ecu ander Schiedam heden lagen in het poldergebied, dat als een overhangende deken aan de noordzijde en aan de westzijde het lichaam van Schiedam hedekte. De grote uitbreiding onderging onze stad in de jaren rondom 1930. Een groot aantal bouwondernemers uit de nabuur- stad wierp zich op onze gemeente en breidde haar uit naar het Westen en naar het Oosten, hetgeen onze stad de gedaante heeft gegeven van een kaalhoofdige inaraboe met uitgespreide vleugels. Het Oosten met zijn singels heeft op bepaalde punten ongetwijfeld enige bekoring; Frankenland, afgezien van het Julianapark, de B.K.Laan en het naar tekeningen van het architectenbureau Granpré-Molière Verhagen en Kok gebouwde Rubcnsplein, is wel onder de maat gebleven, uit een oogpunt van stedebouw zowel als van architectuur; ook gemeten met contemporaine maatstaf. Het probleem terzake van Nieuwland, dat omstreeks 1920 de gemoederen bezighield, was, of het zou worden opgespoten gelijk men het Frankenland had gedaan, dan wel of het laag zou blijven liggen en de toekomstige stadswijk liet karakter zou krijgen van een polderstad. Niet alleen waren het de ambtelijke instanties, die zich bezig hielden met de wijze, waarop men Nieuwland aan de bebouwde kom zou toevoegen. Ook particulieren, belangstellenden uit de burgerij, ging het vraagstuk ter harte en zij kozen gemeenlijk partij tegen het ambtelijke j)lan, dat beoogde de riolering aan te sluiten op het oude gemaal nabij de Broersvest, met nooduitlatcn op de Schic. En dit terwijl ook destijds de capaciteit van het gemaal al onvoldoende was. Edoch, er gebeurde niets, in de lange jaren tussen de twee oorlogen. En toen na de bezetting de bebouwing van Nieuwland weer aan de orde werd gesteld, toen was er niemand, die er meer aan dacht de polder tot dijkshoogte op te spuiten. Sinds jaren hadden de gemeentelijke bureaux, waarvan lang niet alle het eens waren geweest met liet oude plan, dit laten varen; een plan, dat tot grote moeilijkheden zou hebben geleid, ware het alleen maar om de heden ten dage gebruikte betonnen heipalen door een zandmassa van enige meters dikte te slaan. Open bebouwing. Er is een nieuwe stad in aanbouw in de polder Nieuwland. Met het plan Nieuwland heeft Schiedam radicaal gebroken met de oude wijze van stedenaanleg, in gesloten bouwblokken. Deze oude bouwwijze heeft men gedurende eeuwen gevolgd. Het is de structuur van middeleeuwse stad, die te onzent werkelijk al te lang is toegepast. Door de ecuwen heen werd de bouwwijze ruimer, Ruim dertig jaar geleden stond de polder Nieuwland in het middelpunt van de belangstelling. De bebouwde kom van Schie dam besloeg destijds weinig meer dan de oude kern met een aantal uitlopers. De Nieuwe Gorzen was in aanbouw, de dwars straten van de Singel liepen dood op het weiland. Van het oostelijk stadsdeel was nog geen steen gelegd en op het huidige stations plein graasden koeien. Zeker zou Nieuwland niet het eerst aan bod komen voor de stadsuitbreiding. Kortland en Frankenland stonden het eerst op de nominatie, maar men begreep, dat voor Schiedam, ofschoon destijds nauw begrensd aan de noordzijde, de grootste mogelijk- als het uasdag is

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1954 | | pagina 8