, dat dit alles zeker niet uitsluitend aan haar activiteit te danken was, mocht toch als bewezen worden geacht, dat haar aandeel in de omschakeling en de opleving zeer beduidend was geweest, vooral in de zin van het opzoeken en leggen van con tacten. Hoe valt echter hiermee te rijmen de gestadige achteruitgang in ledental van 472 tot 184 zodat reeds in Augustus 1908 het eerste bestuursvoorstel tot ont binding werd gedaan? De directeur verklaarde zulks o.a. aldus: „De vereniging wint aan sympathie, doch verliest aan leden. Nu de meeste panden bijna alle in andere handen zijn overgegaan, spreekt ons werken niet meer zo recht streeks tot het publiek, waardoor de be langstelling is verflauwd." M.a.w.: door wederopbloei der zaken in de gemeente hadden vele ingezetenen niet meer dat belang bij de vereniging als in het begin. Nadat nog enige pogingen waren gedaan de vereniging nieuw leven in te blazen, o.a. door een verzoek aan de Raad de subsidie te verhogen van f1300,tot f 2000,hetwelk door de Raad werd af gewezen, viel op 25 Jan. 1910 het defini tieve besluit tot liquidatie. Wanneer men zich verdiept in de ge schiedenis van deze vereniging, rijst toch onwillekeurig de vraag of het Stadsbestuur en de Raad uit die jaren, ondanks de her haaldelijk verleende subsidie, zich wel vol doende bewust zijn geweest van de meer dere mogelijkheden, die in het werken van een dusdanige vereniging verborgen waren. Hebben dat Bestuur en die Raad niet meer achter de ontwikkeling aangelopen inplaats van die krachtiger te leiden en te stimu leren? Hoe het echter zij, de vereniging „Schie dam Vooruit" heeft in de jaren van haar bestaan niet onbelangrijke diensten be wezen aan de economische opbloei van onze stad. B. KEDDE. V-tVvJv Uit het „Mus" vertaald door Sebastiaan Pluisje Grauw weet overal alles van. „Ze zit meer op straat dan in haar huishoudenzegt Jandie Pluisje eigenlijk nogal ordinairderig vindt. „Die Plantasiesnebbelt Pluis„Das een ding uit de ouwe doos. Van toen de mannen nog snorre droege en hoge zijes. Toen werd er door de jonge mense nog gedrenteld mot je nou es om komme tis allemaal swing„en mot je die bome zien niks as stukkies vermolmd schors en dan die gekke slootjes langs de kantneeasseme nou van Schie dam een stad van alluurders zeg ik het goed wille makedan zal toch eerst die Plantasie es een verjongings kuur motte ondergaandat vin ik der nou maar van." Laat die malle Pluis het nou niet eens zo gek uitgedacht hebbenl Der schijnt een verschrikkelijk ge leerde meneer geweest te zijneen soort boomkundigeen die zei ook het is niet veel meer met die PlantageDe struiken gaan er uitde bomen worden verwijderdbehalve de paar die nog goed zijn en verders wordt er een aller- vrindelijkst park van gemaakt. Met speelplaatsen voor de kinderen en ge makkelijke bankies voor de opaas. „Ze motte met der tijd meegaan" orakelde Pluisje eigenwijs Al ist dan misschien wel sneu voor al de herin- neringe die der anplakken want vroegermussen nog er eis an toe der is wat afgekuierd daar hoor Ik heb het van een vrindje van me die onder het dak van het archief woont. Die heb ouwe plaatjes gezien met al die snorren weet je wel en dames met zeventien rokken over elkaarhelemaal tot op der schoene.... Stijve prentenjo niet tegelove dat ze an de man kwamenl" Enfindat gaat nu allemaal vlotter worden.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1954 | | pagina 15