ons Iicvrijilinysvnonumcn t 79 Onder de handen van de Utrechtse beeld houwerjan van Luijn groeit langzaam aan de vrouwefiguur, die bestemd is het definitieve bevrijdingsmonument te worden van Schie dam. De 37-jarige kunstenaar, die al meer monumenten van deze aard op zijn naam heeft staan, is nu ongeveer vier maanden met het beeld bezig. Hij boetseert het in klei, een werkwijze waaraan hij de voorkeur geeft, om dat de spontaneïteit in deze materie het gaafst tot uiting komt en bovendien behouden blijft, wanneer de figuur eenmaal in brons is gegoten. Jan van Luijn beschikt in een der oude buurten van Utrecht over een ruim en hoog atelier. Toen ik het op een zomerse Junidag bezocht, viel er een gezeefd licht naar binnen, dat de vormen van de vrouwefiguur sprekend accentueerde en de plastische kwaliteiten sterk in het oog deed springen. Maar datzelfde licht verleende er ook sfeer aan en deze is mij in het bijzonder bijgebleven. Treffend was de wijding, die van deze hoog opgerichte vrouwe figuur uitging, treffend was ook de karakter volle voornaamheid, de noblesse, die zozeer in overeenstemming is met de symboliek van de bevrijding. „Het is nog lang niet af," wees Van Luijn mij terecht. „Ik heb er niets op tegen, dat je er naar kijkt, maar er moet nog veel aan ge beuren. Misschien is het toch beter, dat je vergeet wat je hebt gezien." Zulke woorden zijn alleszins begrijpelijk en verklaarbaar. Een kunstenaar brengt zijn schepping nooit eerder in de openbaarheid of hij moet volkomen overtuigd achter het resul taat staan. Toch heb ik dit nog niet voltooide beeld niet kunnen vergeten. Er zat iets in van een dwingende kracht en het was meer dan alleen maar dode materie. Maar ook de plastische vormgeving vond ik aantrekkelijk. Van Luijn heeft deze groot en strak gehouden, zonder dat dit gepaard is ge gaan met een verlies aan soepelheid. Een vondst is de houding van de figuur, waarin op gevoelige wijze het tegemoettreden van de vrijheid wordt gesymboliseerd. Het opgerichte hoofd versterkt deze neiginghet gezicht drukt daarbij een bepaalde verwachting uit. Van Luijn heeft gestudeerd aan de Rijks academie voor Beeldende Kunsten te Amster dam. Hij was daar leerling van J. Bronner. Er zit meer kunstenaarsbloed in zijn familie. Zijn broer, Dirk van Luijn, is een bekend graficus. Jan had oorspronkelijk meubelmaker willen worden, tot men op zeker ogenblik ontdekte, dat hij een uitgesproken talent voor de beeldhouwkunst had. Op aandringen van Dirk is hij toen beeldhouwer geworden. Zijn schepping, het bevrijdingsmonument van Schiedam, dat tezamen met het voetstuk 5| meter hoog zal worden, wordt vermoedelijk op 5 Mei 1955 onthuld. L. W. SCHMIDT.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1954 | | pagina 7